Másodfok

Richard Ramirez – Az éjszakai vadász

Galaczi Kitti

2021. október 18. - Másodfok

Az éjszakai vadász néven elhíresült Richard Ramirezt 1985. augusztus 31-én tartóztatták le, több mint egy tucat gyilkosságért, nemi erőszakért és számtalan rablásért, amit Los Angeles, majd később egész Kalifornia területén követett el. A nevét a bűncselekmények elkövetési módjáról kapta, ugyanis az éj leple alatt támadta meg az áldozatait.
1385469.jpg

Gyermekkorában Enyveskezű Richienek nevezték, és soha sehova nem tudott beilleszkedni. Az apja gyermekkorában úgy büntette meg, hogy éjszakára egy sírhoz kötötte a temetőben. Az unokatestvére, aki Vietnámban szolgált, a 13 éves Richard szeme láttára ölte meg a feleségét. Miután az unokatestvére hazajött a háborúból, borzalmas történeteket mesélt és fényképeket is mutatott neki. Már tizenévesen drogokkal élt, és a középiskolából is kirúgták, ezt követően ment Los Angelesbe.

A sorozatos bűncselekményeket 1985 tavaszától kötik hozzá a hatóságok. Richard Ramirez több gyereket is elrabolt és bántalmazott szexuálisan, vagy közvetlenül a szülők bántalmazása után a gyereken is elkövetett bűncselekményt. Ekkoriban több gyermeket is elrabolt vagy megpróbált elrabolni, mindegyikükkel szemben szexuális bántalmazást követett el. Az egyik túlélőt, Anastastia Hronast 6 éves korában rabolta el Ramirez az otthonukból autóval, egy táskába bújtatta, majd így vitte el a kislányt. A szexuális bántalmazást követően néhány órával később, egy benzinkúton elengedte Anastasiat.

A sorozatgyilkosnak nem számított az áldozat neme, életkora, vallási vagy etnikai hovatartozása, válogatás nélkül szedte áldozatait. A hatóságok nem találtak egy közös pontot sem, amely összeköthette volna a bántalmazott személyeket. Gil Carrillo nyomozó elmélete alapján összefüggést talált a gyilkosságok elkövetője a gyerekek molesztálója közt, de a tapasztalt bűnüldözők semmibe vették az ötletét. Azonban minden megváltozott, amikor egy nyolcéves kislány elrablásakor az elkövető egy építkezési területre vitte az áldozatot, ahol a friss beton megkötötte a cipője nyomát. A Zazzara házaspár meggyilkolásakor talált lábnyomot összevetették a kislány elrablásakor, majd néhány nap múlva történő támadás helyszínén megtalált rózsaszín takarón hagyott lábnyommal is. A cipőnyomok megegyeztek, így a hatóságok összeköthették a bűncselekményeket. A helyszíneken hagyott lábnyomoknak még egy különlegessége volt, amellett, hogy megegyezett a méretük: a cipő márkája is egyezett, a sorozatgyilkos Avia lábbelit viselt. Akkoriban nagyon kevesen viseltek ilyen márkájú cipőt, mert a márka még csak akkor tört be a piacra, ezért is bírt nagy jelentőséggel. 1985. január 9-én csupán 1356 pár olyan típusú modell érkezett Tajvanból, mint amelyet az elkövető viselt. A túlélők beszámolói alapján tovább tudták szűkíteni a kört, mivel állításuk szerint az elkövető fekete cipőt viselt. Összesen 6 pár, 45-ös méretű fekete cipő készült, amelyből 1 pár került Los Angelesbe. De sajnos ez a nyom sem vezetett eredményre.

A későbbi támadásainál rendszerint feltűnt a pentagramma, amit az áldozatokra vésett, vagy a falakra rajzolt fel rúzzsal. Ramirez egyre gyorsabban és agresszívabban támadott. 1985 nyarán 10 nap alatt 5 különböző helyen csapott le. Július elején összefüggésbe hozták egy kocsirablással, amelyet túl későn sikerült csak átvizsgálni, így az összes lehetséges ujjlenyomat eltűnt a tűző nap hatására az autóról. Viszont találtak egy fogászati időpont foglalást, és a fogászati leleteket elemezve azonnal két rendőrt küldtek a rendelőbe, mert valószínűsítették, hogy Ramirez vissza fog menni. A Los Angeles-i rendőrfőkapitányság riasztót szereltetett az épületbe, hogy amikor visszatér el tudják kapni, és visszahívták a kirendelt rendőröket. Másnap, Ramirez megjelent, de a beszerelt riasztó nem működött, így a gyilkos ismét kicsúszott a hatóságok markából.

A sikeres támadásait elősegítette, hogy az idősek többsége egyáltalán nem zárta a háza ajtajait, még éjszaka sem. San Franciscoban egy idős házaspár megölését követően, annak érdekében, hogy hamarabb kézre tudják keríteni, a rendőrség vezetője megkérte a San Franciskó-i polgármestert, Diane Feinsteint, hogy a polgármesteri hivatal ajánljon fel bizonyos összeget az elfogása elősegítése céljából. Feinstein a sajtótájékoztató keretein belül minden bizalmas információt nyilvánosságra hozott az üggyel kapcsolatban, köztük az elkövető cipőjével kapcsolatos adatokat, amellyel súlyosan hátráltatta a nyomozók munkáját. Ramirez, aki követte az ügy menetét, másnap ledobta az Avia cipőjét a Golden Gate hídról. 

Bill Carns és mennyasszonya megtámadásakor a tettes óvatlan volt, és a lopott autó visszapillantó tükrén hagyott egy részleges ujjlenyomatot. Ekkortájt még nem léteztek automata ujjlenyomat-elemzők, így gyanúsítottat kellett találni, hogy összevethessék az ujjlenyomatokat. 1985. augusztus 27-én betelefonált egy nő, aki elmesélte, hogy az apja az utcán él. A beszámoló szerimt legtöbbször a Gryhound autóbusz állomáson húzta meg magát és megismerkedett egy Rick nevű fiatalemberrel, aki megosztotta vele, hogy megölt egy ázsiai házaspárt a Monterey Parkban egy .22-es félautomata pisztollyal. Ezeket a részleteket a sajtó nem hozta le. A nő apjának Tijuanába kellett vinnie Rick pisztolyát, amivel megbízta őt. A nyomozók visszakísérték a helyszínre, ahol nem csak a fegyvert, de egy korábbi áldozat házából ellopott rádiót is megtaláltak.

Közben San Franciscoban is tovább folyt a nyomozás, egy karkötőn keresztül eljutottak Rick egyik barátjáig, aki kezdetben nem volt hajlandó együttműködni a hatóságokkal, de végül elárulta Rick vezetéknevét: Ramirez. Nyolc Richard Ramirez nevű férfit találtak, összevetették az ujjlenyomatokat, így sikerült megtalálniuk a tettest. Amikor az újságokban megjelent a neve és a fényképe, Arizonában volt meglátogatni a testvérét, másnap, augusztus 31-én tért vissza Los Angelesbe, majd besétált egy italboltba, ahol találkozott a címlapokon a fényképével. Menekülni kezdett, felszállt egy buszra, de többen azonosították, emiatt futva próbált megszökni. Több utcán is végigrohant, igyekezett autóhoz jutni, de a környékbeliek mind üldözni kezdték, bekerítették és megverték. Így ért véget Ramirez ámokfutása.

Ugyanabban a cellában töltötte a büntetését, mint amiben a hegyi fojtogató is. Végül 1989. január 31-én került sor a tárgyalására, a vád 43 bűntény, 13 gyilkosság és számtalan rablás ekövetése volt. A nyílt tárgyalásokon-csakúgy, mint Ted Bundy esetében-számos rajongó és támogató is előkerült. A bíróságon meghökkentő dolgokat tett: kinyitotta a tenyerét, és megmutatta a pentagramma jelet, és hangosan éltette a sátánt. Az ügyészség kivette a vádak közül a gyerekbántalmazást és mintegy 140 tanút hívott be.

1989. szeptember 20-án hirdették ki az ítéletet, mind a 43 vádpontban bűnösnek találták. Halálbüntetést kapott, és gázkamra általi kivégzést ajánlott a Los Angeles-i bíró. Több mint két évtizedet töltött halálsoron, végül rákban hunyt el 2013. június 7-én.

 Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr6216701994

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA