A keresztény hit Jézus feltámadásán alapszik, vagyis azon, hogy meghalt, majd harmadnapra újra életre kelt, és ezzel megváltotta a világot. Ezeket az eseményeket a 4 bibliai evangélium írja le a legrészletesebben, azonban a tudományos világ más bizonyítékokat is feltárt az eltelt két évezredben.
Először érdemes megnézni, a Bibliai leírás tartalmát. A négy evangélium sok mindenben különbözik egymástól, azonban a lényeges dolgokban mindannyian ugyanazt írják. Jézus szenvedését és halálát ugyanúgy írják le, a sírját valóban nők találták üresen 3 nappal a halála után, emellett az utána való megjelenéseiről is közel azonosan számolnak be, mind a négyben megjelenik a kenyértörésben való felismerés. A nők szerepe a történetben kifejezetten érdekes, mivel abban a kultúrkörben ők nem számítottak megbízható tanúnak, így, ha a szerzők kitalált történetet írtak volna le, minden bizonnyal ezek a szereplők férfiak lettek volna, a hitelesség érdekében.
Az evangélisták ugyan ismerték személyesen Jézust, ki közelebbről (Máté, János), ki távolabbról (Lukács, Márk), azonban műveiket évekkel Mennybemenetele után írták meg, a saját emlékeikre, akkori feljegyzésekre (itt érdemes megemlíteni a Q-forrás nevű iratot, amely sajnos elveszett, és mindhárom szinoptikus kiindulási pontja volt), és szemtanúkra hagyatkozva. Az Ókorban a népesség legnagyobb része írástudatlan volt, mint ahogy Jézus tanítványainak a nagyja is, azonban pont ezért is könnyebben jegyezték meg, és adták tovább a szájhagyomány útján terjedő történeteket, mint ahogyan például Homérosz eposzai is évekkel később lettek lejegyezve. Így az, hogy ennyi idő telt el Jézus működése, és az Evangéliumok megírása között nem lehet dekonstruktív tényező.
Az Újszövetségből első fennmaradt másolat 30 évvel János Evangéliumának keletkezése után íródott. Ezután 5842 további fennmaradt másolat is készült, amivel Jézus élete és munkássága az ókor legdokumentáltabb eseménye. A kéziratokat a szövegkritika módszerével elemezték, amely annál hatékonyabb, minél több forrás áll rendelkezésre. Így elég tiszta képet kapunk a történtekről, így a Feltámadásról is. A tényeket ismerő szkeptikusok legismertebb elmélete az ájulás teória, amely szerint Jézus még életben volt, amikor a testét levették a keresztről. Ezt az elméletet is cáfolható:
1. Megostorozás
A rómaiaknál bevett, és kegyetlen fegyelmezési módszer volt, egy többágú bőrszíj végeire csont, és fémdarabokat illesztettek, amely mélyen a korbácsolt hátába vágódott, felszakítva a bőrt és az izmokat. Az így fegyelmezett gyakran már ebbe belehalt, azonban, ha túlélte, rengeteg vért veszített, és kritikus állapotba került. Jézusnak ezután kellett a keresztet felcipelnie a Golgotára, nem csoda, hogy háromszor is elesett.
2. Keresztre feszítés
Szintén a Római Birodalomban elterjedt kivégzési módszer, amely fulladásos halált okozott. A megfeszítettnek ahhoz, hogy levegőt tudjon venni fel kellett emelkednie, ami nagy erő kifejtését igényelte, emellett a lábak és a kezek gyakran szöggel voltak a kereszthez erősítve, mint ahogy Jézus esetében is így történt, ami extra fájdalmat okozott. Egy idő után a haldokló elfáradt, és nem tudta már magát felemelni, így megfulladt. A Jézussal megfeszített 2 lator lábszárát is ezért törték el, hogy ez hamarabb megtörténjen.
3. A katonák
Természetesen a fentiek ismeretében még felmerülhet a kétség, mi van, ha a katonák nem tudták, hogy meghalt, és sietve vették le? Nem ez a helyzet. Ezek a katonák profi gyilkosok voltak, a legjobbak a szakmájukban. Pontosan tudták, ha a páciensük életben marad, akkor ők lesznek azok, akik majd meghalnak helyette, ezért a pontos munkára törekedtek. Ezért is nyitották fel Jézus oldalát, amiből vér, és víz folyt ki, amely a fulladásos halál orvosi bizonyítéka.
Emellett természetesen magáról a Feltámadásról szóló beszámolók hitelességét is sokan megkérdőjelezik. Hazudtak? Hallucináltak? A hazugság esetét elég könnyű megcáfolni. Miért vállalta volna a halált a 12-ből 10 apostol egy hazugságért? Semmi értelme nem lett volna. A hallucináció is kizárható. A pszichológia ugyan lehetségesnek tartja azt, hogy szuggesztió alkalmazásával szokatlan magatartást idézzünk elő akár nagyobb tömegben is, például a hipnózis is így működik, azonban az, hogy több száz ember egyszerre ugyanazt hallucinálja a modern tudomány szerint is kizárt.
A legfontosabb bizonyíték mindközül mégiscsak az Egyház fennmaradása. A feltámadásba vetett hit a keresztény hit alapját képezi, ez kizárja azt, hogy a későbbiekben vált volna a részévé. Ha a feltámadás nem történik meg, a keresztény hit nem jön létre, ha átverés lett volna, akkor nem adták volna ennyien az életüket érte az első századokban.
Ennek a cikknek a megírásához a legnagyobb ihletet Jon Gunn 2017-es The case of Christ című, valós eseményeken alapuló filmje adta, mindenkinek ajánlom!