Számos fiatal 16, de akár 15 éves korától, rákényszerül a diákmunka, más szóval az alkalmi munka vállalására. Legyen a cél a zsebpénz szerzés, albérlet vagy a továbbtanulás fizetése, sokaknak korán bele kell vetniük magukat a felnőtt életbe.
Az iskolaszövetkezeteken keresztül mintegy 180.000 diák vállal munkát átlagosan évente Magyarországon. Az iskolaszövetkezet jogilag biztonságos munkavégzési lehetőséget nyújt a diákoknak. A koronavírus terjedése miatt életbe lépett intézkedések jelentősen csökkentették a diákok munkavállalási lehetőségeit is. Az enyhítések következtében újra nőtt a munkalehetőségek száma, de a korábban foglalkoztatott diákok 60%-át tudták idén fogadni.
2019-es statisztikai adatok alapján 300.000 15 és 24 év közötti fiatal dolgozott a nyári szezonban. Több szakértői vélemény készült, amely szerint a diákmunka több szempontból is hasznos, nemcsak a fiatalok, de a munkaadók és a nemzetgazdaság számára is. A diákok bizonyos területen tartalékot is jelenteken az általános hazai munkaerőhiány orvoslására. Akik évközben 20-25 órát dolgoznak, középiskola vagy felsőoktatási tanulmányaik mellett, azok nyáron akár 40-48 órát is munkával töltenek. Érdemes tisztában lenni a munkahelyek és a törvény által meghatározott szabályokkal, lehetőségekkel és az ezekből származtatott kötelezettségekkel.
A munkaviszonyban történő foglalkoztatás legfontosabb szabályait a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) tartalmazza. Az Mt. határozza meg, hogy a munkavállalókkal hogyan létesíthető munkaviszony, milyen jogok illetik meg és milyen kötelezettségek terhelik a munkaszerződés teljesítése során. Ugyancsak e törvényben találhatók meg annak szabályai, hogy a fiatalkorú munkavállalókat milyen életkori és munkavégzési korlátozások betartásával szabad foglalkoztatni.
Diákként a legalapvetőbb szabályok, a munkavállalást illetően a következők:
- Diákként csak iskolaszövetkezeten keresztül lehet dolgozni.
- Diáknak számít ilyen szempontból az, aki nappali tagozatos képzésben vesz részt, aktív vagy passzív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik és nem töltötte be még a 25. életévét.
- Már 15 éves kortól lehet munkát vállalni a nyári szünetben, 16 évesen már iskolaidő alatt is, de csak maximum 8 órát napközben.
- 18 éves kor alatt elengedhetetlen a szülői engedély a munkavállaláshoz.
- A szerződést természetesen írásba kell foglalni, és szükséges a bérről is megállapodni, amely nem lehet kevesebb a mindenkori minimálbérnél, ami 2019-ben bruttó 857 Ft/óra volt.
- A diákoknak a bruttó bérükből 15% SZJA-t kell fizetniük.
- Diákok munkaviszonyban, megbízási szerződéssel, egyszerűsített foglalkoztatás keretében (idénymunka) illetve háztartási alkalmazottként (például gyermekek felügyelete) dolgozhatnak.
A diákok a munkaviszonyukkal kapcsolatban felmerült problémáikat, kifogásaikat először természetesen a munkáltatóval célszerű megvitatniuk. Amennyiben ez nem vezet eredményre, több olyan fórum is a rendelkezésükre áll, amelyeken a jogsérelem orvosolható. Ennek elsődleges fóruma természetesen a diák munkavállalók esetében is a közigazgatási és munkaügyi bíróság. Csak ritkán fordul elő, hogy a nyári munkával kapcsolatos jogsérelem a bíróság előtt nyer orvoslást. Gyorsabb és egyszerűbb az eljárás, ha az őt ért sérelem miatt a diák, vagy szülője, az erre hivatott munkaügyi hatósághoz fordul, amely a panaszt rövid időn belül kivizsgálja, és annak megalapozottsága esetén intézkedik a jogsértő munkáltatóval szemben. Ilyen jogsérelem lehet a szerződésben meghatározott bér kifizetésének elmulasztása, vagy a megegyezett feladatokon túl a diákok foglalkoztatása.
A diákmunka a hosszú távú karriercélokat is támogatja. Egyre többen gondolkoznak már előre is, és a hosszabb távú karrierjüket szem előtt tartva kezdenek el dolgozni a diákéveik alatt. Előnyt jelent egy interjún, ha a diploma mellett már némi tapasztalata is van egy fiatalnak, mire kikerül a munkaerőpiacra. Arról nem is beszélve, hogy a kötelező szakmai gyakorlat is megszerezhető a diákmunka során.