A büntetőeljárási törvény egyik új módosítása eredményeképpen, illetve az igazságügyi szakpszichológus és a gyermekek védelméről szóló 1997. évi XXXI. törvény módosításainak köszönhetően 2021.január 1.-től hazánkban is alkalmazzák az izlandi eredetű Barnahus-módszert a szexuálisan bántalmazott gyermekek kihallgatása során.
A Barnahus elnevezés egyszerre fedi le a kihallgatás módszerét és a kihallgatás helyszínéül szolgáló intézmény nevét is. Egy izlandi szakember, Bragi Gudbrandsson nevéhez kötődik a módszer, amely 1990-es években megsokszorozódott szexuális bántalmazások esetében a kihallgatásokra vezethető vissza. Elsődleges cél a gyermekek védelme az igazságszolgáltatás egyes szakaszaiban, a korábbi reviktimizációs módszerek alkalmazása helyett. 2017. évi világkonferencián született meg a döntés arról, hogy a világon minden újonnan nyíló Barnahus-háznak kötelezően a Barnahus nevet kell viselnie. Magyarországon 2016 óta létezik Barnahus-ház Szombathelyen.
A Barnahus kifejezés gyerekházat jelent izlandi nyelven. Az intézmény, vagyis a berendezett gyerekház ad otthon a nyomozás során kihallgatásnak. A gyermekek egy óvó és védő környezetben vannak, ahol szakember jelenlétével kerül sor a bizonyítékok begyűjtésére. A szakpszichológus a berendezett szobában, a hatóság tagjaitól előre megkapott kérdéseket, a gyermek nyelvezetére fordítva, felteszi a sértett személynek. Mindeközben a hatóság tagjai maguk is jelen vannak a kihallgatás során, egy eltakart monitoring szobában hallgatják végig a beszélgetést. A módszer célja, hogy lehetőség szerint egyszeri alkalommal kerüljön sor a kérdések feltevésére, annak érdekében, hogy a gyermeket ne tegyék ki felesleges stressznek, a kérdésekkel járó esetleges szorongásnak. A szobák kialakítása elsődlegesen a gyermekek nyugalmát próbálják megcélozni: otthonos, családias környezetet teremtenek a szakemberek, ami segíti őket a gyermek bizalmának megszerzésében. Kiváltképp fontos a bizalom megszerzése, hiszen azok a gyermekek többsége, akik a gyermekházban kihallgatásra várnak, szörnyű abúzus áldozatai voltak, a kérdések feltétele pedig elengedhetetlen az esetleges büntetőjogi felelősség megállapításához.
A szobák speciális felszereléssel rendelkeznek. A gyermekkel való megfelelő – akár nonverbális - kommunikáció kialakítása céljából a szobában többféle eszköz áll a gyermekek rendelkezésére, hogy elmesélhessék a velük megtörtént cselekményeket. Kortól függetlenül ki kellett alakítani azokat az eszközöket, amik a szakemberek segítségére lehetnek a bizonyítékok beszerzése során. Ilyen eszköz többek között az abúzus baba, aminek a segítségévél életre kelthető az adott cselekmény, vagy a gyermekrajz. A szobákban elhelyezésre kerülnek kolposzkópok is. A kolposzkóp az egyik legfőbb vizsgáló eszköz, mivel ennek segítségével érintés nélkül kép- és videofelvétel készül a gyermek nemi testüregéről, amely alkalmas a létesített vagy adott esetben a nem létesített szexuális cselekmény megállapítására.
A módszer kritikáját a szakemberek elsődlegesen a lehetőség szerinti egyszeri kihallgatásban látják. Ezen egyszeri kihallgatás alkalmával a gyermek vallomását videóra veszik, ezzel is segítve a nyomozási többi szakaszába bekapcsolódó személyeket, és próbálják megkímélni a gyereket a többszöri kihallgatás okozta stressztől, amely a nyomozás lassítását eredményezheti. Sok kritikus áll azon az állásponton, hogy jelentősége lehet az ismételt kihallgatásoknak, amelyek során később még fontos információk kerülhetnek a felszínre, megváltoztatva ezzel a nyomozás eredményét. Másodszori kihallgatás során a sértett tanú (jelen esetben a gyermek) elé tárható újabb bizonyíték segíthet feleleveníteni a történtek elmosódott mozzanatait.
Magyarországon a törvénymódosítás évtizedes lemaradást hozott be: 2018. július 1-jén hatályba lépő új büntetőeljárási kódex és a végrehajtását elősegítő jogszabályok mindenképpen új irányba mutatnak. A törvény alapján a különleges bánásmódot érdemlő sértett kategóriájának első pontjában az életkori szempont került meghozatalra, ezzel a lépéssel a védtelenek kerültek az igazságszolgáltatás elsőfokú védelme alá.
Az alapok lefektetésre kerültek, a gyermekeket védeni kell.