Néha a legvalószínűtlenebb személyek válnak súlyos bűncselekmények alanyaivá. Eklatáns példája ennek Gypsy Rose Blanchard is, akiről senki sem sejtette, milyen szörnyűségek is vezettek tettének realizálásához. Cselekménye azonban több kérdést is felvet. Van-e bármilyen logikus magyarázat arra, hogy valaki a saját anyját öleti meg?
Gypsy Blanchard 1991. július 27-én látta meg a napvilágot Golden Medowban, Louisianaban Clauddine Blanchard és Rod Blanchard egyetlen gyermekeként. Születésekor az orvosok tökéletesen egészségesnek titulálták, ám nem sokkal később édesanyja egyre több komoly betegség tüneteit vélte felfedezni rajta. Úgy vélte, Gypsynek károsodott a látása és hogy nem képes önállóan étkezni. Eközben férje, a család ismerősei számára ismeretlen okokból, egyre inkább igyekezett kihátrálni a házasságból, de a váláskor vállalta, hogy Gypsy valamennyi orvosi kezelésének költségeit fedezi. Azonban a 2005-ben bekövetkezett Katrina hurrikán károsultjaként Dee Dee-nek végre ürügye volt rá, hogy addigi lakóhelyüktől 1000 km-re költözzenek Missouriba, végleg megszakítva ezzel mindennemű kapcsolatot apa és lánya közt. Az évek múlásával Dee Dee teljesen feladta ápolói munkáját, hogy minden idejét lánya gondozásának szentelhesse. Ekkorra már újabb kórokat diagnosztizált gyermekénél, azt állította, leukémiás valamint, hogy értelmi képességei egy hét éves gyermekének felelnek meg. Gypsy kerekesszékbe került és mindig hófehér bőre valóban egy nagybeteg gyermek benyomását keltette.
2015 júniusában azonban megjelent egy igen szokatlan poszt Gypsy és édesanyja Facebook oldalán, amely egy nyomdafestéket nem tűrő mondat volt. Ez érthető módon igencsak megrázta a család ismerőseit, akiknek fogalmuk sem volt a Gypsy történetének hátterében megbújó valóságról. Azonban néhány napon belül fény is derült a megbotránkoztató részletekre.
Az igazság az, hogy Gypsy egész életében makkegészséges volt, habár ez sokáig neki sem tűnt fel. Édesanyja valószínűleg egy Münchausen-szindróma nevű pszichés betegségben szenvedett, melynek jellemzője az, hogy a zavar által érintett személy rendkívül hihető történeteket alkot – az egyébként nem létező - betegségekről azért, hogy az orvosi figyelem középpontjába kerüljenek. Clauddine addig hurcolta újabb és újabb doktorhoz gyermekét, amíg olyat nem talált, aki elhitte a történetét. Tevékenysége következményeként Gypsyn teljesen felesleges beavatkozások tömkelegét végezték el. Az anyja saját életkorával kapcsolatban is megtévesztette Gypsyt, személyi igazolványán 1991-es születési dátumát 1995-re cserélte fel. Gypsy egyre inkább gyanakodni kezdett arra, hogy édesanyja valamit eltitkol előle. Realizálta, hogy nincs lemaradva szellemileg kortársaitól, valamint azt is, hogy járni is képes. Ezek a felfedezések egyre több vitát szültek anya és lánya közt, melyek addig fajultak, hogy Dee Dee besötétítette az ablakokat és Gypsyt csak akkor engedte ki a lakásból, ha maga is vele tartott.
Gypsy végül megelégelte, hogy anyja szinte teljesen elszigeteli a külvilágtól, ezért regisztrált a Facebookra, valamint egy keresztény társkeresőre is fellépett. Itt találkozott az akkor 24 éves Nicholas Godejohnnal, akinek kiteregette szorult helyzetét. Godejohnról kiderült, hogy Asperger-szindrómával lett diagnosztizálva, ám ő váltig állította, hogy szerinte több személyisége van, és erőszakos is akad ezek közt. Szerelembe estek egymással, ám ennek a románcnak volt egy akadálya; Clauddine.
Hosszas tervezés után, 2015-ben Godejohn valóban meglátogatta a Blanchard-rezidenciát, ahol több késszúrással végzett Dee Dee Blancharddel, míg Gypsy a fürdőszobában, befogott füllel asszisztálta végig a bűncselekményt. A deliktumot nem sokáig tudták titkolni, néhány nap elteltével mindkettőjüket elfogták a hatóságok. Nick rögtön bevallotta, hogy ő a gyilkos, Gypsy azonban jó ideig tagadott, anyja halálhíréről értesülve is meglepődést színlelt. Nem sokkal ezután Gypsynek vádalkut ajánlottak, ennek következtében pedig sikerült vallomásra bírni, beismerte, hogy Nicholas Godejohn végzett anyjával. Állítása szerint nem akarta megöletni Dee Dee-t, de nem látott más lehetőséget arra, hogy végre szabaddá válhasson. A bíróság végül Gypsyt 10 év szabadságvesztésre ítélte, Godejohnnak azonban élete végéig rácsok mögött kell maradnia a tettéért.
Vitatott kérdés az üggyel kapcsolatban, hogy Godejohn diagnosztizálva lett-e az Asperger-szindrómán kívül más pszichés betegséggel. Ha ugyanis Nicknek valóban létezik ilyen mentális zavara, akkor nem vonható felelősségre. Az ilyen jellegű problémákkal küzdő személyek büntetőjogi felelősségre vonását Magyarország esetében a jelenleg hatályos Btk. „kóros elmeállapot” címszó alatt zárja ki. Ha az esetre a magyar büntető törvényeket vetítjük ki, akkor Gypsy közvetett tettesként, Nick pedig felhasznált személyként vett részt a bűncselekmény realizálásában, mely nálunk azt eredményezné, hogy csak Gypsyt lehetne felelősségre vonni, Nicholast semmiképpen sem. Ez természetesen csupán egy spekuláció, a büntethetőség kizárásához az is szükséges, hogy az elkövető a bűncselekmény elkövetésekor képtelen legyen cselekménye következményeinek felismerésére, vagy arra, hogy e felismerésnek megfelelően járjon el.
Gypsy Blanchard történetének az HBO egy dokumentumfilmet szentelt „Mommy dead and dearest” címen, valamint az USA-ban igen nagy népszerűségnek örvendő Dr. Phil beszélgetős műsorának keretein belül a nézők magától Gypsytől is hallhatták a döbbenetes történetet.
Gypsy Blanchard leghamarabb 2024-ben kérelmezheti feltételes szabadlábra bocsátását. Azt mondja, ha a börtön és régi élete között kellene választania, mindenképpen a büntetésvégrehajtási intézet mellett döntene.