Másodfok

Boszorkányság, rabszolgák és elrejtett kincs: a Gardiner-sziget története

Szegedi Zita Adél

2024. október 31. - Másodfok

New York államban található egy körülbelül 10 km hosszú és 5 km széles földdarab, a Gardiner- sziget. Első pillantásra nem is gondolná az ember, hogy ez az aprócska hely megannyi titkot és egy hosszú, sötét múltat rejteget.

boszorkanysag_1_kep_1.jpg

Az eredetileg Wight-sziget néven ismert földet Lion Gardiner vette meg a montaukett indiánoktól, azok után, hogy őket támogatta a Pequot-háború (1636-tól 1638-ig, a pequot nép és az angol telepesek, valamint indián szövetségeseik között zajló háború) során. A terület megszerzését később pedig maga I. Károly angol király hivatalosan is jóváhagyta.

1657-ben Gardiner 16 éves lánya, Elizabeth lázas betegen feküdt otthon, amikor egyszercsak felkiáltott: „Boszorkány, boszorkány! Eljöttél, hogy megkínozz, mert felszólaltam ellened!” Amikor Gardiner megkérdezte, hogy mit látott, a lány azt válaszolta, hogy „egy fekete dolgot az ágy lábánál”. Elizabeth néhány pillanattal később meghalt. A halálával kapcsolatban boszorkányüldözés kezdődött. Néhány tanú beszámolója alapján végül elfogták és boszorkánysággal vádolták Goody Garlick-ot, akinek a férje farmerként dolgozott a szigeten. Halálos ítéletet mondták ki felette, de mielőtt azt végrehajthatták volna, maga Lion Gardiner avatkozott közbe, megmentve ezzel Garlick életét.

boszorkanysag_2_kep_1.jpg

1699-ben egy William Kidd nevű hajóskapitány és hírhedt kalóz kötött ki a Gardiner család birtokán, útban Boston felé, hogy tisztázza magát a hatóságok előtt. Gardiner unokájának, Jonathan-nek az engedélyével 30.000 dollár értékű kincset ásott el a szigeten, és egy aranyozott ruhát, illetve egy kiló cukrot – ami akkor kifejezetten ritkaság számba ment - adott Jonathan feleségének. Utána megfenyegette a házaspárt, hogyha amikor visszatér, és nem lesz ott a kincs, megöli mindkettőjüket. Nem sokkal később Kidd-et elfogták és kivégezték, New York és Massachusetts államok kormányzója, Richard Earl of Bellomont pedig arra utasította a házaspárt, hogy mutassák be a kincseket a bíróság előtt, bizonyítékként. Rubintok, aranypor, gyémántok, arany gyertyatartók – minden a bíróság elé került, egy gyémánt kivételével, ami szándékosan vagy véletlenül, de végül a Gardiner család birtokában maradt.

1842-ben Julia Gardiner-t, a sziget egyik örökösnőjét bemutatták az Egyesült Államok akkori elnöknek, John Tyler-nek. Később, 1844-ben a 30 évvel idősebb Tyler első felesége halálát követően házasságot kötött Julia-val, aki ezek után 8 hónapig szolgált First Lady-ként. Férje visszavonulása után virginiai birtokukon rendezkedtek be. Julia a polgárháború alatt nyíltan kiállt a rabszolgatartás mellett, de miután az unionisták elfoglalták a birtokukat, a rabszolgatartás-ellenes New Yorkba kellett költözniük. Julia végül 69 évesen hunyt el, Virginiában.

A szigeten eredetileg álló Manor házat 1774-ben építette a család, de 1947-ben egy véletlenül égve maradt cigaretta miatt leégett.

Napjainkban a sziget és a rajta fekvő birtok tulajdonosa a Gardiner család utolsó sarja, Alexandra Goelet, a ma is álló Manor házat felépíttető Sarah Diodati Gardiner lánya.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr4018704640

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA