Szexuális abúzus. Csupán két szó, de élethosszig tartó trauma egy gyermeknek. Hajlamosak vagyunk elfordulni, ha nem látom, ha nem tudom, olyan mintha nem is lenne. Pontosan erre a társadalmi hozzáállásra válaszul jött létre 1998 novemberében a Barnahus Izlandon. A Barnahus szó izlandi nyelven „gyermekházat” jelent, amelynek egy jelszava van: „Mi hiszünk a gyermeknek”!
Az interdiszciplinaritás az a kifejezés, ami a legjobban jellemzi ezt az Európa Tanács által egész Európában támogatott modellt. Egy tető alá hozza az összes, ilyen típusú eljárásban érintett szakembert (a gyermekorvost/nőgyógyászt, a bírót, az ügyészt, a gyermekvédelmi szakembert, a pszichológus szakértőt és a terapeutát). Egy alkalommal hallgatják ki a gyermeket, próbálva tőle minden olyan információt megtudni, amely szükséges a nyomozáshoz, illetve a bírósági eljáráshoz. Természetesen a gyermek mindenekfelett álló érdekének kell érvényesülnie. Amíg nem valósult meg ez a hatósági összefogás, az abúzust szenvedett gyerekeknek gyakran több alkalommal, különböző hatóságok, szakemberek előtt kellett elmondaniuk, akár évekkel később a történteket. Minden egyes ilyen eset szükségtelenül újra traumatizálhatja a gyermeket, torzítva is annak vallomását, nehezítve így az eljárást, az elkövető felelősségre vonását. Herczog Mária szerint „Akkor beszélünk rendszer-bántalmazásról, ha a segítségre szoruló problémái és helyzete rosszabb lesz a védelmére szerveződött szolgáltatás ellenére, vagy annak eredményeként.”.
A Gyermekház-modell egyik célja pontosan ennek a problémának, a reviktimizációnak és a rendszer-bántalmazásnak az elkerülése. Mi sem bizonyítja jobban a Barnahus sikerét, mint az, hogy habár a gyermekbántalmazási esetek egész Európában, illetve az egész világon növekvő tendenciát mutatnak (és ez a növekvő tendencia nem a látencia csökkenésének tudható be) Izlandon csökkent a látencia, de a számszerűsíthető bűncselekmény is. Szerencsére a Gyermekház-modell megérkezett hazánkba is, 2016. nov- 15-én nyílt meg Szombathelyen az első magyarországi intézmény Dr. Lazáry Györgyné igazságügyi pszichológus szakértő vezetésével. Idén januárig pilot programként futott a kezdeményezés a törvényi háttér hiánya miatt, de most már köszönhetően a Gyermekvédelmi törvény (1997.évi XXXI tv.) januári módosításának, hivatalos megkereséseket is tud fogadni a 61.§ (1) bekezdése alapján, miszerint:
„A gyermekvédelmi szakszolgáltatás az elhanyagolt és bántalmazott, közülük is elsősorban a szexuálisan bántalmazott gyermekek vizsgálatát és terápiáját végző szolgáltatást, valamint - hivatalos szerv megkeresésére - az érintett gyermekek meghallgatását elősegítő szolgáltatást működtethet, amelynek során a gyermekvédelmi szakszolgáltatás együttműködik a megkereső szervvel.”
Véleményem szerint ez egy ígéretes kezdet és a Barnahus adaptálása a magyar jogrendszerbe lehet a megoldása egy igazán hatékony és ténylegesen gyermekbarát igazságszolgáltatásnak, ahol minden esetben a gyermek mindenek felett álló érdeke érvényesül.