Másodfok

Utazás a jövőbe - Jules Verne élete

Képiró Olivér

2022. augusztus 29. - Másodfok

Nikola Tesla, Leonardo da Vinci, Thomas Edison. Három olyan személy, aki biztosan mindenkinek eszébe jut akkor, ha híres feltalálókat és álmodozókat kell megnevezni. Jules Verne francia író, a tudományos-fantasztikus irodalom korszakalkotó alakja, a sci-fi műfaj úttörő formálója. Felmerülhet a kérdés, hogyan jön egy francia író az előbb említett zsenikhez, ki volt ő valójában?

jules_verne_in_1892.jpg

Jules Gabriel Verne 1828-ban született a franciaországi Nantes-ban. Gyermekként óriási érdeklődést mutatott az utazás és felfedezés irányába, íróként pedig szenvedélyt mutatott a kalandos történetek és science fiction iránt. Apja önmagához hasonlóan jogi pályára szánta, de Jules nem érdeklődött az ügyvédi pálya iránt, és bár elvégezte a jogot, soha nem praktizált. Mikor édesapja tudomást szerzett erről, megvonta fiától pénzügyi támogatást. Párizsban jogi tanulmányai alatt került kapcsolatba irodalmi és színházi társulatokkal és hogy eltartsa magát, az ügyvédi hivatás helyett a Théatre-Lyrique titkára lett. Házassága után tőzsdeügynökként dolgozott és figyelmét korának tudományos-technológiai felfedezései foglalták le. Szívesen foglalkozott természettudományokkal, és ezeknek eredménye volt, hogy írói tehetségét ezáltal egy egészen új irányt teremtve, a természettudományoknak regényalakban való népszerűsítésére használta.

Verne legfőbb műve a Különleges utazások könyvsorozat mely 54 regényből áll. Műveiben a képzelet és a valóság határán egyensúlyoz, olyan találmányokat és eszközöket alkotott meg fantáziájában, melyek a 19. században még pusztán elméleti síkon is a lehetetlenség kategóriájába tartoztak. A könyveiben említett száznyolc terv és találmány döntő többségét mára már megvalósították. Megjósolta az űrutazást, a televíziózást, azon belül az élő hírközlést, a vízalatti és légi közlekedés fejlődését. Elméleti találmányai közé tartozott a gépfegyver, az elektromos sokkoló, a légkondicionáló, a versenyautó, a helikopter és az atombomba. A sok technológiai előrelépés mellett Verne számtalan negatív következményt is előre látott, mint például a környezetszennyezés növekedését, az állatfajok kipusztulását és az urbanizáció hátrányait.

Az általa papírra vetett elképesztő világot óriási rajongás fogadta a kiadást követően egészen napjainkig. Verne a magyarokat is rendkívül kedvelte. Habár soha nem jutott el Magyarországra, mégis több magyar ihletésű regényt is írt. Évtizedek óta a legtöbbet fordított szerzők közé tartozik, összesen 148 nyelven kísérhetjük végig ikonikus karakterei kalandjait. A filmiparban is megállják helyüket a Verne-regények, közel 200 filmfeldolgozást ihletettek meg. Legnépszerűbb írásai közé tartozik a Nemo kapitány, Grant kapitány gyermekei és A rejtelmes sziget, melyeket együttesen Verne-trilógiának is neveznek.

Életrajzának tökéletes összefoglalása és lezárása az, amit maga a kiváló francia író és feltaláló mondott munkásságáról. „Minden, amit kitalálok, minden, amit elképzelek, a valóság alatt marad, mert eljön majd a pillanat, amikor a tudomány alkotásai túltesznek a képzelet szüleményein.”

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr6817871771

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA