A végrehajtást, mint fogalmat rengeteg téveszme veszi körül, köznyelvben manapság mindenkit „végrehajtónak” neveznek, aki valamilyen formában szeretne az adóstól pénzt követelni. Valóságban a végrehajtó az önálló bírósági végrehajtót takarja, akikkel az adósok egészében találkoznak.
Bírósági végrehajtás során, nem peres eljárás folytán kell végrehajtani a bíróságok, valamint a más jogvitát eldöntő szervek határozatait és az egyes okiratokon alapuló követeléseket, amelynek szabályait az 1994. évi LIII. törvény (továbbiakban: Vht.) biztosítja.
Végrehajtás, mint folyamat szakaszai:
- a végrehajtás elrendelése
- és annak foganatosítása
Az elrendelés:
Végrehajtást kérő kérelmére indul el az eljárás, aminek alapja a jogosult bíróság a végrehajtható okiratot, az általános feltételek fennállása esetén, kiállítja. Így a végrehajtási lap egyfajta kötelezést tartalmaz – tartozás megfizetésére – egy jogerős és végleges vagy előzetesen végrehajtható határozatot a határozat teljesítési határidő letelte utánra. Végrehajtás során állami kényszerrel kell elérni, hogy a pénzfizetésre vagy magatartásra kötelezett teljesítse kötelezettségeit. Először is az adós vagyoni jogait korlátozhatják ennek érdekében. Az adós a pénz fizetésére vagy az egyéb magatartásra kötelezett természetes személy vagy szervezet, aki ellen az eljárás megindult.
Foganatosítás:
Abban az esetben, ha a végrehajtást kérő ismeri az adós számláját, munkáltatóját kérheti az átutalási/letiltó végzést, így nem kerül be a folyamatba az önálló bírósági végrehajtó, hanem a bíróság a számlát vezető pénzintézetnek vagy éppen munkáltatónak küldi meg. Minden más esetben a végrehajtást elrendelő bíróság (ideértve a közjegyzőt is) az adós lakhelye szerinti illetékes végrehajtónak küldi meg az okiratot.
Lényegre törően a végrehajtó köteles mindazokat a cselekvéseket elvégezni – jogszabály keretein belül – amelyek a végrehajtás eredményes lezárásához vezetnek. Ezeket azonban az adós érdekének szem előtt tartásával kell megtennie.
A végrehajtó nem a végrehajtást kérő felbérelt embere vagy éppen megbízottja, hanem jogszabályok alapján eljáró igazságügyi szakember.
Sikeres eljárás elérése érdekében az alábbi cselekményeket foganatosíthatja a végrehajtó:
- bankszámlán lévő pénzösszeget lefoglalhatja
természetes személyt megillető összegből az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese feletti összeg vonható végrehajtás alá. Az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege jelenleg 28.500, - Ft, az ezen összeg négyszerese, vagyis 114.000, -Ft feletti összeg vonható korlátlanul végrehajtás alá.
- jövedelem letiltása
általában maximum 33%-ot, kivételes esetben 50%-ot. A levonás után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a munkabér azon része, amely meghaladja az öregségi nyugdíj ötszörösét, ami 142.500 Ft.
A végrehajtó egyszerre a jövedelemre vezetett letiltást és a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt pénzösszeg végrehajtás alá vonását egyszerre foganatosíthatja. Tehát önmagában nem jogsértő a bankszámla megterhelése azért, mert az adós jövedelme már letiltásra került.
- ingó, ingatlan lefoglalása és árverése
Gépjármű lefoglalása esetén a végrehajtó főszabályként a forgalmi engedélyt és a gépjármű törzskönyvét is lefoglalja, és arról foglalási jegyzőkönyvet állít ki. Az elidegenítési és terhelési tilalom fennállására tekintettel a gépjármű biztosítékul nem adható és tulajdonjoga másra nem ruházható át.
A természetes személy adós foglalkozásának gyakorlásához nélkülözhetetlen gépjármű lefoglalásakor csak a törzskönyvet kell lefoglalni és az adós a gépjármű értékesítéséig a gépjárművet használhatja. Amennyiben az ilyen gépjármű becsértéke személygépkocsi esetén nem éri el az 1,2 millió Ft-ot, a gépjármű mentes a végrehajtás alól. A gépjármű nem minősül foglalkozás gyakorlásához nélkülözhetetlennek pusztán az okból, hogy az adós azzal jár munkába.
A végrehajtó ugyanúgy, mint az ügyész vagy éppen a bíró hivatalos személynek minősül, így az eljárásának akadályozása bűncselekmények minősül. A címzett leveleket fontos átvenni, hiszen ezzel tájékozódhatunk az eljárás menetéről, valamint a jogorvoslati lehetőségünket sem veszítjük el. Az árverési folyamat megkezdéséig részletfizetést kérvényezhet az adós, ennek pontos tájékoztatása érdekében és a feltételek megszabása miatt szükséges a végrehajtót felkeresni. A végrehajtás alá vont személy az eljárás bármely időpontjában rendezheti a tartozása egészét. Viszont elképzelhető, hogy a tartozás összege a kezdetektől számítottan emelkedik a kamatok miatt.