Minden jó házibuli elengedhetetlen kelléke, a magyar ember életmentő elixírje, az ital amibe Freddie Mercury is beleborzongott 86-ban. Valószínűleg mindenki, aki ezt a cikket olvassa, és ideális esetben betöltötte a 18-at, kóstolta már a mi kis hazánk Hungaricumának számító gyümölcspárlatot. Ha a kertben lehullott, tonnaszámra földön fonnyadó, aszalódó gyümölcsökre nézünk, sokakban felmerül az ötlet, főzzünk belőle pálinkát. De vajon főzhetek-e csak úgy egy isteni sugallat által vezérelve, árusíthatom-e, illetve a legfontosabb, mennyi gyümölcs kell bele és ezt rögzíti e jogszabály? Mert valljuk, be senki sem szeretne egy kis főzőcskézés miatt egy fegyintézményben üdülgetni.
Nos ha kedvünk támad otthon pálinkát főzni annak semmi akadálya, de természetesen csak ha betartjuk az ehhez szükséges szabályokat. Lényegében be kell szereznünk egy desztillálóberendezést, amiről 15 napon belül értesítenünk kell a helyi önkormányzatot, amely ezt jelenti a NAV-nak. Valamint ha nem akarunk ellátogatni a bíróságra és komoly büntetéseket fizetni, akkor a párlat előállítása előtt párlat adójegyet kell igényelnünk szintén a NAV-tól. Magánfőzésből azonban sajnos nem fogunk meggazdagodni és milliárdokat keresni akármilyen pálinkamágusok is vagyunk, ugyanis a magánfőzött párlat kizárólag a magánfőző, családtagjai vagy vendégei által fogyasztható, és nem értékesíthető. Fontos hogy tengernyi mennyiségű italt sem gyárthatunk, hiszen otthon a magánfőzőnek évente legfeljebb 86 liter (42 fokos) párlattal kell beérnie. A magánfőzéshez való jogot minimum 5 darab párlat adójeggyel (700 forint/darab/liter) válthatja meg a magánfőző.
Köztudott hogy a pálinka lelke maga a gyümölcs. Magánfőzőként csak saját tulajdonú gyümölcsből, illetve gyümölcsből származó alapanyagból főzhetünk bilincselés nélkül. A 2008. évi LXXIII törvény, azaz a pálinkatörvény szerint a valódi pálinkának az alábbi hat feltételnek kell megfelelnie.
- 100%-ban gyümölcsből készült párlat, semmilyen adalékanyagot nem tartalmazhat (pl. mézet sem);
- kizárólag Magyarországon termett és termelt nemes és vadgyümölcs, illetve szőlőtörköly és aszú-szőlőtörköly lehet az alapanyaga (az importgyümölcs nem felel meg a kívánalmaknak);
- a gyümölcsöt, illetve törkölyt Magyarországon cefrézték, párolták, érlelték és palackozták;
- minimum 37,5% v/v alkoholfokos legyen (maximális kikötés 86% v/v alatti kell legyen, vagyis lehet 50% feletti is);
- neve kizárólag pálinka alakban írható (palinca és egyéb névalakok nem felelnek meg az előírásnak);
- a pálinka nevet kizárólag Magyarország használhatja (valamint négy osztrák tartomány jogosult a „barackpálinka” név használatára).
Ebből az első pont különös jelentőséggel bír, hiszen azon túl, hogy fintorogva húzza le az ember a silány minőségű felest akár ez az életébe is kerülhet.
A halál okozója leggyakrabban a metilalkohol. A gyümölcsből készült pálinkák is rejthetnek magukban a végzetes vegyületből azonban csak nagyon csekély mennyiségben. A gond a vegyszerekben dúskáló fogyasztásra alkalmatlan anyagokból készülő kerítésszaggatókkal van. Sajnálatos módon a metilalkoholt nem lehet érzékelni és láthatatlan, egyszóval az ismeretlen eredetű pálinkák kóstolgatását orosz rulettként is lehetne definiálni. Emellett ha saját főzetünk okoz mérgezést vagy életet követel, akár emberölés vadjával is szembe találhatjuk magunkat. Most már hogy ezeket a tényezőket ismerjük ne legyünk kémikusok, és ne kísérletezzünk Bagoly Beérti módjára. Egyrészt nem is lesz finom a végeredmény, másrészt könnyedén kaphatunk pár letöltendő hónapot/évet a nyakunkba.
Eddig sem volt kérdéses, hogy igazán nagy az igény a házipálinkára, de most hogy szerencsénkre az Európai Unió úgy döntött, hogy megváltoztatja az erre vonatkozó szabályozást és újra adómentesen főzhetünk, valószínűleg még nagyobb méreteket ölt az érdeklődés. A kormány úgy döntött, hogy 2021-től megszabadulhatnak pálinka-chefjeink a már említett, működésüket megkeserítő adótól. Ez nyilvánvalóan az önjelölt pálinkamesterek számát is szaporítja majd, ami a „gyilkos” pálinkák megjelenésének kockázatát is magában hordozza.
Félelemre azonban semmi okunk, fogyasszunk nyugodtan akár házipálinkát is, de csak miután megbizonyosodtunk róla, hogy megbízható forrásból származik, és kizárólag gyümölcsből készült, mert igenis joga van a pálinkának a gyümölcshöz.
Végezetül töltsünk magunknak egy jó kupicával, senkinek nem fog megártani ezekben a vírusos időkben.