A Labdarúgást, mint sportágat, itthon és külföldön is mindenki ismeri, hiszen az egyik legnépszerűbb labdajátékról van szó. Közkedveltsége Európában messze kimagaslik, de a Föld többi kontinensén is egyre nagyobb popularitásnak örvend. Azonban a labdarúgás, mint játék vagy sport nem volt mindig ilyen, hosszú évtizedeknek kellett eltelnie ahhoz, hogy kialakuljon a mai formája.
A sport ma is ismert formájában a 19. században Angliában alakult ki, azonban vannak ennél ősibb felmenői is. Például az ókori Kínában is játszottak egy focihoz hasonló játékot, a cujot, amit körülbelül 12-16-an játszottak és a játék célja az volt, hogy a pálya közepén lévő kapuba eljuttassák a labdát. De játszottak hasonló játékot Közép-Amerikában, de még az ókori görög és római birodalomban is. A középkori Nagy-Britanniában és Franciaországban rítusos vallásos szerepet is betöltött a labda rugdosása. A hagyomány szerint ugyanis egy bőrbatyuba zárták a gonosz szellemeket, és a falu népe közösen kirugdosta ezt a batyut a faluból, ezzel elűzve a gonoszságot. A babona szerint, aki a legtöbbször rúgott vagy ért a labdához az mentesült a legjobban a betegségektől és a balszerencsétől. Ebben az időszakban jelent meg Olaszországban a Calcio nevű játék. Ezt még sokkal többen, egyszerre 54-en játszották és a labdát rúgás mellett ököllel is lehetett ütni.
Ahogy már említettem modern formájában a 19. századi Angliában alakult ki, az ottani fiúknak fenttartott magániskolákban, az úgynevezett Public School-okban. Az első profi klubbot 1862-ben alapították, amely a mai napig létezik, most az angol ötödosztályban vitézkednek. A Notts County-ról van szó, amelynek magyar vonatkozása is van, hiszen pár éve ott játszott a nyilatkozatairól méltán híres Bajner Bálint.
Az első hivatalos futball szövetséget 1863-ban hozták létre, amely hozzájárult ahhoz, hogy pár, a mai napig érvényes alapszabályt lefektessenek, például azt, hogy gólt nem lehet kézzel szerezni. Az évszázad folyamán több más fontos szabály is kialakult: megjelent a bedobás, a tizenegyesrúgás, a les szabálya, illetve beépült a játékba a játékvezető és a partjelző szerepe.
Az első nemzetközi mérkőzést 1872-ben rendezték Skócia és Anglia között míg az első világbajnokságot 1930-ban tartották. Érdekesség, hogy a játék hazájának válogatottja, Anglia eddig mindössze egyszer tudta megszerezni a világbajnoki trófeát, míg mondjuk Brazília már ötszörös világbajnok. Magyarország sajnos eddig sohasem tudott világbajnokságon nyerni, azonban kétszer is ezüstérmes volt.
A futball gyönyörű és izgalmas történetét azonban árnyalják tragikus események is. A huliganizmus mellett, több tragédia is történt, ami a futballhoz kötődik, ilyen például mikor 1958-ban február hatodikán, az időjárási körülmények miatt egy repülőgép nem tudott rendesen felszállni, felszállás közben pedig visszaesett és kettétört. A gépen utazott a Manchester United labdarúgó csapata, és a stábtagok is. 23-an, köztük nyolc labdarúgó vesztette ott életét. Ezenkívül is voltak más szerencsétlenségek is, például a Heysel-tragédia vagy az FA-kupa elődöntő a Hillsborough stadionban. Ez utóbbi jelentős hatást gyakorolt az angol futball jövőjére, ugyanis a hibás intézkedéseknek, jegyeladásoknak, és régi stadionnak köszönhetően, 94-en vesztették életüket, úgy, hogy a saját szurkolótársaik akaratlanul nyomták őket neki egy acélkerítésnek.
Összefoglalva ez a futball rövid története, minden szépségével és csúfságával egybevéve, amelytől függetlenül továbbra is 240 millióan játsszák világszerte ezt az izgalmas játékot, és még ennél is többen nézik.