A piramisjáték (a köznyelvben pilótajátékként is ismerik) egy gazdasági bűncselekmény. Többen érvelnek a legitimációja mellett, mondván, hogy a normális piaci cégek, illetve MLM hálózatok is így épülnek fel, hiszen ott is van egyfajta hierarchia, piramis-szerűen rendeződik a vezetők és az alkalmazottak kapcsolata. Azonban ez a gyakorlatban koránt sincs így, viszont ahhoz, hogy ezt megértsük, tisztáznunk kell, mi ez pontosan és miért illegális.
Mit nevezünk piramisjátéknak?
Lényegében egy olyan hálózatkiépítési forma, amely mögött nincsen valódi gazdasági tevékenység. Ennek során a leendő tagok ún. belépési díjat fizetnek be, amelyet a már bent lévők kapnak meg, tehát az összegyűjtött pénzt osztják szét maguk között. Ebből az következik, hogy a vállalkozásnak nincsen profitja, nem termel. Ez a rendszer hibája: egy idő után elfogynak az újonnan érkezett belépők, mert szinte mindenki tag lesz, nem folyik be pénz, és mivel nincsen tényleges termelés, a rendszer összeomlik, nagy károkat okozva ezzel. Mindezek ellenére egészen 1995-ig népszerű dolognak számított a piramisjáték. Ekkor azonban tiltott pénzügyi tevékenységnek nyilvánították, 1996-tól pedig már önálló bűncselekményként tartják számon, pontosabban a Btk. szerint a piramisjáték szervezése a gazdasági bűncselekmények körébe tartozó bűntett, a rá vonatkozó tényállást a 412. § szabályozza:
"Aki mások pénzének előre meghatározott formában történő, és kockázati tényezőt is
tartalmazó módon való összegyűjtésén és szétosztásán alapuló olyan játékot szervez,
amelyben a láncszerűen bekapcsolódó résztvevők a láncban előttük álló résztvevők számára
közvetlenül, vagy a szervező útján pénzfizetést vagy más szolgáltatást teljesítenek, bűntett
miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."
A Btk. pontosan meghatározza azokat a feltételeket, amelyek megvalósításával létrejön a törvényi tényállás. Ha a felsoroltak közül valamelyik nem teljesül, akkor már nem piramisjátékról beszélünk, azonban ebben az esetben is meg kell vizsgálni, hogy más, ettől eltérő bűncselekmény megtörtént-e. Mindezek mellett a piramisjáték szervezése akkor is büntetendő, hogyha még olyan fázisban van a vállalkozás, ahol nincsenek károsultak, nincsen negatív eredmény. A 2018-as évtől kezdve szigorúbban járnak el: már nem csak a szervezők, hanem a hálózat népszerűsítői, az új belépőket gyűjtők, illetve azok, akik aktív, tevékeny tagjai a piramisnak is szabadságvesztésre ítélhetők. Ennek értelmében azok a személyek is büntethetők, akik a piramisjáték fejlődését szolgálják.
Hogyan lehet felismerni, hogy mi piramisjáték?
- Általában interneten hirdetik magukat, vagy különböző előadásokon népszerűsítik a
hálózatot sikertörténetekkel, a luxussal teli életük bemutatásával, az egyszerű
meggazdagodás ígéretével - Az előadók gyakran közszereplők, ismert személyek, akiknek érdekeltségük van a
vállalkozással kapcsolatban - Az eredeti tulajdonosok legtöbbször ismeretlenek maradnak
- A kontextusba nem illő szakszavakat mondanak, hogy még szakszerűbb legyen az
ismertetés - A belépési díj általában nagyon magas, de ígérik a majdani nyereséget, ami miatt
megéri befizetni az összeget - Nincsen érdemleges ellenszolgáltatás a pénzért cserébe
- Erős információhiány van
- Sokszor nincs önálló cégnevük, vagy más cégek nevét másolják le, formázzák át kicsit
máshogyan
Bónusz érdekesség, hogy napjainkban már nem a klasszikus értelemben vett piramisjátékokról beszélhetünk. A jogszabályok kijátszása céljából terjedtek el az ún. „bújtatott pilótajátékok”. Eredetileg semmiféle terméket nem kaptunk a pénzünkért cserébe, itt viszont a részvételhez nem csatlakozási vagy tagsági díj szükséges, hanem egy túlárazott termék megvásárlása.
Miért ne keverd össze az MLM üzletekkel vagy más piaci vállalatokkal?
Ahogyan az a cikk elején is olvasható, a piramisjáték-rendszer nagyon könnyen összetéveszthető más piaci szereplőkkel. A szóban forgó hálózat annyiban hasonlít a normális cégekhez, hogy piramisban tudnánk a legegyszerűbben ábrázolni a felépítésüket: a piramis csúcsa a vezető, az alsó szinteken pedig a különböző alkalmazottak foglalnak helyet hierarchikus rendszerben. A különbség az, hogy a cég esetében egy termékért vagy egy szolgáltatásért pénzt kapnak, bevételt termelnek, ebből fizetik ki a munkavállalóikat, ezzel tényleges gazdasági tevékenységet ellátva. A piramisjátékban az egyetlen pénzmozgás a belépési díjak befizetéséből származik, ezt osztják el a régebbi tagok egymás között. Az utóbbi (mivel lehetetlen, hogy folyamatosan új tagok lépjenek be a játékba) már a kezdetekor kudarcra van ítélve.
A másik típus, amivel össze szokták keverni, az az MLM (Multi-Level Marketing). Ez, a piramisjátékkal szemben teljes mértékben legális. Itt mindig beszélhetünk valamilyen termékről vagy ellenszolgáltatásról, a bevétel ezek megvásárlásából keletkezik. A termék fogyasztóira épül a rendszer sikeressége: az elégedett vásárló tovább ajánlja az adott terméket, ezzel növelve a vásárlók számát, emiatt őt egy bizonyos értékű javadalom illeti meg. Amennyiben az a személy, akinek tovább ajánlották a terméket, ő maga is népszerűsíteni kezdi az árut, szintén jutalomban részesül, az eredeti ajánlót ezekért a sikeres vásárlásokért is jutalék-részesedés illeti meg, így a hálózat kiszélesítésével fejlődik a vállalkozás.
A piramisjátékok szervezése elleni védelem
A piramisjátékok felderítése a nyomozó hatóság munkája, szankcionálása pedig az illetékes bíróság hatáskörébe tartozik. A Magyar Nemzeti Bank folyamatosan figyeli a legújabb befektetési lehetőségeket, ha bármi gyanús dolgot vesz észre, azonnal feljelentést tesz.
Fontos kiemelni, hogyha tudomást szerzünk piramisjáték-szervezésről, nincs feljelentési kötelezettségünk, erről nem rendelkezik a törvény, de ajánlott megtenni a komoly pénzügyi károsodások megelőzésének és polgártársaink védelme érdekében.