Másodfok

Hogyan térjünk át a zero waste életmódra?

Simon Zsuzsa

2019. november 25. - Másodfok

Ha figyeled az online és offline médiát, neked is feltűnhetett már, hogy a zero waste életmódról, azaz a hulladékmentes vagy hulladék-csökkentett életmódról egyre többet hallunk mostanában. A hétköznapokban is egyre gyakrabban láthatjuk, hogy visszautasítják a szívószálat, a műanyagpalackot, vagy az eldobható kávés poharat. Ha esetleg neked is megfordult a fejedben, hogy életmódot változtass, vagy esetleg csak néhány apró változtatást szeretnél tenni környezeted megóvásáért, akkor ez a cikk neked szól.

zero-1170x600.jpg

A hulladékmentes életmód elérése nem egyik napról a másikra történik. Ez egy folyamat, a hétköznapi megszokott rutinunk megváltoztatása, az általunk használt termékek fokozatos lecserélése. Az életmód lényege, hogy személyes törekvéseinkkel egyre nagyobb mértékben csökkentsük a szeméttermelésünket, ezzel magunknak is sikerélményt okozva, és a Földet védve. Bea Johnson, a hulladékmentes életmód koronázatlan királynője a Zero waste otthon című könyvében meg is fogalmazza az életmód öt alapszabályát.

  • Elutasítás (Refuse)
  • Csökkentés (Reduce)
  • Újrahasználat (Reuse)
  • Újrahasznosítás (Recycle)
  • Komposztálás (Rot)

Az teljesmértékű elutasítás azokra a termékekre, használati tárgyakra alkalmazandó, amiket könnyen nélkülözni vagy pótolni tudunk. Kezdetnek például műanyagzacskó helyett hordhatunk vászonszatyrot bevásárláshoz, használhatunk műanyag csomagolóanyag helyett újrahasznosítható textil csomagolóanyagot, valamint az éttermekbe vihetünk az eldobható elviteles doboz helyett saját ételhordót, illetve a reggeli kávénkat egyszer használatos pohár helyett kérhetjük a saját kávéspoharunkba vagy termoszunkba. Hogyha ezeket a termékeket gond nélkül tudjuk nélkülözni, és további sikereket szeretnénk elérni, később akár a kozmetikumainkat is készíthetjük otthon, a csomagolóanyagok nélkülözése céljából, valamint szinte az összes egyszerhasználatos terméknek (vattakorong, törlőkendő, tisztasági betét stb.) van környezetkímélő változata, helyettesíthetjük azzal.

A csökkentés módszerét olyan termékekre használjuk, amiket nélkülözni ugyan nem tudunk, de kevesebbet fogyasztani belőle igen. Ezt megtehetjük úgy, hogy tudatosan vásárolunk ruházati termékeket, csak akkor veszünk valamiből újat, ha tényleg szükségünk van rá, azaz nem veszünk meg valamilyen terméket csak azért, mivel akciós. Az elromlott tárgyak megjavíttatása, és nem azonnal leselejtezése is nagyban csökkenti a szeméttermelést.

Egy tárgy újra használatával szintén nagyban tudjuk csökkenteni a szeméttermelésünket, hiszen azzal, hogy használtan veszünk termékeket, nem csak pénzt spórolunk, de megakadályozzuk azt is, hogy az adott termék a szemét között landoljon. Akár egy befőttesüvegnek, doboznak, vagy tárolóedénynek is új életet adhatunk azzal, hogy újra felhasználjuk más dolgok tárolására.

A keletkezett hulladékainktól való megszabadulásra ad lehetőséget az újrahasznosítás. Ez a legközismertebb, és ezáltal a leggyakoribb környezetvédelmi forma. Mindenki látott már szelektív hulladékgyűjtőket, ahol a papír, műanyag és fém számára külön szeparált rész található. A konzervdobozokat és üvegpalackokat is van lehetőségünk visszaváltani, ezeknek a visszaváltásáért általában még minimális pénzösszeg is jár.

A zöldség és gyümölcs maradékok legjobb újra hasznosítása pedig a komposztálás. A készült komposztot használhatjuk akár az otthoni veteményesünkbe, ami szintén környezetbarát, hiszen ha otthon termelünk zöldséget és gyümölcsöt, nem kell már megvásárolnunk azt a boltban.

A zero waste témát még sokkal bővebben ki lehetne fejteni, ezek csak az alapok voltak, de apró lépésekkel el lehet jutni akár Bea Johannson szintjére is, aki öt év alatt, mindössze egy befőttesüvegnyi szemetet termelt.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr7915267304

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA