Mindannyian örülünk az ünnepnapoknak, főleg ha hétköznapra esnek, sokszor azonban már nem is tudjuk, hogy mit is ünneplünk az adott napokon. Ebben az évben pünkösd ünnepe június 5-ére és 6-ára esik. De mi előtt is tisztelgünk ezeken a napokon?
A pünkösd a kereszténység egyik legfontosabb ünnepe a húsvét és a karácsony után. Pünkösdkor a Szentlélek eljövetelét és az egyház születésnapját ünneplik a keresztények. A Katolikus Egyház régebben pünkösdvasárnap mellett egyházi ünnepnek tekintette a pünkösdhétfőt is. Azonban a második vatikáni zsinat óta a pünkösdhétfő már nem külön egyházi ünnep, viszont Magyarországon továbbra is munkaszüneti nap.
Pünkösd eredete:
A pünkösd elnevezés a görög pentekoszté, azaz ötvenedik szóból eredeztethető, ami arra utal, hogy ez az ünnep húsvét utáni 50. napon ünneplendő. Az ókorban a teljes ötven napos periódus az ünnepnek számított, már viszont már csak két napon át tartjuk. Hivatalosan egyházi ünneppé Kr.u. 305-ben vált, amikor a Katolikus Egyház elrendelte a Szentlélek eljövetelének megünneplését. Ezt megelőzően, az ószövetségi zsidó népnél az aratási hálaadó ünnepet ülték meg ezeken a napokon. Később pedig a mózesi törvények emléknapja (Sávuót) volt, majd pedig arra emlékeztek, hogy Jahve szövetségre lépett a választott néppel.
A Biblia megemlékezése róla:
Jézus halála után a követői szétszéledtek, azonban ezen a napom ismét összegyűltek Jeruzsálemben. Erre a gyülekezetre áradt rá a Szentlélek először. Amelyről a Biblia az alábbi módon emlékezik meg:
„Amikor pedig eljött a pünkösd napja, és mindnyájan együtt voltak ugyanazon a helyen, 2hirtelen hatalmas szélrohamhoz hasonló zúgás támadt az égből, amely betöltötte az egész házat, ahol ültek. 3Majd valami lángnyelvek jelentek meg előttük, amelyek szétoszlottak, és leszálltak mindegyikükre. 4Mindnyájan megteltek Szentlélekkel, és különféle nyelveken kezdtek beszélni; úgy, ahogyan a Lélek adta nekik, hogy szóljanak.” (Apcsel 2,1-2,4)
Csíksomlyói búcsú:
A magyar katolikus és keresztény hívők által minden évben pünkösdkor kerül megrendezésre az erdélyi Csíksomlyón a búcsú. Ennek keretében a csíksomlyói kegytemplomban és a közeli Kissomlyó-hely és a Nagysomlyó-hegy közötti nyeregben szabadtéri szentmisén vehet részt a több százezer ember, aki ilyenkor idelátogat. Az idei búcsú a tegnapi napon, azaz 2022. június 4-én volt megtartva, amely mottója idén a ferences rend jelmondata: Pax et bonum! – Béke és jóság! volt.
Szívből remélem, hogy mindenkinek áldottan telik az ünnepe!