A Holland Kelet-Indiai Társaság minden idők egyik legnagyobb és legértékesebb vállalkozása volt. Bár Kelet-Indiai Társaságnak hívjuk, működését mégsem Indiában folytatta, hanem leginkább Délkelet-Ázsiában, a mai Malajzia, Indonézia területén. Társaság hozta létre Bataviát, a mai Jakartát, ami Indonézia fővárosa, és legnagyobb települése. A Holland Kelet-Indiai Társaság hírét az alapozta meg, hogy jelentős újítások fűződtek a nevéhez a kereskedelemben, valamint már-már államokat megszégyenítő gazdasági és katonai hatalommal rendelkezett.
A Társaságot hivatalosan 1602-ben hozták létre, azonban a története ennél korábban kezdődött. Létrejöttének okaihoz kötődik többek között a portugálok évszázados egyeduralma a fűszerkereskedelemben, valamint a Brit Kelet-Indiai Társaság létrejötte. A portugálok fölényét a hollandoknak különböző útvonalak megtalálásával sikerült megtörni, innentől kezdve több holland kereskedelmi társaság is létrejött. A hollandok értettek a kereskedelemhez, illetve a hajóépítéshez, szóval miután kivívták a függetlenségüket értelemszerű volt, hogy ezeken a területeken próbálnak meg kiemelkedőt alkotni. Az így létrejött 12 kisebb holland társaság a Brit Kereskedelmi Társasággal szembeni összefogás miatt olvadt végül egybe, létrehozva ezzel a Holland Kelet-Indiai Társaságot.
A Társaság sikerességét annak is köszönhette, hogy a korhoz képest modern gazdasági megoldásokkal rukkolt elő. Például ez volt az első cég, amely részvényeket adott ki, az elsőt nevezetesen 1606-ban, amelyet később egy holland egyetemi diák talált meg 2010-ben. A Társaság a hosszútávú befektetésekre rendezkedett be, ennek köszönhetően jelentősen növekedett, és szívesen is vásárolták a gazdasági élet különböző szereplői a társaság részvényeit.
Legismertebb vezetője Pieterszoon Coen volt, aki a korábban már említett Bataviát alapította. Az ő nevéhez köthető a Táraság sötétebb oldala is, az ő vezetése alatt ugyanis a fűszerek mellett emberekkel is kereskedtek, valamint kisebbfajta népírtást követtek el a Banda-szigetek lakossága körében. Utóbbira egyértelmű okaik voltak: ez idő tájt egyedül ezen a szigeten termett a szerecsendió nevű fűszer és a Társaság minél nagyobb befolyást akart szerezni felette.
A fűszerkereskedelem elképesztő gazdagságot hozott a vállalatnak, a szerecsendió mellett a szegfűszeg és a fahéj felett is ők uralkodtak, valamint ők kereskedtek először Japánnal is. A Társaság mai értéke elképesztő, gyakorlatilag többet ér egyedül, mint a napjaink tech óriásai összesen.
Természetesen, mint minden nagy céget a Társaságot sem kerülhette el a hanyatlása, majd a megszüntetése. A változó kínálat, valamint egyéb tényezők beállása következtében fokozatosan kiszorult a piacról, vezető szerepét elhagyta a világ gazdaságában. Végül 1798 májusában megszűnt minden idők egyik legnagyobb és legvéreskezűbb vállalkozása, az első igazán nagy vállalat, a Holland Kelet-Indiai Társaság.