A félelemérzet többségünket átjárja egy addig ismeretlen helyzetben és környezetben. Nem kivétel ezalól egy bírósági tárgyalás sem. Bírákkal, ügyészekkel, ügyvédekkel találhatjuk magunkat szemben, akik fekete köpönyeget viselnek, legalábbis első ránézésre. A tárgyalások ezen szereplőinek ugyanis meg van határozva, hogy ki milyen talárt viselhet, s ezzel kívánnak segítséget nyújtani a tárgyalótermek világában kevésbé járatos résztvevőknek az eligazodásban. Ehhez azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy kinek mit kell viselnie, enélkül ugyanis hiába a különböző tárgyalótermi öltözet.
A bírói talár viselésére, valamint az ülnökök, a jegyzőkönyvvezetők és az eljárási cselekményt végző bírósági titkárok öltözködésére vonatkozó szabályok az Országos Bírósági Hivatal által kiadott utasításban találhatóak meg. Az OBH elnöke szerint a talár a bírói méltóság kifejezője, amely a bíróság tekintélyét növeli. Az utasítás a bírói talár pontos leírását tartalmazza, és azt is megszabja, milyen ruhát kell viselni a talár alatt.
A talárt a hivatásos bírónak a tárgyaláson, illetve a tárgyalóteremben foganatosított bármely eljárási cselekménynél kötelessége viselni, méghozzá rendezett, begombolt állapotban, amely során a talár által nem fedett ruházatnak, így a nadrágnak, szoknyának, illetve a cipőnek is a bíróság tekintélyéhez méltónak kell lennie. A talár alatt a női bírónak világos színű blúzt kell hordania, míg a férfi bíró világos színű inget, továbbá nyakkendőt köteles viselni. Amennyiben a tárgyalás helyszínén a hőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25°C-ot, a talár viselése mellőzhető. A talár a bíróság tulajdonában áll, ezért, ha a hivatásos bíró tisztségétől megválik, a talárt köteles a bíróság részére visszaszolgáltatni. Kivételt képez ezalól, amennyiben a hivatásos bíró nyugállományba vonul, ilyenkor ugyanis a talárt megtarthatja.
A talár formáját, szabását a szabályzat melléklete ábrával szemlélteti, pontosan meghatározva, milyen anyagból kell készülnie, és melyik varrásnak hol kell lennie. Eszerint a bírói talár lefelé bővülő vonalú, hosszú, raglán ujjú, selyemmel bélelt kabát, kihajtós, szögletes fazonnal, vállszélességig érő sálgallérral. Raglán ujja bevarrási vonala és a sálgallér széle öt milliméteres lila tükörbársonnyal van szegélyezve.
A szabályzat szól az ülnök, a jegyzőkönyvvezető és a bírósági titkár ruházatáról is, akik bár talárt nem viselhetnek, de a tárgyaláson ahhoz méltó ruházatban kötelesek részt venni.
Az ügyészi talár
Az ügyészek esetében a talár viselését, s a viselésével kapcsolatos előírásokat a 8/2015. (VI.8.) LÜ utasítás tartalmazza. Talárt az ügyész, az alügyész és az ügyészségi fogalmazó köteles viselni a bírósági tárgyaláson, illetve a tárgyalóteremben tartott eljárási cselekmények esetén. Az ügyészi talárt is begombolva kell hordani, s a talár alatt lévő ruházatnak is igazodnia kell az ügyészi hivatás méltóságához. A talár az ügyészség tulajdona, s mint ilyet, köteles megőrizni és megfelelő állapotban tartani.
Az ügyészi talár fekete és bordó színű díszítéssel készül, és kismértékben a fazonja is eltér a bírák viseletétől. A talár pontos leírását az utasítás melléklete tartalmazza, amely alapján az fekete színű, lefelé bővülő vonalú, hosszú, raglánujjú kabát, selyembéléssel. Gallérja álló, s bordó selyemzsabó díszíti, amely lefelé bővülő, alul háromszög alakú, két díszrakással ellátott nyakdísz. A raglánujj bevarrási vonala és a gallér alsó széle bordó selyemmel szegélyezett.
Az ügyvédi talár
Míg a bírák és ügyészek esetében vezetői utasítás tartalmazza a talár viselésével és kinézetével kapcsolatos részletes szabályokat, addig az ügyvédeknél nagyobb fokú a függetlenség. A Magyar Ügyvédi Kamara 6/2018. (III. 26.) MÜK szabályzata az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól csupán annyit rögzít, hogy az ügyvédi tevékenység gyakorlója a bírósági tárgyaláson és a tárgyalóteremben foganatosított eljárási cselekménynél a jogi képviselet ellátása során fekete, legalább lábszárközépig érő, a nyaknál zöld díszítéssel ellátott talárt visel, amely alól a tárgyalást vezető bíró felmentést adhat.
A Magyar Ügyvédi Kamara elnöksége a talár kinézetére vonatkozóan kötelező erővel nem rendelkező ajánlást adhat ki. A gyakorlatban azonban az ügyvédek talárja csak színében tér el az ügyészi viselettől, hiszen a talár színe bár itt is fekete, a selyemzsabó bordó helyett zöld színű. További eltérés, hogy míg a bírói és ügyészi talár a bíróság, valamint az ügyészség tulajdonában áll, addig az ügyvédek saját maguknak szerzik azt be, így saját tulajdonukat képezve.
Ahhoz tehát, hogy nagyobb biztonságban érezzük magunkat, elegendő három színt megjegyeznünk: lila a bíróké, bordó az ügyészeké, míg zöld az ügyvédeké.