A Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Békéltető Testülete (PBT) és a Budapest Institute of Banking (BIB) idén is megrendezte a nagy népszerűségnek örvendő Pénzügyi Jogi Akadémia előadássorozatot. Ez a szakmai program elsősorban fiatal jogász- és közgazdászhallgatóknak nyújt szakmai fejlődési lehetőséget. 2024-ben már a hatodik évfolyam kezdte meg tanulmányait az akadémia keretében, az eddigi évek során közel 700 hallgató vett részt a programon, és mindig kiváló visszajelzéseket adtak.
A Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Békéltető Testülete és a Budapest Institute of Banking ezzel is kifejezi elkötelezettségét a jövő generációjának oktatása iránt. A programsorozat célja a hallgatók szakmai ismereteinek fejlesztése és elmélyítése, amelyet a társadalmi felelősségvállalás jegyében jelképes részvételi díj mellett hirdetnek meg.
Kurzusra jelentkezhetnek egyaránt:
- jog és gazdasági képzésben résztvevő egyetemi hallgatók (nappali és levelezős)
- jog és-vagy közgazdasági, gazdaságtudományi diplomával rendelkező fiatalok,
- a pénzügyek iránt érdeklődök, korhatár nélkül
Mit biztosít a képzés?
A képzés során a hallgatók elsajátíthatják a pénz- és tőkepiac, valamint a biztosítási és pénztári szektor szabályait, megismerik a pénzügyi termékekkel kapcsolatos tudnivalókat, és gyakorlati ismereteket szereznek a pénzügyi közvetítőrendszer szereplői által nyújtott szolgáltatásokról. Emellett megérthetik a pénzügyi folyamatokat, átfogó képet kapnak a pénzügyi szektor szereplőiről és a Magyar Nemzeti Bank működéséről. A Pénzügyi Jogi Akadémia szakmai programja az egyetemek pénz- és tőkepiaci, valamint biztosítási posztgraduális képzéseinek is megalapozza a tananyagot.
A kurzus felépítése az alábbiak szerint áll össze:
- Magyar bank- és pénztörténet
- A pénzügyi közvetítőrendszer szervezeti szabályai
- Az MNB jegybanki és felügyeleti tevékenysége; a pénzügyi szervezetek fizetésképtelenségi eljárásai
- Pénzforgalom, fizetési rendszerek; elektronikus fizetések; kriptoeszközök szabályozása
- Lakossági és vállalati hitelezés; work-out, restrukturálás, követelésvásárlás, faktoring
- A tőkepiac működése; befektetési szolgáltatások; termékfejlesztés
- Biztosítási termékek; a biztosítók működése; közvetítők a pénzügyi piacokon
- Bankközi piacok; a pénzmosás elleni fellépés; compliance; pénzügyi vitarendezés
A kurzus időtartama:
A képzés szeptembertől májusig tart a tanévhez igazodóan, minden hónapban egy, – január kivételével – azaz összesen nyolc alkalommal, alkalmanként négy előadással hibrid formában. Az oktatás péntekenként 10:00-16:00 tart.
A Pénzügyi Jogi Akadémia képzés választás szerint vizsgával zárható. A képzés díj tartalmazza a vizsgadíjat egyaránt.