Másodfok

Inspiráló nők a jogi pályán

Sulyok Veronika

2023. április 04. - Másodfok

Napjainkban a jogászi szakma egyharmad-kétharmad arányban oszlik meg a két nem között a férfiak javára. Bár sokak számára megdöbbentő lehet ez az aránytalanság, fontos megemlíteni, hogy az első nő a világon, aki jogi tevékenységet folytathatott, csak 1847-ben kapott rá különleges engedélyt. Az azóta eltelt kicsit több, mint másfél évszázadban rengeteg úttörő tett azért, hogy ma bármelyik nő jogi egyetemen tanulhasson. 

Marija Milutinović Punktatorka volt az első nő a világon, aki jogi tevékenységet folytathatott. Bár szerb származású volt, Budán született és járt iskolába. 1847-ben kapott engedélyt, hogy Szerbiában ügyvédként praktizáljon, ahol munkája java részt pro bono ügyekből állt.

Arabella Mansfield az Amerikai Egyesült Államok első női jogásza volt, akit 1869-ben vettek fel az ügyvédi kamarába. Neki köszönhetően Iowa lett az első állam, amely módosította az engedélyezési statútumát, ezzel nőket és kisebbségeket is befogadva a kamarájába.

Ada Kepley volt első nő a világon, aki jogi egyetemet végzett. Tanulmányait a Northwestern Egyetemen folytatta, ahol 1870-ben diplomát szerzett. Bár felvételt nyert az állam ügyvédi kamarájába, sosem praktizált. Életét a nők választójogának egyenjogúsításának szentelte.

Charlotte E. Ray szerzett először afroamerikai nőként jogi diplomát. Bár az ügyvédi kamarába is felvették, jogi tevékenységét csak néhány évig tudta folytatni, mert az afroamerikaikkal és a nőkkel szembeni előítéletek tarthatatlanná tették munkáját. New Yorkba költözését követően Brooklynban lett tanár, emellett részt vett a szüfrazsett mozgalomban és csatlakozott a Színesbőrű Nők Országos Szövetségéhez (National Association of Colored Women).

Sarmiza Bilcescu volt az első nő, aki jogi diplomát szerzett Európában. Tanulmányait a Párizsi Egyetemen folytatta, ahol a jogász szak után az erre épülő PhD fokozatot is megszerezte. 1891-ben, hazatértét követően pedig felvételt nyert a román ügyvédi kamarába.

 

inspiralonok.png

Tcheng Yu-hsiu Kína történelmének első női jogásza és bírója volt. Bilcescu-hoz hasonlóan a Párizsi Egyetemen tanult, majd Shanghai-ban kezdte meg jogi tevékenységét. 1919-ben a kínai delegáció tagjaként részt vett a párizsi békekonferencián.

Barbara Jordan volt az első afroamerikai nő, akit beválasztottak a texasi szenátusba, majd később az USA Képviselőházába. Politikai tevékenysége mellett fontos munkát végzett az Egyesült Államok Bevándorlási Reformbizottságának elnökeként.

Meaza Ashenafi, etióp ügyvéd jogi kapcsolatai révén országában fontos szerepet játszott a nők jogaiért folytatott kampányban. Munkáját elismerve 2005-ben Nobel-békedíjra jelölték. 2018. novemberétől és 2023. januárjáig ő volt Etiópia Szövetségi Legfelsőbb Bíróságának az elnöke, nőként pozíciójában az első.

Noha ezen nyolc nő életútja is már rendkívül inspiráló lehet valamennyiünk számára, a történelem során még megannyi kivételes nő tevékenysége statuálhat példát, arra sarkallva minket, hogy ne féljünk küzdeni az álmainkért. 

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr6018094324

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA