A vadászatról és annak megítéléséről napjainkban megoszlanak a vélemények, sokan elitélik mások egy nemes sportnak tekintik. A vadászat fogalma igen tág, sokan nem tudják, hogy nem csak az állatok elejtését értjük alatta, magában foglalja a vadgazdálkodást, a vadak védelmét, az egyes trófeák kezelését, valamint az állatok gondozását (például etetők elhelyezése révén), de a fogalma alá tartozik még a veszélyesebb állatok befogása és elhelyezése. Fontos, hogy ezen tevékenységek mindig jogszerűen, a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény, valamint ennek a törvénynek végrehajtásáról szóló 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet szabályainak követése mellett valósuljanak meg.
Szóval a vadászatot nem feltétlenül kell a gyilkolás fogalmával egy kalap alá venni, viszont annál inkább oda kell sorolnunk az orvvadászatot. De mit is értünk orvvadászat alatt és milyen jogi szankciókkal próbálják visszaszorítani?
Orvvadászatról akkor beszélünk, ha valaki a vadászati törvényeket figyelmen kívül hagyva törvényellenesen, nem a szabályos feltételek betartása mellett vadászati tevékenységet folytat. Mert nyilván nem puffogtathatunk csak úgy az erdőben, ahogy akarunk.
Kit is nevezünk orvvadásznak vagy vadorzónak?
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 245. § alapján, orvvadász az, aki vadászterületen vadászatra való jogosultság nélkül, illetve idegen vadászterületen vadászként engedély nélkül
- vad elejtésére vagy elfogására irányuló tevékenységet végez,
- külön jogszabályban meghatározott, a vadfaj valamennyi egyedére kiterjedő vadászati tilalmi idő hatálya alá eső vadfaj egyedét ejti vagy fogja el,
- külön jogszabályban meghatározott tiltott vadászati eszközzel, tiltott vadászati módon vagy kíméleti területen vad, illetve fokozottan védett vagy védett gerinces állat elejtésére vagy elfogására irányuló tevékenységet végez
Aki ezeket a törvényeket nem tartja be az bizony 3 évig is üldögélhet valamelyik büntetésvégrehajtási intézményünkben. A büntetés mértéke nyilvánvalóan az eset súlyosságától és kegyetlenségétől is függ.
A börtönéleten kívül más is fenyegeti vadorzó polgártársainkat, mivel a Btk. ugyan ezen törvénycikkének 253. § -nak értelmében a környezetkárosítás, a természetkárosítás, az orvvadászat, az orvhalászat, a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése és a tiltott állatviadal szervezése elkövetőjével szemben kitiltásnak is helye van.
Kitiltott személy nem más, mint akinek egy adott területen történő tartózkodása sérti a közérdeket, ezeket a személyeket ki lehet tiltani egy meghatározott településről, országrészből, tehát, ha mondjuk a Mátrában tiltott módon lövöldözgetek és rajtakapnak, utána nemigen fogok a Kékestető kilátásában gyönyörködni.
Mint már korábban említettem gondolom, mindenkinek megvan a saját véleménye a vadászatról. Én személy szerint etikus vadászat párti vagyok, és megkérdőjelezhetetlen a szükségessége is, hogy az állatok is harmóniában tudjanak élni mind velünk, mind pedig egymással.
Gondoljunk csak bele a beteg állatok kilövésébe, igen valóban elveszünk vele egy életet, viszont sok másikat mentünk meg vele, amikor megakadályozzuk egy potenciális járvány kirobbanását. Egyvalami azonban megkérdőjelezhetetlen, még számomra is: az orvvadászat elítélendő és súlyos bűncselekmény.
Véleményem szerint a büntetési tételen is lehetne emelni, nyugodtan raboskodhatnának 5 évig is a szegedi Csillagban, vagy Tökölön, de ezt már mindenki döntse el magának.