2018- ban az Európai Gyógyszerügynökség súlyos mellékhatásokat állapított meg egy népszerű antibiotikumcsoportnál, a kinolon és a flourokinolon antibiotikumoknál. Ezeknek a durva mellékhatásai igen ritkán alakultak ki a pácienseknél, viszont annál súlyosabb szövődményeket okoztak. A mellékhatás lehet, súlyos idegrendszeri károsodás, kómát okozó alacsony vércukorszint, izom- és csontgyulladás például. Az antibiotikumcsoport szedésével kialakult mellékhatások a gyógyszer szedése abbahagyását követően sem múltak el, egyre fokozódtak és maradandó károsodást is okozhattak.
Maradandó károsodást, majd végül halálát okozta Ricard Siagian-nek, annak az indonéz férfinak, akinél 2015-ben gyógyíthatatlan álmatlanságot diagnosztizáltak. 2015 nyarán Ricard Siagian Philadelphiában kapott új munkát, amikor a megfázás tünetei jelentkeztek nála. Ekkor nem rendelkezett egészségügyi biztosítással, és feltehetőleg húgyúti fertőzés kezelésére kapta a munkáltatójától a Ciprofloxacin nevű gyógyszert. (A Ciprofloxacin egyike a flourokinolon típusú antibiotikumoknak.) A tünetei két hét elteltével sem kezdtek el enyhülni és az antibiotikum szedése alatt intenzív, égető érzést tapasztalt a gerincében, a vese tájékán és egyre erőtlenebbé vált a szervezete. A vizsgálatok nem tudták egyelőre bizonyítani, de a szakemberek úgy vélik, hogy a gyógyszer okozta a neuropátiát, ami többek között az álmatlanság kiváltó oka is lehet.
A végzetes álmatlanság, az az a fatális familiáris inszomnia hátterében, az agyban és a központi idegrendszerben megnövekedett neurotoxinok magas szintje áll, amely az agyra és az idegszövetekre van káros hatással, az agysejtek és idegreceptorok elpusztulását okozza. A betegség kialakulását követően, ahogy megjelennek az első tünetek, 7-13 hónappal később a beteg halálához vezetnek. A fatális familiáris inszomnia esetében szükséges az örökletes adottság ahhoz, hogy a betegség kialakuljon, viszont Ricard Siagian esetében nem lehet tudni, hogy volt-e korábban a családban az övéhez hasonló megbetegedés.
A tünetek lassan alakulnak ki, és idővel egyre súlyosabbá válnak. Az elalvással küszködés során, Ricard Siagian arról számolt be a YouTube csatornáján, hogy amikor álomba akart volna merülni, erőteljes fájdalmat érzett a gerincében, ami megakadályozta az elalvásban. A későbbi stádiumban nagyfokú izzadás és az állandó lázas állapot jellemző, amit Ricard videói is igazoltak a betegsége előrehaladtával. Először 2016 elején számol be a férfi arról, hogy négy hónapja képtelen volt elaludni, majd a hónapok múlásával nyomon követhető a videói által, a szellemi és a fizikai állapotának teljes leépülése. Végül közel másfél év szenvedést követően, 2016 végén saját lakásában hunyt el.
2018. november 15-én az EMA befejezte a maradandó mellékhatásokat okozó kinolon és fluorokinolon antibiotikumok vizsgálatát. Az Európai Gyógyszerügynökség döntése alapján, a Ciprofloxacin, ami fluorokinolon antibiotikum, alkalmazását korlátozzák, de nem tiltják be.
Nem alkalmazható a továbbiakban a fluorokinolon antibiotikum, olyan betegségek esetében, amelyek nem súlyosak vagy kezelés nélkül is javulhatnak, nem bakteriális fertőzések és húgyúti fertőzéseknél. Enyhe vagy mérsékelten súlyos bakteriális fertőzések esetében sem lehet alkalmazni az antibiotikumot, csak abban az esetben, ha más gyógyszer nem alkalmazható a betegségre.
A fluorokinolon antibiotikumok esetében feltűntetik a súlyos mellékhatások lehetőségének okozását, de a gyógyszerügynökség a vizsgálatot követően is alkalmasnak találta ezen antibiotikumfajták további forgalmazását.