A bűnügyi profilozás nem nyúlik vissza olyan nagy múltra, mint a többi nyomozással kapcsolatos tevékenység, azonban az évek alatt elég sokat fejlődött ahhoz, hogy egy külön kutatási területté alakuljon ki és nyújtson segítséget a különböző gyilkosságok leleplezése során.
Mit hívunk bűnügyi profilozásnak?
A profilalkotás egy olyan tevékenység, melynek célja az élet elleni, erőszakos, szexuális jellegű és/vagy sorozatos bűncselekmények felderítésének és megértésének megkönnyítése. Ez egy olyan elemző-értékelő kutatás, amelyben egy ismeretlen tettes után való nyomozás során a nyomozó hatóság megpróbálja feltérképezni a lehetséges elkövetők körét különböző személyiségjegyek alapján, ezzel leszűkítve azt. A profilozás során nagyon nagy szerepe van az áldozat és a gyilkos közötti kapcsolatnak, a különböző személyiségjegyeknek, illetve az elkövetés módjának. Ennek a tevékenységi formának a kitalálója John Douglas, aki huszonöt éven keresztül volt az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozóhivatalának különleges ügynöke.
Hogyan működik?
A profilalkotó – nagyon sok szempontot figyelembe véve – az elkövetés módjából, a modus operandiból kiindulva kezdi el a kutatói munkát. Ez alapján következtet az elkövető személyiségjegyeire, korra, nemre, rasszra, társadalmi pozícióra, anyagi helyzetre, műveltségre, lakóhelyre tekintettel.
Lépései:
- életkor megállapítása; helyszínen készült felvételek, jegyzőkönyv elemzése; helyszín
szemléje; tanúk kikérdezése; boncolási eredmények tanulmányozása; családi háttér
felderítése - a gyilkos kategóriába sorolása (ámokfutó gyilkos, tömeggyilkos, sorozatgyilkos);
rizikófaktor vizsgálata az áldozat és a helyszín alapján - bűncselekmény kiértékelése
- profil készítése: kor, nem, családi állapot, származás, foglalkozás, vallás; a
személyiség feltérképezése - nyomozás szakasza a megalkotott profil segítségével
Mi jellemző általában a sorozatgyilkosokra?
Sorozatgyilkosnak hívjuk azokat az elkövetőket, akik három, vagy annál több embert ölnek meg különböző időpontokban. A gyilkosságok között ún. lehűlési időszak van, amikor az illető egy bizonyos időre leáll az emberöléssel. Ez az időtartam az adott gyilkostól függ, beszélhetünk napokról, hetekről, hónapokról, de akár évekről is. Többségükre, különösen a tervezett gyilkosságokat elkövetőkre jellemző, hogy magas intelligenciaszinttel bírnak, és a közhiedelemmel ellentétben nem elmebetegnek, hanem lelki betegnek számítanak. Ez az oka annak, hogy a bíróságon nem mentik fel őket ezen a címen. Áldozataikat valamilyen közös jellemző fogja össze, ez lehet nem, etnikai hovatartozás, vagy külső személyiségjegyek (például hosszú haj, barna szem, vékony testalkat stb.) A gyilkosságok elkövetése tehát egy lélektani kényszer, amely által egyfajta elégedettséghez, a hatalom érzéséhez jutnak, azonban ezeket az érzéseket újra és újra át akarják élni, sokszor
fantáziálnak az elkövetésről, elképzelik, hogyan lehetne még tökéletesebben végrehajtani a kínzást, az erőszakot és az emberölést. Ez az egyik fő oka annak, hogy „visszaesők” lesznek, tehát a tevékenységüket újabb áldozatokon folytatják.
Érdekesség még, hogy rengeteg sorozatgyilkosra jellemző a MacDonald-hármas, amely fogalom a soron következő három stílusjegyet foglalja magában:
- gyújtogatás – hatalomszerzés, a pusztítás öröme miatt csinálják
- állatkínzás – saját szórakoztatásukra nagyobb méretű állatot is képesek megkínozni
vagy megölni - ágybavizelés – ez idősebb korban is megjelenik
Kiből lesz jó profilozó?
Főként jogi vagy pszichológiai tanulmányokat folytató emberek tudnak elhelyezkedni ilyen területen. A jó profilozó legfontosabb tulajdonsága, hogy képes beleképzelni magát az elkövető szerepébe, helyzetébe, ahhoz, hogy megértse, mi motivál valakit ilyen tettek elkövetésére. Rengeteg türelmet, kreativitást és precizitást igényel, ugyanis ennek a munkakörnek az izgalmasabb részei mellett nagyon bonyolult és sokszor unalmas dolgokat is
át kell látni.
Profilozás Magyarországon
Nálunk nincsen profilozásra kijelölt egység, más rendszer alapján tárják fel a kétes ügyeket, rendszerint több szakmai területet ölel körbe ez a folyamat. Magyarországon az ilyesfajta bűncselekmények felgöngyölítését a Magyar Rendőrség Felderítő Osztálya végzi. A gyilkosságok elemzésén a rendvédelmi csoportokon kívül a pszichiáterek, és kriminálpszichológiai szakágon végzett pszichológusok, kriminalisztikai nyomszakértők is dolgoznak. Hazánkban a sorozatgyilkosságok helyett inkább az egyedi esetek jellemzőek.
Ha érdekel a téma…
Több sorozat, film és könyv készült a sorozatgyilkosságokkal és a profilozással kapcsolatban. Amit én ajánlok:
- Mindhunter – Netflix sorozat
- John Douglas könyvek (pl.: Mindhunter - ez alapján készült el a fent említett sorozat)
- Gyilkos elmék
- Bárányok hallgatnak
- Psycho
- Átkozottul veszett, sokkolóan gonosz és hitvány (Ted Bundy-ról szóló film)
- Halloween
- Hannibal
- A Zodiákus
Végezetül pedig, ahogy a mondás tartja: senki sem születik alapból gonosznak. A társadalom, a rossz életkörülmények és az erőszakos családi háttér tesz valakit szörnyeteggé.