Másodfok

A divat változik, a stílus örök

2016. szeptember 14. - Másodfok

SZARKA MARGARÉTA

Életéről számos könyv, dal, film mesél, Coco Chanel divatbirodalma mégsem csak a híres kosztümöt vagy a kis fekete ruhát, hanem a tudatosságot, a modernitást és a kulturális változást is kifejezi.

Chanel nyitott volt a környezetére és barátai is inspirálólag hatottak rá. Család helyett írók, művészek vették körül. Nem akart férjhez menni, élete végéig Mademoiselle maradt. 1910-ben megnyílt első üzlete, a CHANEL MODES Párizsban, ami tökéletes választásnak bizonyult. 1921-ben arra kérte Ernst Beaux-ot, a hires parfümkészítőt, hogy készítsen számára egyedi parfümöt, különleges illattal. A Chanel N°5 kivételes volt, innentől kezdve minden közismert divatház is saját parfümmel rukkolt elő. Chanel teremtette meg az elegáns egyszerűség és kényelem definícióit. Hihetetlen hatással volt a divatvilágra. Akkoriban a ruháit túl provokatívnak tartották, hiszen félredodta az összetett elegancia kellékeit, úgy mint a fájdalmat okozó fűzőt, haját fiúsan rövidre vágatta, férfinadrágot viselt, és hagyta, hogy a nap lebarnítsa bőrét. Vásárlói mégis imádták ruháit. Más tervezők és divatlapok is kezdtek rá felfigyelni. Jellegzetes dzsörzékosztümjei divathóborttá váltak Párizsban. 1926-ban előállt a “kis fekete ruhával” ami hódított, annak ellenére, hogy a korszak divatja abszolút másról szólt. Ötletei emberek millióinak életét változatták meg. Felforgatta a nőiségről, az erőről, a stílusról alkotott képet, és megtörte a kliséket. Megtanította, hogy a divatot mindenkinek magában kell felfedeznie, hiszen a stílust nem csak külső elemek alakítják. A divattal lehet igent és nemet is mondani. Chanel nemet mondott az előítéletekre, a zsúfoltságra, és igent mondott a stílusra, a magabiztosságra, a letisztult formákra és a belülről jövő motivációra. 1971-ben, a halálakor a Chanel divatháznak komoly veszteségekkel kellett szembenéznie. 1983-tól kezdve Karl Lagerfeld azonban szerencsére ismét a kritikusok és közönség kedvencévé tette a márkát. Felvirágoztatta az alapítója nélkül néhány évre arculatát veszett márkát, visszahozta a csillogást és a szexiséget a kollekciókba. Elérte, hogy a Chanel több mint száz évvel az alapítás után is a legmeghatározóbb divatház legyen.

Már nemcsak divatbemutatóit, kollekcióit, modelljeit övezi nagy érdeklődés, hanem dívatképei köré is kultusz épült. A Ludwig Múzeumban, tökéletes helyszínen egy páratlan tárlat várta július 8-tól szeptember 11-ig a látogatókat. A magyar származású Peter Farago és Ingela Klemetz-Farago munkáit tekinthettük meg. Az alkotópáros 2010-től kezdődően dolgozott az Északi nők Chanelben, majd 2015-től a Nők Chanelben című projekten. A CHANEL szabad hozzáférést biztosított a művészeknek a Karl Lagerfeld által tervezett Haute Couture, valamint Prét-á-Porter kollekciókhoz. A két fotósorozatot egy-egy nagyalakú album, illetve egy vándorkiállítás formájában mutatták be a közönségnek. A kiállításon a Nők Chanelben című kötet kétszáz képéből harminc nagyméretű fotó szerepelt, kiegészítve az Északi nők Chanelben sorozat 82 felvételével, melyeken svéd, dán, finn topmodellek pózolnak. Magyar nőként büszkeségeink, Mihalik Enikő, Palvin Barbara és Axente Vanessa is szerepet kaptak a gyűjteményben.  Enikő magyaros díszletek között pózol összesen 4 képen. A fotók többsége fekete-fehér, melyeknek a hangulata különlegesen magával ragadó.  A viselt kollekció és a modell arca és kisugárzása hibátlan összhangot alkot, nyugodtságot, békességet áraszt. Barbi gyönyörű arcát a fotósok előtérbe helyezik, hiszen leginkább portrékon figyelhetjük meg. A terem sarkában fehér arccal,fekete kabátban néz a kamerába, ezzel mégsem lehangoló érzest keltve, hanem tökéletességet, bájt és nőiességet sugározva.

img_6824.jpg

img_6825.jpg

Kettejük mellett mégis Vanessa az aki nagyobb hangsúlyt kap, nemcsak a képei nagyobb mérete miatt, hanem mert valósággal tündököl a képeken. Az ő fotói vidámabbak, színesebbek és sokkal fiatalosabbak. Ruhái is ezt jelképezik, a kedves rózsaszín, a fodor és a tüll kihasználásával. Ráadásul a klasszikus CHANEL darab, a kalap és a karakteres rúzs az ajkain is fontos szerepet kap.

img_6821.jpg

Remélem egyik divatőrült sem hagyta ki a kiállítást, mert a fehér falak között megtapasztalhattuk mi is az a CHANEL életérzés, mit tesz egy nővel a neves védjegyű ruhák viselése és miért áll mai napig betonlábakon a Gabrielle Bonheur, vagyis Coco Chanel által felépített birodalom.

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr3711702685

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA