Másodfok

„Mégis rendes ember lett belőlem…”

Tamás Bianka

2019. július 14. - Másodfok

Számomra egészen döbbenetes, hogy napjainkban, a 21. században még mindig vita tárgya, hogy egy gyermeket szabad-e megütni, és ha igen, milyen mértékben elfogadható ez. Álláspontom szerint a gyermekek testi és lelki fenyítésének nem lehet mértéke, ugyanis egy gyermeket bármilyen formában bántalmazni, ebből következően nevelő célzattal megütni, tilos.

attachment-1.jpeg

Jelen cikk nem a családon belüli erőszak büntetőjogi megítélését hivatott vizsgálni, hanem azt a hajszálvékony határvonalat, melyet a jogi tényállás még nem rendel büntetni, azonban mégis súlyos sérüléseket okozhat: gondolok itt arra a néhány nevelő jellegű pofonra, melyet a gyermekek egy része némán elvisel.

Tekintettel arra, hogy nem célom egy új büntetőjogi tényállás megalkotása, egy másik szemszögből szeretném megközelíteni a témakört. Felmerült bennem a kérdés: abban az esetben, mikor egy szülő a gyermekét nyilvánosan – vagy akár az otthonukban – megrángatja, megpofozza vagy a fenekére csap, vajon nem sérti-e gyermeke emberi méltóságát?

Ennek részbeni megválaszolásához szükséges megvizsgálni, hogy mit is jelent az emberi méltóság. Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata rögzíti, hogy „minden emberi lény szabadnak, méltóságában és jogaiban egyenlőnek születik. Az embereknek ésszel és lelkiismerettel bírván, egymással testvéri szellemben kell viseltetniük.” Ez a gondolat jelenik meg a magyar Alaptörvényben is, mely kifejezi az emberi méltóság sérthetetlen voltát. Bár álláspontom szerint e fogalom tökéletesen nem definiálható, kiemelendő Lábady Tamás azon gondolata, miszerint „az ember személyi méltósága azt biztosítja, hogy ne lehessen az emberi értékek között jogilag különbséget tenni.”. Számomra ebből a gondolatból az is következik, hogy a gyermekeket a felnőttekkel egyenlő mértékben illeti meg az emberi méltóság. Ezen néhány gondolat megemlítését azért éreztem lényegesnek, mert sokszor hallani azt a mondatot, hogy „engem is megütöttek, mégis rendes ember lett belőlem”. Ennek pszichológiai értelmezését az ahhoz értőkre bíznám, azonban véleményem szerint, ha nem azt mondjuk, hogy egy szülő nevelő célzattal kezet emelt a gyermekre, hanem azt, hogy nem tartotta tiszteletben gyermeke emberi méltóságát, akkor talán társadalmi szinten is jobban érzékelhető a probléma mélysége.

A fentieket követően szükségesnek érzem két példa megemlítését. Az egyik Kanada Büntető Törvénykönyve, melynek 43. szakasza szerint a tanár, valamint a szülő jogosult a testi fenyítés alkalmazására, „nevelő célzattal”. Ezen törvényi tényállást egyre több civil polgár, valamint a gyermeki jogokat védő szervezet kifogásolja.

A másik példa Japán, ahol az országgyűlés néhány nappal ezelőtt törvénymódosítással tiltotta meg a szülőknek és egyéb nevelőknek, hogy a gyermeken nevelő célzatú testi fenyítést alkalmazzanak. Ennek oka, hogy az elmúlt években több halállal végződő nevelő célzatú testi fenyítéssel kapcsolatos eset került napvilágra az országban. Ezek az események jól példázzák, hogy a lelki károk mellett – szélsőséges esetekben – a gyermekek fizikai értelemben vett élete is veszélybe kerülhet.

Ha hazánk jogi kereteit vizsgáljuk, fontos megemlíteni – a fent idézettek mellett – az 1997. évi XXXI. törvényt, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról. E törvény 6. § (1) bekezdése kimondja, hogy „A gyermeknek joga van a testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését, egészséges felnevelkedését és jólétét biztosító saját családi környezetében történő nevelkedéshez”. Véleményem szerint szükséges lenne, hogy az itt olvasható testi, értelmi, érzelmi s erkölcsi fejlődés fogalmak alatt mind jogilag, mind társadalmi szinten értsük azt is, hogy a gyermekeket sem nevelő, sem egyéb célzattal megütni nem szabad.

Összegzésként elmondható, hogy bár továbbra sincs egységes álláspont a gyermekek testi fenyítését illetően, úgy vélem, egy lelkileg egészségesebb generáció felnevelése közös társadalmi cél. Ezen közös cél egyik pillérét képezhetné az a gondolat, hogy a gyermek védendő érték és bármilyen formájú testi és/vagy lelki fenyítése tilos.

 Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr8714922546

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

szekertabor · provo.blog.hu 2019.07.15. 15:07:25

Ha azonban a nevelő célzatú fenyítést nem kizárólag az emberi méltóság dogmatikus alapjoga szemszögéből vizsgáljuk, hanem a gyermeknek az egészséges fejlődéshez, és az azt biztosító neveléshez való speciális joga szemszögéből is, akkor árnyaltabb képet kapunk. A "tilos" szó hajtogatása ugyanis nem veszi figyelembe azt, hogy az egészséges fejlődéshez ugyanúgy határozott korlátokra van szükség, mint a a közlekedéshez. Ha egy gyerek nekimegy a korlátnak, az fájdalmas, és mivel akadályozza a kívánt irányba történő továbbhaladásban, ezért bizonyos fokú lelki sérelemmel is jár. Ha viszont ezért a gyermekes házakban csupa korlát nélküli lépcső lenne, akkor megveszekedett bolondok lennénk, csupa nyomorék gyerekkel körülvéve.
A testi fenyítés esetében a kategorikus tiltás rengeteget rontott a nevelők helyzetén, mivel a felnőttek ma már közvetlen baleset- vagy életveszély elhárítása céljából sem merik a fizikai erőfölényüket bűntudat nélkül használni. Egyszerűen nincsen ma mód a méltányos és arányos fenyítésre, ezért ma a nevelők KIZÁRÓLAG TEHETETLEN HISZTÉRIÁBÓL ütik meg a gyereket, ha már végképp elveszítik az önuralmukat. Ami duplán káros: egyrészt nem arányos a fenyítés, másrészt a gyerek jön ki győztesen belőle.
Ha a szülő-nevelő csak rábeszéléssel tarthatja vissza az úttestre guruló labda után vakon rohanó gyerekét a tőle már csak pár méterre lévő autótól, akkor a gyerek sokkal súlyosabb testi-lelki sérüléseket szerez, mint ha visszarántják, és egy pofonnal észre térítik + érzékeltetik, hogy mi várt volna rá. Ugyanez a helyzet, ha egy gyerekek közötti barátságos bunyó egy rossz mozdulat nyomán véres verekedéssé fajul. Ha csak szétválasztjuk, de egy-egy taslival le nem higgasztjuk őket, legalább egy közülük súlyosabb lelki sérelemmel lesz gazdagabb, mert emberi méltósága jobban sérül amiatt, hogy egy vele egykorún nem torolhatja meg az őt ért igazságtalanságot, mint hogy egy felnőtt fizikailag is figyelmeztette, hogy átlépte a határt.

A pedagóguspálya elnőiesedésének járulékos következménye, hogy a testi fenyítés általános tiltólistára került. Ez abból a szempontból jó, hogy tapasztalataim szerint a nők pont ugyanolyan arányban képtelenek higgadtan és arányosan élni vele, mint a maroklőfegyverekkel. De ettől még ingerel, amikor a róla való vitát is pedagógiai és egyetemes jogi közhelyek alá próbálják temetni.

élhetetlen 2019.07.15. 16:51:37

“a gyermek védendő érték és bármilyen formájú testi és/vagy lelki fenyítése tilos.”. Gyönyörű szöveg. Csak szerintem a gyermek testi épsége is védendő, nem csak a lelke. Nagynéni vagyok, és a köv. történt. Balatonról indulunk, haza, nem túl forgalmas út, de járnak autók. Az anya még befut az út túloldalán levő szállodába wc-re. Mielőtt megfoghattam volna a két gyerek kezét, a totyi a másfél éves elszántságával elindult kereszbe az úton, a majdnem három éves srác meg elfutott az úttesten előre. Üvöltöttem, hogy állj meg, menj fel a járdára, hátranézett, nevetett, és futott tovább. Felkaptam a totyit, bedobtam a forgóajtón, kijönni nem tud, majd megtalálja az anyja, futás a srác után. Mikor utolértem, csúnyán elfenekeltem. Ha azt mondom, hogy állj meg, akkor állj meg. (Ha megáll, akkor már könnyű azt mondani, hogy menj fel a járdára). Mondhattam volna, hogy jaj, de buta voltál, meg is halhattál volna, csak éppen még nem tudja, hogy ez mit jelent, tehát hatástalan. Volt durci, és volt hosszabb távú számomra kedvező hatása. Óvodából haza, az anyja megengedte, hogy ne csak a háztömb mellett menjen a srác egyedül, hanem a sarok után is ugyanannyit, mert okos, és megáll a lámpánál. Nekem ez nem volt elég, nem fért bele a gondolat, hogy befordulok a sarkon, és a gyerek nincs sehol. Igen, mehetsz egyedül, és a saroknál megvársz bennünket, és utána megint mehetsz egyedül a lámpáig. Az elfenekelés után fel sem merült benne, hogy ne vegye komolyan, amit mondok. Biztosan szörnyű nagynéni voltam, összetörtem a lelkét, de a srác él, és már családapa.

SomaTheBarber 2019.07.17. 04:18:05

Ne haragudj,de te valoban ugy latod,hogy miota altalanos jelenseg a tekintely,a szigor es a testi fenyites hatterbe szoritasa,azota lelkileg egeszsegesebb generaciok nottek fel?

rgs 2019.07.17. 19:01:10

Persze hogy úgy látja. TILOS máshogy látnia.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA