A történelem során számos birodalom jött létre, majd később számos birodalom tűnt is el. Tanulhattunk az ókori Római Birodalomról, a Magyarországra is betörő Oszmán Birodalomról, vagy akár Nagy-Britannia óriási gyarmatbirodalmáról. Amiről azonban nem esett szó, az egy sok száz éve bukott birodalom, a Khmer Birodalom mely aranykorában páratlan kultúrával, gazdasági befolyással rendelkezett, aminek köszönhető Ázsia legnagyobb vallási épületegyüttese az Angkorvat.
A Khmer Birodalom a mai Kambodzsa, Thaiföld, Laosz és Dél-Vietnám területén jött létre, 802-ben. Első uralkodóját II. Dzsajavarman néven ismerjük, aki csakravartim címen uralkodott, mely Indiában a világuralkodót jelentette. Legnagyobb erénye az volt, hogy a korábban korai királyságnak nevezett, egymással folyamatosan konfliktusban lévő területeket egyesítette.
A birodalmat korához képest rendkívül fejlett vízgazdálkodási rendszer jellemezte, amelyre szüksége is volt a nagy esőzésekkel járó Délkelet-Ázsiai éghajlatnál. Lakosai legtöbbször a mezőgazdaságban dolgoztak, Ázsia többi országához hasonlóan itt is jelentős rizstermelés történt. A Khmer Birodalomnak ezenkívül fontos gazdasági szerepe is volt, mivel több szárazföldi kereskedelmi útvonal is áthaladt a területén.
A Birodalom vallásilag sokszínű volt, ősi hitek mellett erős volt a Hinduizmus, de a Birodalom történelmének a végére az utóbbit kiszorította a Buddhizmus. Ez a hitvallás vált államvallássá, amely már akkor is jelen volt, mikor még a hinduizmus dominált az országban. A vallás jelentőségét bizonyítja a birodalom szempontjából az Angkorvat, amely egy elképesztő hindu templomegyüttes, egyenesen a XII. századból. Harminc évig több tízezer munkás dolgozott rajta. A mai Kambodzsa legjelentősebb szimbóluma és turisztikai látványossága, még az ország zászlójában is szerepel. Építészeti szempontból megjelennek benne a különböző hindu vallási kulturális jegyek, például a hindu hitvilágban szereplő Mura-hegy, amelyet a templom legnagyobb középső tornya jelképez az öt közül. Fontos, hogy ez egy templomegyüttes, azaz több kisebb-nagyobb templom, szentély alkotja, de ezek közül a leghíresebb a központi szentély. Miután a birodalom megbukott, a templomot dzsungel nőtte be, és csak később, a 19. században fedezték fel újra, és kezdték el értékelni kulturális jelentőségét. Amellett, hogy impozáns méretekkel rendelkezik, az Angkorvat gyönyörű is, az pedig, hogy építése a XII. században történt - azaz körülbelül 800-900 éves - csak még inkább lenyűgözővé teszi.
Mint minden birodalom, a Khmer sem tudta elkerülni a bukást, amely 1431-ben következett be, mikor a szomszédos Ajutthaja Királyság elfoglalta Angkort, az akkori fővárost. Emellett számos egyéb elmélet is létezik arról, hogy miért bukott meg a birodalom. Ezek közt szerepel akár a tengeri kereskedelem megerősödése, aminek köszönhetően a khmerek szárazföldi kereskedelmi jelentősége megingott, vagy a birodalom alapjait jelentő víztározó rendszer megrendülése. Sajnos sokkal részletesebben nem ismerjük a történelmét, ugyanis kevés írásos feljegyzés maradt fent, pedig bőven rejtene magában történelmi és kulturális érdekességet ez a birodalom.
Összefoglalva a Khmer birodalom a térség és korának egyik legnagyobb állama volt. A korban és a mai modern kultúrában is nagy jelentőséggel rendelkezett, mely sajnos azonban nem maradt fent olyan hosszan, és még mindig nem tudunk eleget a működéséről, felépítéséről, történelméről.