2025-ben az Országgyűlés egyhangúlag elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely a 18 éven aluliak számára megtiltja az energiaitalok értékesítését és kiszolgálását. 2025 nyarától hatályba lép az új energiaital törvény. De vajon miért ilyen veszélyes az energiaital fogyasztás, hogy azt be kell tiltani a kiskorúak számára?
Különösen a fiatalabb generáció körében terjedt el az utóbbi években az energiaital fogyasztás. Gyakran reklámozzák az energiaitalt, mint gyors energialöketet nyújtó folyadékot, amely segít a koncentráció fenntartásában, éberség megtartásában és a fizikai teljesítmény fokozásában. Energiaitalnak számít az az ital, amely koffeintartalma több, mint 15mg/100ml, vagy L-arginint, ginzenget, illetve legalább 10mg/100ml taurint tartalmaz.
Egyre több kutatás és egészségügyi szakértő hívja fel a figyelmet arra, hogy ezek az italok egyáltalán nem veszélytelenek, különösen nagy mennyiségben vagy rendszeres fogyasztás esetén merülhetnek fel komolyabb egészségügyi problémák.
Az energiaitalok legjellegzetesebb és legismertebb hatóanyaga a koffein. Egy doboz energiaital gyakran 80–300 mg koffeint is tartalmazhat, ami egy-két csésze erős kávénak megfeleltethető. A koffein a központi idegrendszert izgatja, a fáradtságérzetet csökkenti, az éberséget növeli, a reakcióidőt fokozza. Rövid távon ezek a hatások valóban pozitívak lehetnek, különösen hosszú munkaidő, vizsgára készülés vagy sporttevékenység során. Ugyanakkor a túlzott koffeinfogyasztás álmatlanságot, gyorsabb szívverést, remegést, fejfájást és emésztőrendszeri panaszokat okozhat. Különösen veszélyes lehet serdülők, idősek vagy szív- és érrendszeri betegséggel élők számára.
A legtöbb hagyományos energiaital jelentős mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaz. Egy 250 ml-es doboz akár 25–30 gramm cukrot is rejthet, ami bőven meghaladja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt napi maximális cukorbevitelt. A cukor gyorsan felszívódik, ezáltal valóban hirtelen energialöketet biztosít, azonban ez az állapot nem tart sokáig: rövid idő után vércukorszint-csökkenés, fáradtság, ingerlékenység jelentkezhet. A rendszeres, nagy mennyiségű cukorfogyasztás elhízáshoz, cukorbetegséghez és szívbetegségekhez vezethet. A „light” vagy „cukormentes” energiaitalok gyakran mesterséges édesítőszereket tartalmaznak, amelyek hosszú távú hatásai még vitatottak. A WHO 5%-ban határozta meg a maximális napi ajánlott cukormennyiséget, így küzdve az elhízás és a fogromlás ellen.
A taurin egy természetes aminosav, amely az emberi szervezetben is előfordul, elsősorban az agyban és az idegrendszerbem, fontos szerepe van az idegrendszer működésében, a sejtek ozmotikus egyensúlyának fenntartásában, továbbá antioxidánsként is jelen van. Az energiaitalok gyakran 1000 mg vagy ennél több taurint tartalmaznak. A taurin fogyasztásának köszönhetően az izmok károsodásának veszélye csökkenhet. Noha a taurin önmagában nem számít mérgezőnek, hatása koffeinnel együtt kevéssé kutatott és potenciálisan problémás. A nagy mennyiségű taurin bevitele hosszú távon memóriaveszést és gyomorfekélyt is okozhat. különösen gyermekek és serdülők esetében
A guarana egy dél-amerikai növény, amely természetes koffeintartalmáról ismert. Sok energiaital nemcsak tiszta koffeint, hanem guarana-kivonatot is tartalmaz, amely tovább növeli az energiaital koffeintartalmát, néha a címkén feltüntetett értéken túl is. A guarana mellett előfordulhat ginzeng, ginkgo biloba vagy zöld tea kivonat is, amelyek különböző hatásokat gyakorolnak a szervezetre – például memóriajavító, vérkeringés-fokozó vagy antioxidáns tulajdonságokkal. Ezek az összetevők önmagukban kis dózisban nem károsak, de kombinációjuk más stimulánsokkal növelheti a szív- és idegrendszeri terhelést.
A B-vitaminok – főként a B3 (niacin), B6 és B12 (ciano-kobalamin) – gyakori összetevői az energiaitaloknak, mivel ezek a vitaminok szerepet játszanak az energia-anyagcserében. Ugyanakkor az energiaitalokban ezekből gyakran túlzó mennyiségek találhatók. Például egy doboz energiaital a napi ajánlott bevitel többszörösét is tartalmazhatja egyes B-vitaminokból. Bár a vízoldékony vitaminok többsége túladagolás esetén a vizelettel kiürül, a nagyon magas dózisok (pl. B6-vitaminból napi 200–500 mg) idegrendszeri mellékhatásokat is okozhatnak hosszú távon.
Többek között ezen hatások miatt is fontos, hogy a jogalkotó foglalkozik ezzel a lényeges problémával, és korlátozta a forgalmazókat az energiaitalok kiszolgálásában. Amennyiben egy üzlet kétszer is jogsértést követ el a jövőben, akár 30 napos bezárással is szankcionálhatják a jogsértéssel érintett üzletet. Az új törvénytől azt várja a jogalkotó, hogy a fiatalok körében jelentősen csökkeni fog az energiaital fogyasztás, mivel jelenleg Magyarországon a 10-14 év közöttiek 78%-a fogyaszt rendszeresen energiaitalt.