Másodfok

Emberrablók Szegeden – a Farkas Helga ügy

Pintér Daniella

2022. július 17. - Másodfok

1991 június 27 – egy lány tragédiájának, egy család rémálmának és a magyar kriminalisztika legnagyobb rejtélyének dátuma. Arról, hogy mi is történt pontosan ezen a napon a Szegedet és Orosházát összekötő útvonalon – számos elmélet és fikció született, ám a választ valószínűleg már sosem tudjuk meg.

pexels-pixabay-162389.jpg

Farkas Helga egy 17 éves gimnazista lány volt, tehetős családi háttérrel – édesapjának több üzlete volt Orosházán, sőt még Budapesten is. Bár a család Szegeden élt, rendszeresen jártak át Orosházára vállalkozásaik végett (a két település közötti távolság 60 km). Így volt ez a végzetes napon is, az édesanya és a két lánya külön autóval indult vissza Szegedre, azonban Helgának olajat kellett cserélnie a Mazdájában, így az anyukája és testvére hazament – ő azonban már nem érkezett meg.

Éjjel érkezett az első telefonhívás, melyben a zsaroló 500 000 német márka váltságdíjat követelt Helgáért cserébe (akkoriban ez kb. 21 millió Ft-ot jelentett – viszonyításképpen, a minimálbér olyan 6-7000 Ft körül mozgott). Összesen 14 hívás érkezett, melyeket ugyanaz az ember kezdeményezte (suttogással) eltorzított hangon.

Másnap reggel találták meg Helga autóját – benne rögzítettek egy 44-es méretű cipőnyomot és egy tenyérlenyomatot, azonban ezek nem a későbbi gyanúsítottakhoz (Cs.József & J.Benedek) tartoztak. Azt, hogy kitől származtak, még ma sem lehet tudni.

Június 30-án jött az utolsó hívás, ez alkalommal azonban hibázott a zsaroló – ugyanis megfeledkezett a hangja álcázásáról, így felismerhetővé vált. A vizsgálatok azonosították Cs.József hangját. Cs. József Helgával barátságban állt, sőt még udvarolt is a lánynak – sikertelenül. Június 24-én történt, hogy Helga a húgával tartott szintúgy Orosházáról hazafelé Szegedre, amikor is Cs. József gyermekkori barátjával J. Benedekkel egy Ladával követte a két lányt, majd elkezdték előzgeti egymást. Helga felismerve őket félreállt és József kérésére tettek egy kört a Mazdával. Később kiderült, hogy ennek az esetnek a helyszíne roppant közel volt a lány elrablásának helyszínéhez.

A nyomozás 1992-ben ért véget. A lány elrablása az egész országot megmozgatta: rengeteg levél, feljelentés érkezett a nyomozókhoz – sőt sokan még saját teóriájukat is megosztották vagy éppenséggel tanácsokkal látták el a rendőröket, hogyan is kéne folytatniuk a nyomozást.

Olyan elméletek láttak napvilágot mint,

  • az olasz maffia keze van a háttérben
  • az apja alvilági üzlettársai akartak így pénzt kicsalni
  • a váltságdíjjal azonos összeget nyert az édesapja egy kaszinóban és valaki így akarta a nyereményt megszerezni tőle.

mainap_1991_07-1623382116_pages649-649-1024x694.png

Azonban a legvalószínűbb mégiscsak az, hogy a Cs. József és J. Benedek rabolta el Helgát. Kialakult egy olyan teória, miszerint a lány kezdetben együttműködött elrablóival részesedésért cserébe. A történetet J. Benedek özvegye támasztotta alá, miután a férjét 1995-ben meggyilkolták – még ebben az évben gyanúsították meg őt egy rablásos üggyel, ezzel párhuzamosan pedig ki akarták hallgatni Helga ügyével kapcsolatban is. A két férfi egyik közös barátja is nagy slamasztikába került, de a nyomozók alkut ajánlottak neki, hátha beszél a Helgával történtekről. A férfi szerint J. Benedeket Cs. József rejtegette, majd attól félve, hogy ha Benedek lebukik magával rántja őt is, megölte.

A temetés után nyílt meg J. Benedek özvegye az egyik nyomozónak: állítása szerint a férje mesélt néhány részletet Helga elrablásáról.

Eszerint

  • József és J. Benedek rabolta el a lányt, majd egy általuk bérelt orosházi garázs szerelőaknájában tartották fogva –eleinte Helga együttműködésével.
  • mivel már a váltságdíjról való telefonos „tárgyalások” alatt gyanúba került a két férfi, illetve az ügy országos szintű figyelmet kapott – megijedtek és a telefonhívások abbamaradtak.
  • mindemellett egyértelművé vált számukra, hogy ebből nem lesz pénz, ezért a lány fejére Cs. József zsákot húzott és megfojtotta.
  • a lány testét először egy csatornába dobták, majd egy évvel később (félve a lebukástól) átvitték egy erdőbe és gázolajjal leöntve elégették. A feltételezett helyszínen azonban semmilyen maradványt vagy nyomot nem találtak.

2000-ben első fokon Cs. Józsefet 22 év szabadságvesztésre ítélték – azonban még ebben az évben a Legfelsőbb Bíróság felmentette J. Benedek meggyilkolásának vádja alól. Bűnösnek találták viszont Helga személyi szabadságának megsértésében (a cselekmény elkövetésekor ugyanis még nem szerepelt a Btk. Különös Részében az emberrablás bűntette), illetve zsarolás kísérletében, lőfegyverrel való visszaélésben és rablásban. Jogerősen 10 év szabadságvesztésre ítélték.

2006-ban feltételesen szabadságra bocsátották, a gyilkosság pedig 2011-ben elévült. Cs. József ma már külföldön él, családot alapított és egy saját vállalkozást vezet. Helga holtteste azonban sosem került elő.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr5217863523

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA