Másodfok

Az alvilág diplomatái

Petneházi Réka

2020. július 20. - Másodfok

A köztudatba a „consigliere” szó Francis Ford Coppola Keresztapa című filmklasszikusával került be, ahol megismerhettük Tom Hagent, a tehetséges ügyvédet, a Corleone család tanácsadóját. Hagen egyik legemlékezetesebb jelenete során hamar betekintést nyerhetünk abba, hogy mit is jelent consigliere-nek lenni. A jómodorú és mindig higgadt Tom közvetíti Don Corleone „visszautasíthatatlan ajánlatát” egy befolyásos hollywood-i filmproducer felé, aki a találkozás másnapján különös vendégre lel ágyában...

cio-consigliere.jpg

A „consigliere” szó tanácsadót jelent, amely az olasz „consiglio”, vagyis tanács szóból ered. A kifejezés hivatalosan 1963-ban került összefüggésbe az amerikai-olasz maffiával, amikor Joseph Valachi, a Genovese család egykori tagja tanúskodott a maffia felépítéséről és működéséről az amerikai hatóságoknak. Így vált közismertté számos olyan kifejezés, mint például a „cosa nostra”, a „capo” vagy a korábban említett „consigliere”, amit ma már automatikusan a maffiához kapcsolunk.


A consigliere befolyásos pozíció a szicíliai, calabriai, valamint az amerikai-olasz maffiában. Az ilyesfajta bűnszervezetek hierarchikusan felépítettek, ám a tanácsadó nem teljesen épül be ebbe a szigorú alá-felé rendeltségi viszonyba. A consigliere a „don”, vagyis a maffia fejének bizalmasa, aki a maffiafőnököt képviseli saját családja vagy más családok előtt. A Keresztapa című filmből is kiderül, hogy az ezen szerepkörbe kerülő embereknek kivaló kommunikációs és stratégiai képességgel kell rendelkezniük, de nem elkerülhető feltétel, hogy az illető valamelyest kiismerje magát a jog útvesztőiben. A pozícióval járó áldás vagy átok, hogy a bűnszervezeten belül a consigliere az egyetlen, aki ellentmondhat a család fejének, sőt mondhatni kötelessége is, hogy az ördög ügyvédjét játssza, ezzel is segítve a racionális döntéshozatalt.


Az amerikai-olasz maffia történelmében kiemelkedő consigliere volt Frank Costello, akit a „maffia miniszterelnökeként” tart számon a történelem. Bár Costello nevét a legtöbb ember onnan ismerheti, hogy Mario Puzo fiktív karakterét, Don Vito Corleone-t a Genovese család fejéről mintázta, mégis számottevő tanácsadói tevékenységet folytatott az 1930-as években.


A fiatal gengszter jó barátságot kötött Charles „Lucky” Lucianóval, a Lower East Side-i olasz banda vezérével, akivel hamarosan a New York legbefolyásosabb bűnszervezetévé kovácsolták a Luciano – később Genovese – famíliát. Lucky a család fejeként fontos szerepet szánt Costello-nak, aki hamar megmutatta diplomata képességeit, hiszen számos politikussal, rendőrrel és más hivatalnokkal ápolt szoros kapcsolatot. Lucky és Costello érdeme volt továbbá a „Bizottság” megalapítása, amely felügyelte az egész Egyesült Államok területén működő maffiát, a vezetők között pedig olyan hírhedt gengszterek is voltak, mint Al Capone. Costello ez idő tájt került consigliere pozícióba, ami alatt felvirágoztatta a Luciano családot, azzal, hogy először New York-ra, majd több állam területére is kiterjedő nyerőgép és fogadóiroda hálózatot hozott létre. Később a tehetséges tanácsadóból don lett, aki kiemelkedett a legtöbb bandavezér közül; a történelem egyik legsikeresebb bűnözője volt, aki sikereit nem az erőszaknak, hanem jó kapcsolatainak, megfontolt gondolkodásának köszönhette. Nyugdíjas éveit szabad emberként kertészkedéssel töltötte, de az egész alvilág miniszterelnökként tisztelte.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,

kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr10015662916

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA