Másodfok

1956 – 5 kevésbé ismert történet

Varga Virág Szonja

2020. október 22. - Másodfok

A 64. évfordulójára emlékezünk az 1956-os forradalomnak és szabadságharcnak. A koronavírus-járvány miatt ezévben csak szűk körben,vagy egyáltalán nem is tartanak megemlékezéseket. Cikkemben pár kevésbé ismert részletet, történetet hozok el a forradalommal kapcsolatban.

okt23_02_zaszlo.jpg

  1. Piros-fehér-zöldbe borult a New York-i Szabadság-szobor, Elvis is felszólalt

Az eseményeknek az egész világon nagy visszhangja volt, a Szovjetuniót több ország is elítélte. Elvis Presley is felszólalt a magyarok ügyében, a Time magazin pedig a magyar szabadságharcost választotta az év emberének. New York-i emigránsok 1956. november 18-án a Szabadság-szobor fáklyájához vezető lépcső lakatját leverték és Mártonffy István mérnökkel együtt kitűzték a magyar zászlót, és a következő feliratot: „Stop genocide, save Hungary”, vagyis „Állítsák meg a tömeggyilkosságot, mentsék meg Magyarországot”. Végül Mártonffyék nem lettek letartóztatva, de attól eltekintve, hogy nagy sajtóvisszhangot kapott az ügy, más befolyása sajnos nem volt.

  1. Egy halálra ítélt kiskorú

A forradalom egyik emblematikus alakjának számít a 15 éves esztergályostanuló, Mansfeld Péter, aki a forradalom idején Budán élt anyjával és testvérével. Mikor a forradalom kitört, csatlakozott a Széni téri harcolókhoz, ahonnan elküldték őt, de nem volt hajlandó elmenni, így az összekötés lett a feladata, jogosítvány nélkül járt-kelt a csoportok között. Miután leverték a forradalmat röplapokat hordott szét, majd az újraélesztésén dolgozott. Köztörvényes bűnözőként kezelték kocsilopás miatt, 1957-ben kapták el és ítélték halálra. Az ekkor még mindig csak 16 éves fiút nem lehetett ksikorúsága miatt kivégezni, ezért 1959-ig vártak nagykorúságára, amikor is rögtön kivégezték. Emlékművét Gül baba türbéje fölött tekinthetjük meg.

  1. Tányérokkal a szovjet tankok ellen

A forradalom egyik legfontosabb csomópontja a Corvin-köz volt, ahol hetekig tartották magukat a forradalmárok. Október 26-án levesestányérokat helyeztek ki oda, ahonnan a szovjet tankok jöttek, akik nem is haladtak tovább, mert azt hitték, hogy aknákat helyeztek le, így sikerült őket megállítani.

  1. Sztálin várta a legjobban a Mikulást 1956-ban

Ez a vicc terjedt el azután, amikor 23-án este a tüntetők a városligeti Sztálin-szobrot ledöntötték, aminek a csizmája ott maradt. Ez a forradalom egy szimbolikus jelenete volt. A szobrot a Nemzeti Színházhoz vitték majd feldarabolták, így lehetséges, hogy azóta is sokan őriznek egy-egy darabot Sztálinból.

  1. A lyukas zászló

A kivágott közepű magyar zászló hamar a forradalom jelképévé vált. 1949 és 1956 között ugyanis a Rákosi-címerként ismert kép volt hivatalosan a magyar zászló közepén.  A legnagyobb baj az volt vele, hogy Magyarország hagyományos nemzeti szimbólumai hiányoztak, ezek helyett a szovjet világból merített, és a szocialistákhoz való kizárólagos tartozást szimbolizálta. Eközben Lengyelroszág és Csehország is megtarthatta hagyományos címereit.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,

kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr6816254528

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA