Másodfok

Mit tehetünk, ha a munkáltató „fekete munkára” utasít?

Szekretár Dóra

2020. december 02. - Másodfok

A munkáltatók széleskörű utasítási joggal rendelkeznek a munkaviszony keretein belül. Joguk van meghatározni többek között a munkavállaló által elvégzendő munka módját, eszközeit, továbbá akár a munkavégzés helyszínét, idejét, időtartamát. Azonban mit tehetünk akkor, ha ezen szempontok közül egy vagy több erkölcstelen? Megtagadható-e a munkavégzés?

munkaltato_feketemunka.jpg

Főszabály szerint a munkáltató jogszerű utasítását a munkavállaló köteles betartani és munkáját az utasításnak megfelelően végezni, személyesen, az általában elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások, utasítások és szokások szerint. A jogszerű utasítás megtagadása hátrányos következményekkel járhat a munkavállalóra nézve, ilyenek például a figyelmeztetés, megrovás, fegyelmi eljárás, súlyosabb esetben pedig a felmondás.

Azonban a Munka Törvénykönyve (2012. évi I. törvény) felsorolja azokat az eseteket, amikor lehetséges az utasítás teljesítésének megtagadása. A munkavállaló köteles megtagadni az utasítás teljesítését, ha az más vagy mások egészségét vagy a környezetet közvetlenül és súlyosan veszélyeztetni. Ebben az esetben, ha a munkavállaló mégis teljesíti az utasítást, akkor kártérítési felelőssége fennáll. Továbbá a munkavállaló megtagadhatja az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása az ő életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné (például hibás, hiányos munkavédelmi eszközök biztosítása) vagy munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik (például kollektív szerződés). Harmadik esetben a munkavállaló eltérhet a munkáltatói utasítástól, ha azt a munkáltató károsodástól való megóvása feltétlenül megköveteli és a munkáltató értesítésére nincs mód.

A fenn felsorolt jogszabályi rendelkezések alapján, ha a munkáltató utasításáról tudjuk, vagy tudnunk kell, hogy a saját vagy mások életét, egészségét veszélyezteti, esetleg jogszabályba ütközik, akkor lehetőségünk van az utasítás megtagadására mindenféle következmény nélkül. A jogszabályba ütközés nem feltétlenül csak a Munka Törvénykönyvét jelenti, ha például bűncselekmény elkövetéséről van szó, egyértelmű az utasítás megtagadásának kötelessége. Ellenkező esetben, az utasítás végrehajtásával saját magunkra hárítunk felelősséget.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,

kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr716244782

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA