2020-ban lett 400 éves a Mayflower nevű hajó, amely 1620-ban futott ki az angliai Plymouth kikötőjéből. Miért is fontos egy egyszerű hajó? A Mayflower nemcsak egy utazásra alkalmas eszköz, hanem egy szimbólum. Egy új világ várt azokra, akik részt vettek a nagy kalandban és felszálltak a fedélzetre, elutaztak a világ „túloldalára”. Menedéket kaptak a mai Egyesült Államokban, az „álmok hazájában”. Az amerikaiak közül többen ezen zarándokok leszármazottjainak tekintik magukat. Az angol protestáns vallás elnyomta a puritánokat és a kisebb vallási felekezeteket, de ez az utazás szabadságot kínált az elnyomottaknak. Vallásszabadságot, új élet reményét ajánlotta fel, a vállalkozó szelleműeknek. A Mayflower a szabad vallásgyakorlás jelképe lett.
A Mayflower az angol puritánok első csoportját szállította (Pilgrims: angol és holland zarándokok) az angliai Plymouth városából Amerikába. A mai Massachusetts állambeli helység neve is Plymouth lett idővel. Itt hozták létre Massachusetts legelső kolóniáját. A hajó 1620. szeptember 6-án indult el Angliából, 66 napig tartott a küzdelmes út, végül a Mayfloweren utazó puritánok november 11-én, Cape Cod-foknál értek partot. Eredetileg a London Társaság engedélye a Jamestownban való letelepedés mellett szólt viszont az óceánon dúló viharok északra sodorták a Mayflowert, így maradt egyetlen lehetőségként, egy délebbi terület, az úgynevezett Cape Cod-öböl. Bár nem ez a hajó érkezett elsőként az Újvilágba, mégis meghatározóvá vált az amerikai történelemben. A fedélzeten született egy szerződés, az úgynevezett Mayflower Compact, melyben az utasok egy politikai közösségnek nyilvánították magukat. Ezt a szerződést sokan, mint a független amerikai államiság első dokumentumát tartják számon.
A szerződéssel a zarándokatyák célja az volt, hogy érvényesüljön egy jól működő társadalmi struktúra és törvényekkel biztosítsák a kereteket. A zarándokok tudták, hogy minél több törvénytisztelő polgárra van szükség ahhoz, hogy a telep sikeres legyen. Ezt szem előtt tartva egy ideiglenes törvénykészlet létrehozását tűzték ki célul, többségi megállapodás alapján. 1620. november 11-én 41 felnőtt férfi, köztük két szolga írta alá a Mayflower-paktumot, bár akkor még nem így hívták. Valószínű a szerződést William Brewster lelkész fogalmazta meg, bár ezt az információt mai napig nem bizonyították. Az egyik aláíró férfi, Myles Standish volt, akit az útra béreltek fel katonának, hogy majd védelmezőként funkcionáljon a telepen. Később be is bizonyította rátermettségét, hisz megvédte a gyarmatosítókat a bennszülöttekkel szemben.
Mai napig sok kérdést vet fel a szerződés de mindenképp példamutató, a zarándokok alkotmányos és demokratikus gondolatmenete, strukturális elképzeléseik, amely a mai amerikai demokrácia alapjául szolgált.