Másodfok

Egy igazi Mindhunter: Ann Wolbert Burgess

Varga Klára

2022. április 07. - Másodfok

A Mindhunter- filmsorozat a sorozatgyilkosok elméjének kutatásáról szól, ezenkívül pedig betekintést enged az FBI BSU (Behavioral Science Unit = viselkedéskutató egység) megalakulásába és az általuk végzett munkába. Karakterei húsvér emberekről lettek mintázva. Wendy Carr személyét például Ann Wolbert Burgess ihlette. De ki is volt ő?
burgess3_1.jpg

Ann Wolbert Burgess az 1970-es évek elején pszichiátriai ápolóként dolgozott. Munkája során számos olyan női beteggel foglalkozott, akik korábban brutális szexuális erőszak áldozatai voltak. Ezeket a nőket az akkori áldozathibáztató társadalmi hozzáállás magukra hagyott, hogy egyedül küzdjenek meg az átélt traumájukkal. Burgess arra a megállapításra jutott, hogy többet tudna segíteni ezeken a nőkön, ha megismerné az elkövetők gondolkodását. Ekezdett ezért olyan férfi pszichiátriai betegekkel foglalkozni, akik szexuális erőszakot követtek el. Idővel Burgess felmondott a pszichiátrián és teljes figyelmét, idejét a kutatásának szentelte, amely során az elsők között ismerte fel, hogy maga a szexuális erőszak kevésbé szól az intim együttlétről, mint inkább a hatalomról, s az egésznek a kulcsa a kontroll, az irányítás és az áldozat leuralása. 

Az FBI felfigyelt Lynda Lytle Holmstrom szociológussal közösen indított kutatására, amelyben 146 áldozatot kérdeztek ki, 1973-ban pedig publikálták eredményeiket. John E. Douglas és Robert Ressler FBI ügynök sorozatgyilkosokkal kapcsolatos kutatásai kezdetben alulfinanszírozottak voltak, azonban ahogy egyre több eredményt tudtak felmutatni, a kezdeményezés fokozatosan fejlődött és létrejött a BSU. A Mindhunter projekt célja tehát az volt, hogy tanulmányozzák a sorozatgyilkosokat és kidolgozzák, hogyan lehet őket minél előbb elfogni, és ezzel megakadályozni további gyilkosságokat. Ebből a kutatásból alakult ki a profilozás.

Burgess nem FBI ügynökként, hanem szakértőként csatlakozott a projekthez. Fő feladata a kutatás módszertanának kidolgozása, a begyűjtött adatok rendszerezése és publikálható tudományos anyaggá való formálása volt. Burgess, Ressler és Douglas megszállottan kutatták a sorozatgyilkosságok hátterében álló ’miért’-eket, munkájuk pedig segített a bűnüldöző szerveknek megérteni Amerika legveszélyesebb bűnözőinek motivációját.

1995-ben az FBI-nál folytatott munkáját lecserélte a tanításra és tudományos kutatásra, mivel a Mindhunter projekt kutatási alanyai veszélyesen közel kerültek a magánszférájához: tudták gyermekei nevét, olvasták tudományos munkáit és volt, aki rendszeresen küldött neki karácsonyi üdvözlőlapot.

2_kep_ann_wolbert_burgess.jpg

Burgess egyetemi professzorként jelenleg is olyan tárgyakat oktat, amelyek részben az FBI kutatáshoz is kötődnek: viktimológia, törvényszéki pszichiátria, kriminalisztika, kriminalisztikai labor, és a ’A sérült katonák lelki átalakulása’ c. tárgy (Wounded Warriors in Transition- ez a tárgy a háborúkból visszatérő veteránok testi és lelki sérüléseiből kiindulva a katonai kultúra, a súlyos sérülések, és az ilyen sérülésektől szenvedő katonák és családjaik életének megismerését célozza).

Holmstrommal az elsők között volt, akik a szexuális erőszak áldozatai részére kórházi ellátáson alapuló krízis intervenciós programot indítottak. Publikációiban a szexuális erőszak traumájával, a gyermekkorban elszenvedett szexuális bántalmazással, a gyermekpornográfiával, a sorozatos bűncselekmények elkövetőivel, a bűncselekmények osztályozásával, a poszttraumás stresszel, az idősek bántalmazásával és a mentális zavarokkal foglalkozik, továbbá elnökként 1996-ban részt vett a Nemzeti Kutatási Tanács ’Nők elleni erőszak’ elnevezésű munkacsoportjának munkájában. Oktatóként hozzájárult a katonaság kötelékében átélt szexuális traumákról szóló online képzés anyagának összeállításához az Egészségtudományok Egyenruhás Szolgálatok Egyetemén (Uniform Services University of the Health Science).

wendy-carr-ann-burgess-1566316256.jpg

Jelenleg két kiemelkedő gyakorlati projektje van folyamatban: a Főiskolai Katonai Atlétikai Kezdeményezés (College Warrior Athlete Initiative- ennek a programnak a célja a post-9/11 veteránok részére hozzáférés biztosítása a főiskolai campus egészségügyi, atlétikai és oktatási forrásaihoz az edzettségük és egészségük javítása érdekében) és a Végstádiumú Betegségben Szenvedő Fogvatartottak Egészségügyi Szabadon Bocsátása (Medical Release of Terminally Ill Inmates).

Szakmai tekintélyét a mai napig széles körben elismerik: eddig 30 államban tanúskodott szakértőként és több kitüntetésben is részesült.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr9817705018

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA