Nap mint nap hallani olyan esetekről, hogy valakit kirabolnak az utcán, esetleg meg is vernek. Ma egy olyan világban élünk, ahol az agresszió nem ismer kivételt és határokat sem. Így ilyesfajta támadások akár minket is érhetnek. Felmerül tehát a kérdés: saját testi épségünk és életünk védelme érdekében mégis hogyan és milyen eszközökkel léphetünk fel úgy, hogy közben a jog keretein belül maradjunk?
Önvédelem és jogos védelem
Természetesen a bűnüldöző hatóságok feladata a különféle támadások megakadályozása, ám legtöbbször a veszély sürgető, és azonnali fellépést igényel. Szerencsére a jog ebben az esetben biztosítja számunka a védekezés lehetőségét.
Először is, az önvédelem joga az Alaptörvény Szabadság és Felelősség fejezetének V. cikkében alapvető jogként mindenki számára garantált. Emellett a Büntetőtörvénykönyv 15. §-a felsorolja a büntethetőséget kizáró vagy korlátozó okokat, amelyek közt szerepel a jogos védelem. Ez az önvédelemtől azonban egy tágabb fogalom, hiszen a védelmi cselekményt nemcsak a megtámadott fejtheti ki, hanem bárki más. Így nem büntethető, aki saját, illetve mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett támadás megelőzése, elhárítása céljával lép fel. Fontos kiemelni azonban, hogy ennek a védelmi cselekménynek jogtalan, illetve közvetlenül fenyegető támadás ellen kell irányulnia. Emellett arra is muszáj törekedni, hogy a felhasznált védelmi eszköz lehetőleg ne okozzon sérelmet az agresszornak.
Milyen védelmi eszközök használhatóak tehát Magyarországon? Egyszerűen olyanok, amelyek nem alkalmasak közvetlenül az élet kioltására. A következőkben három olyan önvédelmi eszközről olvashatnak, amelyek bár legálisak, fontos, hogy megfeleljenek néhány kritériumnak.
Gázspray és őrangyal
Talán az egyik legelterjedtebb önvédelmi eszköz a gázspray. Praktikája abban rejlik, hogy kis helyen is elfér, de közterületen, nyilvános helyen, valamint közforgalmú közlekedési eszközön csak tokban, dobozban, zárt tároló eszközben vagy ruházat alá rejtve birtokolható. Másik kritérium, hogy a spray 20 gramm alatti töltőtömegű legyen, amelynek hátránya viszont, hogy igen hamar kifogy. Ez a mennyiség ugyanis maximum 1-2 fújásra elegendő, de az biztos, hogy a szemet, nyálkahártyát, tüdőt ingerlő hatóanyag igen hatásos a támadóval szemben.
Az őrangyal a gázsprayhez hasonló hatással bír, de sokkal erősebb anyagot tartalmaz a könnygáznál, ún. kapszaicint és hatótávolsága is nagyobb. Igaz, hogy pontosabb célzást követel, viszont zárt térben és szélben is használható, hiszen erős sugárban lő ki a hatóanyag a célpont felé.
Gáz-riasztó fegyver
Magánterületen minden további nélkül tartható és használható önvédelmi céllal, ám közterületen már más a helyzet. Birtoklása rendőrségi engedélyhez kötött, amelyet viszont megszerezhet minden cselekvőlépes nagykorú, büntetlen előéletű polgár mindössze 2000 Ft-ért cserében. Továbbá a gázsprayhez hasonlóan ezt is csak a testen, ruházaton elrejtve lehet közterületen birtokolni. Ha ne adj Isten olyan helyzetbe kerülünk, hogy használnunk kell ezen eszközt, 2 méternél közelebbről semmiképp se adjunk le lövést! Rövidebb távolságból ugyanis komoly testi sérülést okozhatunk vele. Ennek a fegyvernek egyébként van olyan változata is, amelynek a tölténye nem tartalmaz könnygázt, csupán riasztóként funkcionál.
Na de milyen önvédelmi eszközök minősülnek illegálisnak?
Ide tartoznak az olyan közbiztonságra különösen veszélyes eszközök, amelyeket a 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet sorol fel. Ezeknek tilos a birtoklása közterületen, nyilvános helyen - ideértve az ott lévő járművek belső tereit is -, valamint közforgalmú közlekedési eszközön. Ennek értelmében illegális:
- olyan szúró- vagy vágóeszköz, amelynek szúróhosszúsága vagy vágóéle meghaladja a 8 cm-t
- dobócsillag, rugóskés, felajzott íj, számszeríj, francia kés, szigonypuska, parittya, csúzli
- ütés céljára használható és az ütés erejét növelő eszköz (ólmosbot, boxer)
- lánccal vagy egyéb hajlékony anyaggal összekapcsolt bot, nehezék
- 20 gramm töltőtömeget meghaladó gázspray
- lőfegyverutánzat
- elektromos sokkoló
- álkulcs, mechanikus vagy elektromos elven működő zárnyitó szerkezet.