Másodfok

A gyermek alkotmányos jogai az Alkotmánybíróság gyakorlatában tegnap és ma

Kanalas György

2025. március 27. - Másodfok

Az Alkotmánybíróság széles gyakorlattal rendelkezik a gyermek jogai kapcsán. Már kezdeti éveiben foglalkozott a gyermek jogaival, erre eklatáns példa a 4/1993 AB határozat, amiben részint a gyermek oktatáshoz való jogát vizsgálta a testület. Az Alkotmánybíróság gyakorlatát a gyermekjogok kapcsán a…

Tovább

,,Hová tűnt Damon Hill?” története

Mozol Tamás Benedek

Az 1997. augusztus 10-én rendezett magyar nagydíj, az F1 történetének tizenkettedik magyar nagydíja volt a Hungaroringen. Sokan ezt tartják a valaha volt legizgalmasabb magyar nagydíjnak, a drámai befutója miatt. Azonban a magyar szurkolók számára a magyar kommentátor bizonyos kérdése miatt vált…

Tovább

Egyetemista = Alkoholista?

Győri Romeó

A cím megtévesztő lehet, hiszen mind tudjuk, hogy a felsőoktatás természetesen elsősorban a tanulásról szól. Az egyetemek minden erejükkel megpróbálják felkészíteni diákjaikat a nagybetűs életre, illetve segítik őket elhelyezkedni a társadalomban. Kár lenne viszont tagadni, hogy az egyetemisták…

Tovább

„nem a függöny, nem a szél. A lebbenés.” Fodor Ákos élete, haikuköltészete

Sebestyén Boglárka

Fodor Ákos költő, író, műfordító életéről és munkásságáról idén két évforduló kapcsán is emlékezünk: 1945 májusában, 80 éve született, és 10 esztendeje, 2015 februárjában hunyt el. Bár a Zeneakadémián végzett, és életművéből kiderül, hogy karmesterként, zeneszerzőként is bőven megállta a helyét,…

Tovább

Budapest első aranykora – Kultúra és szabadidő a századforduló idején

Rum Veronika

Az európai századfordulót dinamikus társadalmi fellendülés jellemezte. A 19-20. század fordulóján, a porosz-francia háborút követően létrejött hosszabb békeidő lehetőséget teremtett az ipar, a művészet és az építészet fejlődéséhez. Magyarország az 1867-es kiegyezést követően szellemi életét tekintve…

Tovább

Te mit tennél?

Szegedi Zita Adél

Amióta világ a világ, mindig is arra kereste a választ az emberiség, hogy miért viselkednek az emberek úgy, ahogy, vajon mik lehetnek a viselkedésmintáink mozgatórugói. Ahány tudós, művész vagy kutató, annyi módszer és eszköz született ezek vizsgálatára – a szokványostól egészen a szélsőségesig.

Tovább

Kognitív torzítások – elménk csapdái

Molnár Csenge

Ismerős lehet az a szituáció, amikor valami – például egy vizsga – nem sikerül, az ember elkeseredettségében arra gondol, hogy „nekem soha semmi sem sikerül, szerencsétlen vagyok”. Vagy ha bárkit megkérdeznének arról, hogy szerinte a repülés vagy az autózás a veszélyesebb, akkor rögtön rávágná, hogy…

Tovább
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA