Meggyőződésem, hogy kétfajta ember létezik: aki azért takarít és tesz rendet, mert megnyugtatja a tevékenység monotonitása, a szépen elhajtogatott ruhák látványa, és természetesen a tisztaságillat; illetve van a másik csoport, aki a lehető legkevesebbszer teszi rendbe környezetét, de azt is kényszerből, és nem kedvtelésből teszi. Természetesen a társadalomnak az előbbiek szerinti kettéválasztása nem feltétlenül felel meg a valóságnak, azonban azt gondolom, hogy többé-kevésbé mindenki el tudja dönteni, hogy melyik csoporthoz tartozik inkább.
A takarítás egy alapvető higiéniai szükséglet, mely hozzásegít minket ahhoz, hogy elkerüljünk különböző betegségeket azáltal, hogy tisztán tartjuk életterünket. A takarítás velejárója az esetek többségében a rendrakás. A rend több okból hozzájárul ahhoz, hogy minél produktívabbak lehessünk: értelemszerűen gyorsabban megtaláljuk holmijainkat, így kevesebb időt pazarolunk el a keresgélésre, de a rendezett környezet motiváló is lehet, segíti a gondolkodást, kreativitást. Különböző módszerek léteznek arra, hogyan teremtsünk magunk körül hatékonyan szemet gyönyörködtető rendet.
A rendszerezési szakértő, Marie Kondo által alkalmazott technika lényege, hogy úgy lehet a legcélratörőbben rendszerezni, ha először szelektálunk, és csak azokat a használati tárgyainkat tartjuk meg, amik „örömet okoznak”. Ha ezt a minimalista hozzáállást követjük, akkor elkerülhetjük a káoszt, és azt a jelenséget, hogy túlterheltnek érezzük magunkat a feleslegesen felhalmozott holmiktól.
A netflixes sorozatukról elhíresült The Home Edit vállalkozás is rengeteg rendszerezési tippet oszt meg követőivel. Egyik ezek közül, ha otthonunkat szeretnénk rendbe tenni, apró feladatokra lebontva kezdjünk neki a kihívásnak, és ne akarjuk egy nap alatt élére állítani az egész házat. Clea és Joanna, a cég alapítói, azt is gyakran hangsúlyozzák, hogy rendkívül fontos, hogy kategorizáljuk a rendszerezni kívánt dolgokat, így sokkal könnyebben alkothatunk meg egy használható rendszert, mely kialakítása során azt is figyelembe kel vennünk, hogy valójában hogyan használjuk az adott teret, helyiséget. Ezenkívül látványos módja a rendszerezésnek, ha színek szerint tesszük sorba könyveinket, ruháinkat stb.
Nem kifejezetten környezetünk rendbe rakására szólgáló módszer, hanem feladataink rendezésére alkalmas a ’time blocking’ vagy ’calendar blocking’ technika, ami sokat segíthet abban, hogy egyrészt produktívabbak legyünk a mindennapokban, másrészt abban, hogy ne feledkezzünk meg elintéznivalóinkról. A technika lényege, hogy ötvözünk egy részletes listát teendőinkről és egy naptárat. Az órákra felosztott kalendáriumban pontosan jelöljük, hogy mettől meddig foglalkozunk az egyes feladatokkal. Ezzel a módszerrel reálisan fel tudjuk mérni, hogy mennyi feladatot tudunk teljesíteni az adott napon egy átlátható terv segítségével.
Ha szeretnénk rendszerezettebbé varázsolni életünket, érdemes kipróbálni minél többet az itt említett vagy más módszerek közül, hogy megtaláljuk a számunkra legalkalmasabbat!