Vannak, akik aktívan részt vesznek, mérlegelnek, és már napokkal előtte a bemutatkozókat tanulmányozzák, keresve hozzá az arcokat.
Vannak, akik elmennek, mert úgyis a közelben van, és igazából nem érdekli őket annyira mélyen a téma, de szavaz, mert megkérik, ugyan miért is ne élne ezen jogával?
Létezik azonban egy harmadik csoport is. Azon hallgatók csoportja, akik teljesen távol tartják magukat a Hallgatói Önkormányzat és a Küldöttgyűlés ügyeitől.
Nos, a hétfő este volt az az időpont, amikor akár még az ezen gondolatokat valló csoport tagjai is esélyt adtak annak, hogy meggyőzzék Őket!
Az elnökjelölti vitára április 4-én, hétfőn este került sor az E2-es előadóban. A két szembenálló fél (lista) a Hallgatói Összefogás a Közösségért, azaz a jelenleg is regnáló Hallgatói Önkormányzat, valamint az Integritas, akik szeretnék megtörni a csendet, és megváltoztatni a jelenlegi rendszert. Előbbit Bóta Berill regnáló HÖK elnök, az Összefogás elnökjelöltje képviselte, utóbbit pedig Bagi Barna, az ellenzék elnökjelöltje.
Már a legalapvetőbb tényeket vizsgálva is izgalmas percekre számíthattunk, hiszen egy jelenleg is vezető pozícióban lévő, igen határozott nő és egy ambiciózus, összeszedett férfi egyfajta párbaja következett.
A bemutatkozók során először Bagi Barnabás üdvözlő szavait hallhattuk, aki megosztotta velünk, hogy melyek azok az elvek, amelyek iránytűként vezetik őt az előtte álló úton. Barnabás pár szóban összefoglalta, mely kulcsszavak azok, amelyek leírják az Integritas szellemiségét. Ezek voltak a család szeretete, a haza megbecsülése, és a hit iránti elkötelezettség. Megtudhattuk, hogy az ellenzék elnökjelöltjére már a gólyatáborban olyan nagy hatással voltak Alessandro atya szavai, hogy akkor és ott eldöntötte, megkeresztelkedik. Kitartóan tanult másfél éven keresztül, majd ezután a keresztség szentségében részesülhetett.
Ezt követően azonban megtudhattuk személyes véleményét is a jelenlegi HÖK-ről. Barna szerint a szervezetet ellepték a gólyák, így már nem öltönyös úriemberekből, hanem öltönyös kisemberekből áll a jelenlegi HÖK.
Bóta Berill, a Hallgatói Összefogás a Közösségért vezetője szakmai bemutatkozót prezentált a megjelenteknek. Több támadás is érte, hogy könnyen szerzett pozíciót, amelyre azonban azonnal rácáfolt. Megtudhattuk, hogy két éven keresztül vezette a Rendezvényi Bizottságot, majd 10 hónapon keresztül a szervezet alelnöke volt, csak ezt követően foglalhatta el helyét, mint a szervezet elnöke 2015 augusztusában. Ezzel is hangsúlyt fektetve azokra, ami kampányuk vezérfonala: a szakmaiság és a tapasztalat.
A maradék időben ismertette velünk a tanulmányi ügyekről szóló újdonságokat, híreket és terveket, valamint beszélt a sportélethez fűződő tapasztalatairól, mivel az előzőleg említett két téma kikerült a vita pontjai közül, de mindenképpen szerette volna megosztani az erről szóló vívmányokat, terveket és tényeket azokkal, akik ezt szerették volna hallani a rendezvényen.
A különböző témakörökben való érvelésnél mindkét oldalon számos terv szerepelt.
Az Integritas szeretné emelni a tanulmányi ügyekkel foglalkozó HÖK-ös folyamatok számát, ezen belül számos alkalommal elhangzott az önképző körök megvalósítása. Úgy látja, már az elsősök is nyitottan állnak a későbbi tárgyakhoz, szeretnének többet tudni a büntetőjogról vagy akár a polgári jogról, ezért az est folyamán igen kitartóan küzdött ezen programpontjáért.
Számos igazán kecsegtető lehetőségről hallottunk, előkerült a szórólapjaikon már említett szakkollégium kérdése is. Elnökjelölt Úr, mint kiderült ezt nem bentlakásos formában valósítaná meg, hiszen sem engedéllyel sem pedig anyagi forrással nem rendelkeznek ennek ily formában való megvalósításához.
Bóta Berill is kifejtette álláspontját a kollégium ügyében. Véleménye szerint elsősorban kollégiumot kellene létrehozni, hiszen a Pázmány csak diákotthonnal rendelkezik. Majd, egy akár évekig tartó folyamat után esetlegesen szakkollégiumról is beszélhetünk. Ismertette a jelenlegi helyzetet, a diákotthon hiányosságait, valamint azt is megtudhattuk, hogy tervei között szerepel a kollégiumi referensi tisztség újbóli bevezetése.
Az est folyamán természetesen előkerült a Felező ügye is, amelyet, mint ismert, igen nagy botrány övezett. A regnáló HÖK által szervezett eseményre számos hallgató nem jutott be, köztük nagy arányban felező személyek is csak kívülről élvezhették a bulit, a kiszűrődő dallamok segítségével. Berill megfogalmazta, hogy a csütörtöki tavasznyitó Ötkertes bulira kiosztandó jegyeket egyfajta kárpótlásnak szánja. Ekkor Barna megragadta a szót, és teljesen érthető módon ismertette a HÖK elnök asszonnyal hogy egy hallgatónak csak egyszer van felezője egyetemi évei alatt. Mondanom sem kell, a közönség természetesen egyetértett a felvetéssel, hiszen egy később megrendezett „kárpótló” buli nem feledtetheti az érintettekkel a Felező kapcsán őket ért sérelmeket.
Nem kellett sokat várni, hogy a két, eddig kedélyesen mosolygó és kifejezetten higgadt félnél ekkor elvesszen valami. Innentől kezdve a vita kissé harsányabb módon folyt tovább, ettől a ponttól kezdve már nem zárkóztak el egy kialakuló tényleges vita elől sem. A közönség is bátrabban nyilvánított véleményt, teljesen jogosan kifejezték egyet, vagy éppen egyet nem értésüket. Mindketten részesültek negatív és pozitív visszajelzésekben is, és kitartásukat kifejező, hogy a legmélyebb pontokból is minden alkalommal visszatértek, ezért tisztelet illeti mindkét felet.
A vita tetőpontja vitathatatlanul az volt, amikor Bagi Barnának nyíltan odaszegezték a kérdést, hogyan is szeretné politikától függetlenül működtetni a HÖK-öt, ha az Integritas veszi át a hatalmat. Erre a kérdésre így felelt: „Megválasztásom esetén lemondok korábbi pozíciómról.” Ez jelképezte, és azt hiszem összegzően leírja Barna hozzáállását a választásokhoz és a pozícióhoz. Nem csak eddigi kitartása mutatja azt, hogy mennyire szeretne egy átlátható és elszámoltatható Hallgatói Önkormányzatot létrehozni, de önfeláldozása is példa lehet számunkra. Elmondása alapján a közélet már kiskorától fogva végig jelen volt az életében, és érdeklődik a politika iránt. Tagadja, hogy a HÖK-öt bármilyen ugródeszkaként használná fel a későbbiek során politikai karrierjében. Beszédében viszont elhangzott egy „a HÖK nem cél, a HÖK eszköz mondás is” amelynek igen hangos visszhangja volt. Később oldalukon korrigálták, a HÖK csak egy eszköz egy jól működő HÖK-höz.
Szó esett a sportról is. Barna szeretné fellendíteni a sportéletet a karon, és elismerően nyilatkozott a sportágak képviselőiről. Céljai közt szerepel egy egyesület létrehozása, és hangsúlyozta, hogy az új rendszerben szeretné ha megvalósulna az egyenlőség e téren is. Programpontjaik közt szerepel, hogy változtassanak a futball kiemelt szerepén, és minden sportág művelői egyenlő támogatásban részesüljenek anyagilag is.
Berill ezen a ponton megragadta a szót, és kifejtette, hogy virágzó a kapcsolat a jelenlegi HÖK és a Testnevelési csoport között, és lehetetlen ezt a fajta egyenlőséget megvalósítani. Enne oka az, hogy nem minden sportágnak egyeznek az igényeik. Jelenleg is vannak olyanok, akiket sporteszközökkel támogatnak, másoknak pedig nevezési díjait állják például az egyetemi bajnokságokban.
A rendezvények egyébként a vártnál kisebb hangsúlyt kaptak, viszont egy fontos bejelentésre is sort kerítettek, a Pro Facultate nap a tervek szerint idén a Mikszáth téren kerül megrendezésre.
Barna a rendezvények és bulik szervezését a jövőben szeretné „kiszervezni” a HÖK feladatköréből, és erre egy külön csapatot hozna létre, akik csak ezzel foglalkoznak.
Egy másik mélypontja a vitának a Facebook oldalak kezelése volt.
Az Integritas elítéli, hogy a Hallgatói Összefogás a Közösségért csapata egy 1600 likeról induló oldallal kezdte a kampányt. Véleményük szerint ez egy tisztességtelen lépés volt, és itt már szó sincsen fair playről, valamint esélyegyenlőségről. Sérelmezték továbbá, hogy az Összefogás eltávolít bizonyos kommenteket oldalukról, amely azért egy igen aljas lépés.
Válaszul megérkezett a jelenlegi HÖK is, akik szintén ezt vették észre az Integritas Facebook oldalon, ahol az 1*-os értékeléseknek veszett nyoma. Nyomtalanul.
Kiemelendő, hogy az elnökjelölt Úr végig milyen kimérten és összeszedetten ismertette az Integritas álláspontját és véleményét az este során. Abban biztosak lehetünk, hogy a csapat nagyon letisztult és határozott álláspontot képvisel. Valóban változtatni akarnak, és mint kiderült nem restek dolgozni ezért. Törekednek a tiszta kampányra, még a nehezebb időszakokban is.
A Hallgatói Összefogás a Közösségért csapata úgy gondolja, hogy jelentős változásokat sikerült véghezvinni az elmúlt fél évben és a továbbiakban is törekednek majd a fejlődés fenntartására. Számos konkrét programpontot ismertettek, amelyek igen szimpatikusak voltak, remélhetőleg megvalósításra is kerülnek majd, hiszen hangsúlyozták, nem csupán szavak, tettek.