Nagy erővel folytatják kampányaikat a demokrata elnökjelöltek a 2020-as amerikai elnökválasztások győzelmének reményében. Július 30 és 31-én, Detroit adott helyet a második demokrata elnökjelölt vitának. A jelöltek száma 24 darab, ami sok választót félelemmel tölt el.
Miért van jelentősége a számoknak? A 2016-os választásokon Hillary Clinton kudarcát Donald Trumpal szemben sokan Bernie Senders számlájára írják a mai napig. Sanders megosztotta a demokraták szavazatát, nem lépett ki Clinton javára a versenyből, így vesztett el szavazatokat Hillary. A veszély ugyanaz, mint négy évvel ezelőtt. A párt megosztott, a baloldal különböző fokozatai jelennek meg a kampány programokban. A szociál demokratától (a kapitalista országban ez radikális és szokatlan szélsőségnek számít) egészen a klasszikus baloldalig bezáróan. A párt definiálásának kérdése az elnöki vitán is központi téma volt, az egészségügyi biztosítás, a bevándorlás, az igazságügyi reform és a környezetvédelem mellett. Tekintsük meg a legfontosabb pillanatokat!
Az első körben Elizabeth Warren és Bernie Sanders emelkedtek ki progresszív gondolataikkal. Elizabeth Warren: Csupán tíz év tapasztalattal rendelkezik, a Harvard professzora. Kampányának finanszírozásában nem fogad el pénzt milliomosoktól, valamint legfontosabb és elsőszámú célja a „gazdagok adója”. Bernie Sanders: szociál demokratának vallja magát. Úgy gondolja az Egyesült Államokban, a társadalom felső két százaléka irányít mindent, rendelkezik hatalommal és pénzzel, emiatt pedig a szakadék egyre nő a rétegek között, így megadóztatná az amerikai milliomos réteget. Második elnöki kampánya Trump ellen, a millenárisok nagy kedvence. Az este sok ponton átcsapott ideológiai értekezésbe. Warren értetlenül állt azelőtt, a párt tagjai miért nem állnak összhangban az ingyenes egészségügy kérdését illetően, hisz véleménye szerint ez mindenkit megillet, alapvető emberi jog. Delaney elnökjelölt szerint ez egy tündérmese, ami nem reális, hogy megvalósul. Erre hangzott el Warren válasza, ami talán a legjelentősebb mondata volt az estének. „Nem értem miért vállalja valaki a sok nehézségét az elnökjelöltségnek, ha csak arról tud beszélni mire nem vagyunk képesek és miért ne harcoljunk”. Meg kell említeni még Pete Buttigieg és Marianne Williamson nevét. Pete nem szüntetné meg a magán egészségügyi ellátást, hanem választhatóvá tenné a tehetősebb réteg számára, aki ezt nem tudja megengedni magának, az folyamodhatna állami ellátáshoz. Ugyanebben a rendszerben gondolkodik az oktatásról, valamint támogatja a bevándorló családok szétválasztásának megakadályozását. Ő lenne az Egyesült Államok első homoszexuális elnöke. A vitán fontosnak tartotta, hogy felhozza, a demokratáknak nem kellene annyit aggódnia a republikánusok mit gondolnak róluk, hisz szerinte bármit tehetnek, progresszívak vagy konzervatívak így is úgy is azt fogják állítani róluk, hogy „őrült szocialisták”. Marianne Williamson a leggyakrabban keresett név a Google adatai szerint. Oprah Winfrey tanácsadója kifejezte az ország etikai válságban van és a vitán feltett kérdések nemcsak politikai, de morális válaszokat is követelnek.
A második körben, július 31-én vitázott a legjelentősebb elnökjelölt, Joe Biden. Biden az, aki a legtöbb tapasztalattal rendelkezik, hisz az Obama kormány alatt alelnök volt. A jelenlegi felmérések szerint ő a legesélyesebb a jelöltek közül Trump legyőzésére viszont sok kritika éri, a vitán a többi jelölt őt támadta a leginkább. Sokakat zavar az életkora (76 év) viszont az ellenérv az, hogy ő rendelkezik a legtöbb politikai tapasztalattal (49 év), aminek hiánya miatt sokan kritizálják a jelenlegi elnököt, hisz üzletemberként lépett a politika világába. A klasszikus baloldal megtestesítője, legfőbb szívügye, a munkás középosztály támogatása. Különleges életút van mögötte, első feleségét és gyermekét elvesztette egy autóbalesetben, második családjában újra veszteség érte, fia agyrákban halt meg. A politikában kedvelt figura hisz kedvesnek és szerethetőnek tartják, hisz szomorú életútja ellenére szeretetteljesen és kedvesen bánik mindenkivel. Kritika érte viszont, az elnöki indulásának bejelentése óta a nőkkel való viszonyában, mivel sok hölgy panaszkodott arra, fizikailag túl közvetlen velük, (megöleli őket amikor nem akarják, átkarolja őket stb.) Az első, júniusi, Miamiben megrendezett vitán nem szerepelt kitűnően, hisz az Obama évekre és addigi munkáira támaszkodott, nem volt érezhető a megújulás és új ötletek feltárása, vagy épp a harci kedv a többi jelölttel szemben. A demokraták közül, talán ő az egyetlen, aki a konzervatív, klasszikus középosztályra fókuszálásával, a munkás réteg iránti elkötelezettségével talán megnyerheti közép Amerikát, mely terület lakosainak többsége megválasztotta Trumpot 2016-ban. Kérdés viszont, hogy a többi demokrata jelölt frissességével versenyt tud e tartani? Az júniusi vita után megfogadta, hogy már nem lesz olyan udvarias és agresszívabban fog reagálni a támadásokra, amit sikerült is betartania. Kamala Harris a floridai elnökvitán erős támadásokat intézett Biden felé, ezen az estén viszont nem tudott a meglepetés erejével hatni és gyengébben szerepelt. Kamala Harris: Sokan rebesgetik, hogy ha Biden esetleg nyer, akkor Harrist kéri fel alelnöknek és ez a feltételezés veszélyezteti Harris pozícióját. A középosztálybéli családok támogatása, a fegyverhasználat kontrollálása és a bevándorló családok egyesítése fő céljai. A jamaicai apával és indiai anyával felnővő Harris, kifejezett hangsúlyt fektet a rasszizmus elleni küzdelemre is.
Julian Castro a bevándorlás kérdésében „csapott össze” Bidennel. Az alelnök tisztázta, az illegális bevándorlók nem léphetnek be az országba, viszont a menedékjog rendszerén változtatni kell, hisz több embernek kell esélyt kapni, hogy ezt a státuszt megkapja. Castro, aki szintén Obamának dolgozott kifejtette, hogy ő ellentétben Bidennel tanult a múlt hibáiból és nem fogja elkövetni a hibákat, amit Obama elnök elkövetett. Bill de Blasio, New York polgármestere feltette a kérdést Joe-nak, vajon Barack kormányzása alatt jelezte e az elnöknek a deportálások engedélyezése nem a helyes út, érez e ebben felelősséget? Az alelnök erre nem volt hajlandó válaszolni mivel úgy gondolja ez nemzeti titok és nem fog ilyen belsőséges információkat kiadni. Blasio véleménye az, hogy ha elnök akar lenni, akkor válaszolnia kell egyenesen és egyértelműen a nehéz kérdésekre.
A második vita győztesének Joe Bident kiáltották ki. Ősszel jön a harmadik vita, ahol már csak tíz jelölt jelenhet meg. A feltételek pedig a magas anyagi támogatottság, számos befektető és közvéleménykutatások alapján magas támogatottság.
Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on!