Másodfok

Népek hagyományai: a Halottak napja

Székely Orsi

2022. november 02. - Másodfok

Valahol ünnep, valahol megemlékezés, valahol említést sem tesznek róla. Minden évben, november 2-án elmegyünk a temetőbe, imádkozunk a szeretteinkért, de az eredetét mégis kevesen ismerjük. Mi is az az ír Samhain, vagy a Haitiből eredő Fet Gede? Miből erednek ezek a kulturális különbségek és hogyan is ünneplik a Halottak napját, illetve a Mindenszenteket a világ különböző tájain?

18681557_1152819_3198ac68058c8382723543b95157b133_wm.jpg

A halottak napja mára keresztény ünnep, amelyről az első feljegyzések az ókori Rómából maradtak ránk. A feralia nevű, holtak tiszteletére történő megemlékezéskor a családok összeültek, hogy vacsorával és ajándékozással tegyék meg tiszteletüket. A szentmise liturgiájába a 3. századtól került be a holtak üdvének megemlítése, majd 998-ban ülték meg először önálló ünnepként a Halottak napját. Szent Odiló clunyi bencés apát kezdeményezésére az elhunyt hívőket is bele foglalják az imába.

Hivatalos ünneppé a 14. században vált, a Halottak olvasója nevű ima pedig Jézus öt sebére emlékezve, öt tizedet tesz ki. A régi magyar népnyelvben a lölkök napjának hívták, ezzel tisztelve meg az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert,  tisztítótűzben lévő lelkeket.

Magyarországon tehát a Mindenszentek november 1, míg a Halottak napja november 2.-ra esik. Franciaországban, hozzánk hasonlóan a La Touissaint napot ülik meg, ami mindenszenteket jelent és csakúgy, mint minálunk, az emberek kilátogatnak a temetőbe, hogy tiszteletüket tegyék elhunyt szeretteik előtt. Sokan krizantémot tesznek a sírokra, ami a megemlékezés és a tisztelet jelképe. Olaszországban ez a szokás annyiban tér el, hogy a mise és a temetőlátogatás után, a rómaiaktól átvéve összeülnek vacsorázni és megajándékozni egymást. A közhit szerint az elhunytak is ott ülnek az asztalnál, ezért egy különleges süteményt, Fave dei morti-t fogyasztanak. Citrommal és fahéjjal készítik el, neve „halottak babjá”-t jelent, ugyanis az ókori Rómában úgy hitték, hogy ebben a növényben száll meg hajlékul a halottak lelke. 

Az írek tradíciójáról is érdemes szót ejteni, hiszen az ő nevükhöz fűződik a „Halloween” kifejezés, az ír Samhain, azaz „Hallowtide” szóból. A kelta pogány gyökerekkel rendelkező gael fesztivált minden évben október 31.-én kezdődik és november 1.-én ér véget. A keresztény népekkel ellentétben a nyarat búcsúztatják. Egy gyümölcskenyeret, Barmbrack-ot fogyasztanak, amelyet citrussal, mazsolával töltenek meg, illetve apró tárgyakat, pl. gyűrűt, pénzérmét rejtenek el benne. Azt, aki a gyűrűt megtalálja, az boldogságot, vagy párt talál, aki az érmét, azt az elkövetkezendő esztendőben szerencse fogja érni

samhain.jpg

Latin Amerikában, kiváltképp Mexikóban is vidám hangulat kíséri november elejét. A Día de los Muertos kíséretében az életet, az örömöt ünneplik és vidáman emlékeznek meg az elhunytakról, így tisztelegve az emlékük előtt. Úgy tartják, hogy ezen a napon a lelkek velük, bennük szállnak meg és a mulatozással visszaadnak nekik egy keveset a földi életből. Bizonyára sokunknak ismerős lehet a jellegzetes koponya-smink és a színes viselet, de azt kevesen tudják, hogy ilyenkor egy oltárszerű építményt készítenek a családok, képekkel, virágokkal, sőt, még italokkal is megpakolva. Nem ritka, hogy az asztalnál a holtaknak is megterítenek, illetve a frissen kibontott alkoholos italok első kortyait a földre öntik.

fbuuo2fhwneopi6crn23jur5y4.jpg

 

Haiti, habár 2017-es felmérések szerint 52%-ban protestáns, 35%-ban katolikus, 11%-ban pedig vallás nélküli, a maradék 2% mégis megbújik a diagramban, ez pedig nem más, mint az afro-diaszpórikus vallás, a vodou. Nem szabad összekeverni a vodoo-val, és annak ellenére, hogy nevük hasonló, Haitiban ez az Ioa nevű lelkek tiszteletéhez kötődik. A népszerű vodoo-baba, hiába így terjedt el a köznyelvben, nem kapcsolódik a Haiti vodou valláshoz. Latin-Amerikához mérten, a Fet Gede is egy nagy visszhangú ünneplést takar, amikor is az emberek az életet és a vidámságot helyezik előtérbe. A közös táncos mulatság után az emberek a temetőbe mennek, ahol a saját asztalukról vett ételből „kínálják” meg az elhunytakat.

carnival-woman-haiti-k2d.jpg

 

Ahogy megállapíthatjuk, Európa nagy része keresztény módon, vagy legalábbis imádságok, csendes megemlékezések keretében tartja a Halottak napját, míg a világ másik felén, habár más vallások hagyományai szerint, szintén az elhunytakra tekintenek vissza. Amíg pedig nem öli ki a népszokásokat az ezeket kísérő és azokat lassan elnyomó, mérhetetlen mértékű gazdasági haszon és fogyasztás, addig érdemes róluk említést tenni, tanulmányozni és még becsben is tartani őket.

 

 Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr8217967136

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA