„Edd meg, mert Afrikában éheznek!” Ezt a mondatot már mindenki hallotta a családi ebéden, amikor a nagymama által kimert hatodik tál levest már nem képes befogadni a szervezete, és ott marad a tányér alján. Az ember érzi, hogy nem kellene pazarolni, de logikusan átgondolva az afrikai kisgyermek nem lesz kevésbé éhes attól, ha én mindenáron leerőltetem azt a kis maradékot. Akkor miért fontos, hogy ne pazaroljuk az ételt?
Az emberi fogyasztásra szánt étel egyötöde a kukában landol. Ez a veszteség számokban mérve egy milliárd adag étel naponta, és egy millió dollárnak megfelelő összeg évente.
Sikertörténet, hogy a világszinten gazdagnak tekinthető országokban, például az Egyesült Államokban és a Európa nagy részén a lakosság többsége nem éhezik. Ezekben az országokban a boltok polcain és az éttermekben legalább kétszer annyi étel van, mint amennyi szükséges ahhoz, hogy a népesség jóllakjon. Nem csoda, automatikus számunkra, hogy holnap is lesz ebéd, és nem érezzük, hogy összedől a világ, ha kidobjuk a kéthetes, hűtő aljában fonnyadó salátát.
Érdemes azonban belegondolni, hogy szerencsétlen salátát elültették, locsolták, leszedték, szállították, hűtötték és végül a hulladéklerakóba került. A hulladéklerakóban a saláta szépen bomlásnak indul, az összes elpazarolt élelmiszer társával karöltve. A bomlás hatására metángáz szabadul fel. Globális szinten a metángáz kibocsátás hatvanöt százaléka az élelmiszer-hulladék lebomlásával kerül a levegőbe, de ez eltörpül amellett az energiafelhasználás mellet, ami az élelmiszer előállításához és feldolgozásához szükséges. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának tíz százalékáért az élelmiszer pazarlás felelős, aminek hatvan százaléka pedig a háztartásokban történik.
Lehangoló, hogy a háztartásunk szintjén történő ételpazarlással aktív részesei vagyunk a környezetünk szennyezésének, de ha megfordítjuk ezt a gondolatmenetet, rájövünk, hogy pont a probléma közelsége miatt cselekedni is tudunk ez ellen. Hogyan? Erre számos egészen egyszerűen betartható, de annál hatásosabb megoldás áll rendelkezésünkre.
Az első lépés a tudatos vásárlás. Ha előre átgondolod, hogy mit szeretnél enni a napokban és akár egy listával érkezel a boltba, azokat a termékeket fogod megvásárolni, amelyeket fel is fogsz használni. A lista abban is segít, hogy céltudatosan vásárolj és ne vegyél meg olyan rövid lejáratú termékeket, amiket csak abban a pillanatban kívánsz vagy nem fogsz tudni felhasználni.
A második lépés, hogy időről-időre ellenőrizd a hűtőd tartalmát! Ha észreveszed, hogy valami hamarosan lejár, vagy egy zöldség kezd megpuhulni, a következő napokban igyekezz hozzá alakítani a menüdet. Ez azért is hasznos, mert emlékezni fogsz arra, hogy mi található éppen a háztartásban, így nem fogsz véletlenül több ugyanolyan terméket megvásárolni.
Harmadik lépés, hogy szeresd a maradékaidat! Csak azért, mert valamit nem tudtál egyszerre megenni ne kerüljön a szemétbe, hiszen holnapra is tökéletes marad és még főznöd sem kell.
Negyedik lépés, hogy használd a fagyasztód! Ha valamilyen főtt ételt harmadik napja eszel és már a füleden jön ki, de a fele még így is megmaradt, fagyaszd le, egy hónap múlva újból megkívánod. Ez igaz arra az esetre is, ha előre látod, hogy valamit nem fogsz tudni megenni, fagyasztott állapotban el fog állni és később a saját dolgodat is megkönnyíti.
Ötödik lépés, hogy ments maradékot! Már Budapesten is elérhető olyan online platform, amelyen keresztül kedvező áron megvásárolhatod nagyszerű éttermek, üzletek és pékségek aznapi maradékát. Ez pont úgy, mint a többi megoldás, egyszerre kedvező a környezetnek és a pénztárcádnak is.
A bónusz lépés extrémnek tűnhet, de ha megfelelően csinálod csak nyerhetsz vele. Az élelmiszerek csomagolásán két felirat szerepel a dátum mellett: „minőségét megőrzi” és „fogyasztható”. A fogyaszthatóság azt jelent, hogy meddig biztonságos elfogyasztani egy élelmiszert. Ezek általában gyorsan romló ételeken, húsokon és tejtermékeken szerepelnek. Ezt vedd komolyan, semmiképpen se fogyassz el egy kékre színeződött mozzarellát, ami szinte kimászik a hűtőből! A „minőségét megőrzi” felirat, ami leginkább tartós élelmiszereken szerepel, azt jelent, hogy a termék az adott időpontig nem veszít a minőségéből. Ebben az esetben annak fogyasztása a dátum után sem jár feltétlenül élelmiszer-biztonsági kockázattal. Ezeknél a termékeknél nyugodtan tehetsz egy próbát, ha megfelelően tároltad őket, és alapos ellenőrzés után illat, illetve kinézet alapján is megfelelőnek találod.
Becsüld meg, hogy van mit enned és azért edd meg, mert a környezetednek és a pénztárcádnak is ez a jó!