Másodfok

A gyóntatóatya, a fodrász és a magánnyomozó - A magánnyomozás mikéntjei

Kása Zita Klára

2020. július 14. - Másodfok

Agatha Christie, a híres krimi-írónő szerint „egy asszonynak néha szükséges hazudnia; a hazugság jó fegyver. De három ember van (…), akinek egy asszony igazat kell, hogy mondjon. A gyóntatóatyja, a fodrásza és a magánnyomozója.”
Számos regény, film és tévésorozat emel hősévé nyomozókat, magándetektíveket. Ám ez a szakma nem csupán a könyvek lapjain és mozivásznon létezik – a mindennapokban  is akadnak képviselői. A hűtlen feleségek és az enyves kezű tolvajok lépéseit manapság is árgus szemek figyelik. De mit kell tennie annak, aki át szeretné venni a stafétát Sherlock Holmes-tól?

images.png

Hazánkban ma a magánnyomozói tevékenység rendőrségi engedélyhez, illetve OKJ-s tanfolyamhoz kötött. Aki ilyen tanfolyamra jelentkezik, annak meg kell felelnie bizonyos követelményeknek: betöltött tizennyolcadik életév, cselekvőképesség, érettségi vizsga, egészségügyi alkalmassági vizsgálat. Maga a képzés 450 órás, a sikeres vizsga dolgozat elkészítéséhez és 80 órás gyakorlathoz kötött. A tananyag számos jogi témát is érint, így például a hallgatóknak tisztában kell lenniük a szabálysértés és a bűncselekmény elhatárolásával, a jogos védelmi helyzet és a végszükség fogalmi elemeivel, de az adatvédelmi – adatkezelési szabályokkal is. Illetve természetesen ismerniük kell a 2005. évi CXXXIII. törvényt a személy – és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól.  Az elmélet mellé jelentős gyakorlati anyag is társul. A leendő magánnyomozóknak meg kell tanulniuk a nyomozáshoz szükséges számítástechnikai, híradástechnikai és adatrögzítő berendezések kezelését, helyszínrajz készítését, adott személyek megfigyelésének technikáit, és még sok más praktikus ismeretet.

Ezen ismeretek birtokában, és a rendőrségi engedély beszerzése után az újdonsült magánnyomozók megkezdhetik a munkát! Amikor megbízással fordulnak hozzájuk, mindenekelőtt át kell tekintenie a megbízás tartalmát, és jogszerűen elvállalni vagy elutasítani azt. Amennyiben elvállalja, szerződést kell kötnie a megbízóval, és – ha a szerződés teljesítése megkívánja – további alvállalkozókat is bevonhat a megbízó előzetes engedélyével. Ezután ajánlatot készít, belekalkulálva a rábízott feladat körülményeit, az idő – és anyagigényt, az esetlegesen felmerülő kockázatokat. A munka következő fázisa az adatgyűjtés, illetve az ügyben fontos szerepet játszó személyek megfigyelése. Ez az a rész a filmeken, amikor a zene lehalkul, a sötét sikátorban csak a cipőkopogást lehet hallani, és a detektív a fal mögül kipillantva rájön a bűntény nyitjára. A valóságban nem mindig ilyen drámai a hangulat, de a pontos megfigyelés, az adatgyűjtés, és a személyek megfigyelése így sem nélkülözhető. Fontos továbbá ezen adatok rögzítése és rendszerezése. Ez történhet írásban, de hang–és képfelvételen is.  Munkája során a magánnyomozónak kapcsolatot kell tartania a megbízójával, a nyomozásban érintett személyekkel, illetve a hatóságokkal; akiktől adatokat és információkat szerez. A rögzített adatokról, a nyomozás fázisairól és a nyomozással összefüggésben felmerülő költségekről tájékoztatja a megbízót; illetve a feltárt tényekből és adatokból következtetéseket von le, melyek alapján tanácsokat ad megbízójának.  Végezetül – mivel fontos a tapasztalatok átadása is – a magándetektív tevékenységei közé tartozik bűnmegelőzési képzések, felkészítések tartása. Ezek keretében érdeklődőknek, illetve diákoknak tart előadást munkájáról és a prevencióról.

Mivel magánnyomozói tevékenységet csak vállalkozás keretében lehet végezni, ezért a magánnyomozó időbeosztása nagyban függ attól, hogy saját vállalkozásában, vagy beosztottként dolgozik-e. Önálló munkavégzés esetén rugalmasan, belátása szerint ütemezheti a munkát; beosztottként pedig normál munkarendben heti 40 órát dolgozik. Emellett természetesen az eset körülményei is meghatározó szerepet játszanak, hiszen a hétvégi és az éjszakai munkavégzés sem megy ritkaságszámba.

Hazánkban ma körül - belül 1600 fő rendelkezik érvényes magánnyomozói igazolvánnyal. Számos szervezet, illetve szövetség is létre jött a szakma képviselőinek továbbképzése, illetve érdekvédelme céljából. Ilyen elsősorban a Személy – Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara, a Magyar Detektívszövetség, és a Magyar Mesterdetektív Szövetség.

Ha tehát legközelebb detektívtörténetet olvasunk, vagy krimit nézünk a tévében, jusson eszünkbe, hogy bármelyik nap elsuhanhat mellettünk az utcán korunk Poirot- ja.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,

kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr5815650688

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA