Másodfok

Rend a lelke mindennek! – avagy kiváló rendszerezési módszerek

Erdei Fanni

2024. június 17. - Másodfok

Meggyőződésem, hogy kétfajta ember létezik: aki azért takarít és tesz rendet, mert megnyugtatja a tevékenység monotonitása, a szépen elhajtogatott ruhák látványa, és természetesen a tisztaságillat; illetve van a másik csoport, aki a lehető legkevesebbszer teszi rendbe környezetét, de azt is kényszerből, és nem kedvtelésből teszi. Természetesen a társadalomnak az előbbiek szerinti kettéválasztása nem feltétlenül felel meg a valóságnak, azonban azt gondolom, hogy többé-kevésbé mindenki el tudja dönteni, hogy melyik csoporthoz tartozik inkább. 

rendszerezes_1.jpg

A takarítás egy alapvető higiéniai szükséglet, mely hozzásegít minket ahhoz, hogy elkerüljünk különböző betegségeket azáltal, hogy tisztán tartjuk életterünket. A takarítás velejárója az esetek többségében a rendrakás. A rend több okból hozzájárul ahhoz, hogy minél produktívabbak lehessünk: értelemszerűen gyorsabban megtaláljuk holmijainkat, így kevesebb időt pazarolunk el a keresgélésre, de a rendezett környezet motiváló is lehet, segíti a gondolkodást, kreativitást. Különböző módszerek léteznek arra, hogyan teremtsünk magunk körül hatékonyan szemet gyönyörködtető rendet.

A rendszerezési szakértő, Marie Kondo által alkalmazott technika lényege, hogy úgy lehet a legcélratörőbben rendszerezni, ha először szelektálunk, és csak azokat a használati tárgyainkat tartjuk meg, amik „örömet okoznak”. Ha ezt a minimalista hozzáállást követjük, akkor elkerülhetjük a káoszt, és azt a jelenséget, hogy túlterheltnek érezzük magunkat a feleslegesen felhalmozott holmiktól. 

A netflixes sorozatukról elhíresült The Home Edit vállalkozás is rengeteg rendszerezési tippet oszt meg követőivel. Egyik ezek közül, ha otthonunkat szeretnénk rendbe tenni, apró feladatokra lebontva kezdjünk neki a kihívásnak, és ne akarjuk egy nap alatt élére állítani az egész házat. Clea és Joanna, a cég alapítói, azt is gyakran hangsúlyozzák, hogy rendkívül fontos, hogy kategorizáljuk a rendszerezni kívánt dolgokat, így sokkal könnyebben alkothatunk meg egy használható rendszert, mely kialakítása során azt is figyelembe kel vennünk, hogy valójában hogyan használjuk az adott teret, helyiséget. Ezenkívül látványos módja a rendszerezésnek, ha színek szerint tesszük sorba könyveinket, ruháinkat stb.

Nem kifejezetten környezetünk rendbe rakására szólgáló módszer, hanem feladataink rendezésére alkalmas a ’time blocking’ vagy ’calendar blocking’ technika, ami sokat segíthet abban, hogy egyrészt produktívabbak legyünk a mindennapokban, másrészt abban, hogy ne feledkezzünk meg elintéznivalóinkról. A technika lényege, hogy ötvözünk egy részletes listát teendőinkről és egy naptárat. Az órákra felosztott kalendáriumban pontosan jelöljük, hogy mettől meddig foglalkozunk az egyes feladatokkal. Ezzel a módszerrel reálisan fel tudjuk mérni, hogy mennyi feladatot tudunk teljesíteni az adott napon egy átlátható terv segítségével. 

rendszerezes_2.jpg

Ha szeretnénk rendszerezettebbé varázsolni életünket, érdemes kipróbálni minél többet az itt említett vagy más módszerek közül, hogy megtaláljuk a számunkra legalkalmasabbat! 

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr7818429311

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA