Másodfok

Amit az elővásárlási jogról tudni érdemes

Szekretár Dóra

2020. november 19. - Másodfok

Az elővásárlási jogot a Polgári Törvénykönyv az adásvétel különös nemei közé sorolja, a XXXIII. fejezetben található meg. Amennyiben ingatlant szeretnénk vásárolni, érdemes körültekintően eljárni, hiszen nem kizárt, hogy elővásárlási jogosultság illet meg valakit az ingatlannal összefüggésben.

elovasarlasi_jog.jpg

Az elővásárlási jogosultság röviden azt jelenti, hogy az eladó köteles a felé tett összes vételi ajánlatot teljes terjedelmében az elővásárlásra jogosulttal közölni. Ez az ajánlatközlés a tulajdonos által tett eladási ajánlatnak minősül a jogosult felé. Ha a tulajdonos meghatározott dologra nézve szerződéssel elővásárlási jogot alapít, és a dolgot harmadik személytől származó ajánlat elfogadásával el akarja adni, az elővásárlási jog jogosultja az ajánlatban rögzített feltételek mellett a harmadik személyt megelőzve jogosult a dolog megvételére. A harmadik személy akkor jogosult az ingatlan megvásárlására, ha a felhívásban meghatározott, általában 8-15 nap alatt az elővásárlásra jogosult ezen jogát nem gyakorolja, vagy írásban kifejezetten lemond az elővásárlási jog gyakorlásáról.

Az elővásárlási jog többféleképpen jöhet létre. Jogszabályi rendelkezésnél fogva a közös tulajdonban lévő ingatlanok esetén a tulajdonostársnak, bizonyos ingatlanokra a helyi önkormányzatnak, illetve a Magyar Államnak van elővásárlási joga. A jogszabályon alapuló elővásárlási jogot nem szükséges bejegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba, azonban a helyi önkormányzatok általában élnek ezzel. Jogszabályi rendelkezés mellett a tulajdonos szerződéssel is biztosíthat elővásárlási jogot akárkinek.

Ha a tulajdonos az elővásárlási jogból eredő kötelezettségeinek megszegésével köt szerződést, az így megkötött szerződés az elővásárlási jog jogosultjával szemben hatálytalan. Az elővásárlásra jogosult a szerződéskötésről való tudomásszerzésétől számított 30 napon belül pert indíthat a felekkel szemben azzal a feltétellel, hogy az ajánlatot elfogadja és teljesítőképességét igazolja.

Nem szükséges értesíteni a jogosultat ingatlan eladásáról, ha az ingatlan ajándékozására, tartási vagy öröklési szerződéssel történő átruházására vagy cseréjére kerül sor (például másik ingatlant vagy más vagyontárgyat kap helyette a tulajdonos), illetve a tulajdonos például gazdasági társaságba apportálja (vagyoni hozzájárulásként a gazdasági társaság részére tulajdonba adja) az ingatlant.

Ezenkívül a vételi ajánlat közlése mellőzhető, ha az elővásárlásra jogosult ismeretlen helyen tartózkodik vagy más körülmények miatt (pl. külföldön tartózkodó jogosult) a közlés rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járhat.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,

kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr6216244788

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA