A modern technológiai fejlődéssel, a 21.század mindent lefedő befolyásaival, egyre több és több veszélynek van kitéve az ember személye , illetve tulajdon értékei. A biztosítás ezen potenciális – főképpen gazdasági, pandémiás - veszélyhelyzetek kezelésére, mérséklésére alakult ki és nyújt segítséget az erre igényt tartó feleknek. Ahhoz, hogy egy jövőbeni esemény bekövetkeztétől védelmet kapjunk, ajánlatos tehát biztosítási szerződést kötni.
Ma Magyarországon a biztosítási szerződések általános szabályait, a megkötés lehetőségeit a Polgári Törvénykönyv Hatodik Könyve tartalmazza. A Törvénykönyv szerint (Ptk. 6:439§): biztosítási szerződés alapján a biztosító köteles a szerződésben meghatározott kockázatra fedezetet nyújtani. Ilyen jövőbeni kockázat lehet egy autóbaleset, amely során anyagi kár keletkezik. A bekövetkező biztosítási esemény (maradva az autóbaleset példájánál) esetén a biztosító a szerződésben meghatározott szolgáltatást köteles teljesíteni és átadni a biztosítás összegét. Mindezért a szerződő fél egy meghatározott díjat fizet a kiválasztott biztosítójának.
A szerződés alanyi köre négy személyből tevődhet össze: állhat a biztosítóból, a szerződő félből, ezen belül a biztosítottból és a kedvezményezettből. A biztosító a Bit. -ben (2014.évi LXXXVIII. törvény a biztosítási tevékenységről) meghatározott jogi személy vagy szervezet, amely a biztosítási tevékenység végzésére jogosult. Legfőbb kötelezettsége a meghatározott kockázatra történő fedezet nyújtása (az autóbalesetből eredő károk megtérítése).
A Szerződő fél (vagyis az ügyfél) az a személy, aki a biztosítóval a szerződést megköti. A törvény alapján ügyfélnek minősül például a szerződő, a kedvezményezett vagy a károsult, a biztosító szolgáltatására jogosult személy. Őt terhelik a szerződésből eredő főkötelezettség, vagyis a díjfizetés. A biztosított személye tehát nem minden esetben egyezik meg a szerződő fél személyével. A biztosítottnál van az úgynevezett biztosítási érdek: biztosítási szerződést az köthet, aki valamely jogviszony alapján a biztosítási esemény elkerülésében (vagy életbiztosítás esetén az esemény bekövetkeztében) érdekelt lehet.
A biztosított személyét elsősorban jogosultságok illetik meg, ellenben van egy fontos kötelezettsége a biztosító felé: az életében bekövetkezett jelentős változásokról köteles a biztosítót tájékoztatni. Tehát egy vagyontárgy kapcsán, például amikor a biztosított eladta az ingatlanát és vett egy másikat, az új ingatlanon már nem állhat fenn ugyanaz a biztosítási szerződés, amely a korábbin is fennállt.
A törvény nem határozza meg ellenben a biztosítási eseményt, a káreseményt. Lényegében a felek szabadon meghatározhatják a szerződésükben, mi az a jövőben bekövetkező kár, amire a fedezetet kell majd nyújtani. Számos szolgáltatás nyújtására vagy vagyontárgy védelmére köthetnek a felek biztosítási szerződést. Kiválaszthatjuk például, hogy az adott biztosító cég az életünk védelméhez kapcsolódóan álljon rendelkezésünkre, de ugyanígy kiválaszthatjuk, hogy a lakásunkat (egy esetleges lakástűz esetén), vagy az autónkat (a már említett autóbaleset esetén) védje.
A biztosítási szerződés alapja maga a biztosítási szolgáltatás. Kárbiztosítási szerződésről akkor beszélhetünk, ha a cél a biztosított kárának megtérítése. Amennyiben a biztosítónak a szerződésben meghatározott összeg megfizetésével kell teljesítenie (az autóbalesetből eredő károkhoz fedezetet nyújt), összegbiztosításról beszélünk. E két típust a szerződő felek szabadon kezelhetik, vegyes szerződéseket is létrehozhatnak.
A teljesítésre a biztosítási esemény bekövetkezte után kerülhet sor, amelyre a biztosító a bejelentéstől számított 15 napon belül köteles. E teljesítéssel a szerződés nem feltétlenül szűnik meg azonnal. Erre csak akkor kerül sor, ha egyetlen (az adott) biztosítási esemény bekövetkeztére vagy az adott (elpusztult) vagyontárgyra kötötték meg azt a felek.
Ahhoz, hogy a felek védve érezhessék magukat tehát ajánlatos és célszerű megkötni egy ilyen szerződést. Hiszen bármilyen esemény bekövetkezte előtt leülhetnek a felek a kiválasztott biztosítóval, hogy annak segítségével a legnagyobb biztonságra törekedhessenek.