A Covid járvány okozta társadalmi hatásokról már naponta kapunk újabb híreket, elemzéseket. Azonban elgondolkodtató, hogy ilyen változások idején mit tehetünk mi, jogi pályára készülők? A jelenlegi járványhelyzet már messze túllépett azon, hogy rövid átmeneti időszaknak vehessük, egyszerre többféle társadalmi átalakulás is elkezdődött. Most kifejezetten nagy szükség van arra, hogy a jogi terület képviselői latba vessék képességeiket: életünk legtöbb területén szükség van új megközelítésekre.a GLH 2019 magyarországi fordulója – a PPKE JÁK egyik csapatával
A koronavírus keltette világjárvány megváltozott igényeire reagálva a Global Legal Hackathon (GLH) szervezete is újításokat hozott. Az FT Innovative Lawyers, az RSG Consulting a Barclays Eagle Labs szponzorálásával rendezték meg a GLH online változatát FTIL-GLH Challenge néven. A kezdeményezés lényege, hogy olyan jogi megoldások jöjjenek létre, amelyek révén a Covid járvány által teremtett új gazdasági környezetben is hatékonyan működhet a társadalom.
A verseny inkább összefogás lett: sok neves ügyvédi iroda, jogi szolgáltatásokat nyújtó világcég, legaltech innovátor nyitotta ki kapuit azért, hogy olyan projektek jöhessenek létre, amelyekben a jogi szakmára készülő fiatalok megcsillanthatják kreativitásukat. A rendezvény méretére jellemző, hogy 2700 résztvevő, 225 szervezet vett részt, és összesen 170 projekt jött össze. A projekt csapatok összetétele nemzetközi volt: az ötletek alapján formálódó projektekbe bárhonnan csatlakozni lehetett, hiszen az eseménysorozat jórészt online zajlott. Erről a hackathonról még sokszor fogunk olvasni: amellett, hogy ennyire sikeres volt, a résztvevők elhívatottak voltak. A legtöbb nyilatkozat arról szólt, hogy ideje megváltoztatni a jogi pályán tevékenykedőkről alkotott társadalmi képet: végre egy lehetőség, ahol a joghoz értők összefogásban vesznek részt egy krízishelyzet kezelésében. Azok kedvéért, akiknek nem volt módjuk tájékozódni erről az eseményről, készítettem egy rövid összeállítást, milyen fő irányok bontakoztak ki.
Természetesen mindenkit megérintett a távoktatás hirtelen robbanása, és az ezáltal megjelent új kihívások. Több projekt is szólt arról, hogy milyen új módokon lehetne a tudást hatékonyabban megosztani, a járvány által jobban súlytott területekre képzéseket vinni, valamint újfajta együttműködési platformokat bevezetni. Külön terület volt a mesterséges intelligencia bevonása. Ide tartozik például a szerződések intelligensebb kivonatolása, a jogi anyagok hozzáférhetőségét segítő felolvasó rendszerek fejlesztése, a joghoz kevésbé értők által lekérdezhető jogi tanácsadás, valamint a jogi szövegeket átlagemberek számára értelmezhetővé tevő rendszerek fejlesztése. A kisvállalatok részére is többen készítettek projekteket. Itt főleg a Covid gazdasági hatásainak csökkentése, a lehetséges állami és nemzetközi pályázatok és segélyek kereshető adatbázisának összeállítása volt a fő cél. Meg kell még említeni a kifejezetten ügyvédi csoportok számára létrejött projekteket is. Ezek jórészt a járvány miatt fizikailag elszakított szervezetek újfajta jogi kihívásairól szóltak. Ilyenek például a biztonságosabb és jogilag is megfelelően megvalósított távmunka megoldások, a digitális aláírás újfajta alkalmazásai, valamint a Covid miatt védtelenebbé váló rétegek jogi biztonsággal való támogatása. Aki kíváncsi a teljes, kategóriákra bontott projektlistára, böngéssze a https://challenge.globallegalhackathon.com/gallery címen elérhető webhelyet.
Úgy vélem, hogy ezzel a rendezvénnyel tényleg elkezdtek közelebb kerülni egymáshoz azok, akik jog eszközeivel szeretnének segíteni embertársaikon a Covid időszakában.