Másodfok

Viva la famiglia! – Azaz mit kell tudni az olasz maffiáról?

Nagy Anna

2020. április 15. - Másodfok

Amikor olaszokról beszélünk, általában mindenkinek három dolog jut eszébe először: spagetti, tengerpart és a híres Keresztapa című film-trilógia. De vajon gondolkoztunk-e már azon, hogy mennyire valóságos a filmben bemutatott helyzet? Honnan gyökerezik maga a maffia, hogyan egyeztethető össze a mediterrán, családcentrikus életérzés a bűnnel?
olasz_maffia_ke_p_2.jpg

A válasz: egyszerűen. A maffia szervezett bűnözői csoport, az első ilyen pedig Olaszországból, Szicíliából indult ki, megjelenése a 19. századra tehető. Mára már több ilyen, egymástól független szerveződés működik, ezek központja különböző itáliai helyeken van, azonban a külföldi tevékenységük sem elhanyagolható. Érdekességük abban rejlik, hogy óriási alvilági hatalommal bírnak, az élet minden szektorában vannak beépült embereik. Foglalkoznak kábítószerkereskedelemmel, pénzmosással, illegális szerencsejátékkal, de rengeteg zsarolás, rablás, különféle gyilkosságok, korrupció és megfélemlítés a számlájukra írható, viszont igyekeznek minél észrevétlenebbek maradni. Egy biztos: ha a maffia eltávolít egy nemkívánatos személyt, a holttest csak akkor kerül elő, ha ők is azt akarják. Olaszországból érdemes megemlíteni a Cosa Nostrát, a Camorrát, amely Nápolyt és környékét érinti, a ’Ndranghetát, ahol nők is lehetnek tagok és a Sacra Corona Unitát.

Da dove viene la parola mafia - Honnan származik a maffia szó?

Sok teória létezik arra, honnan ered maga a kifejezés, most a két legelterjedtebbet emelném ki. Az egyik változat szerint a „Morte AFrancesi, Indipendenza Anela (vagy Italia Avanti)!” felkiáltások kezdőbetűiből származik, amely magyarul annyit jelent: „Halál a franciákra, éljen a függetlenség (vagy előre Itália)!”. A másik feltevés a carbonari mozgalom egyik nagy alakja, Giuseppe Mazzini mondatából indul ki: „Mazzini autorizza furti, incendi, e attentati”, vagyis: „Mazzini engedélyezi a rablást, a gyújtogatást, és a merényleteket”. Akik szerint ez utóbbi variáció a szó tényleges forrása, azt is mondják, hogy a maffia később ebből a mozgalomból szerveződött.

A család az első

Ahogyan azt több helyen is láthattuk, az olasz népnek hagyományosan a család az első, és ez az alvilágra is igaz. Nem véletlenül szerveződtek eleinte a maffiák családi alapon, csak ebben a kötelékben bíztak. De hogyan tudott egy olyan bűnszervezet, mint a Cosa Nostra, vagy a Camorra ilyen nagylétszámúvá válni? Itt jön képbe a keresztapa tisztsége: habár nem lehetett mindenki vér szerinti rokon, ha a keresztapa oltalmába vett valakit, azt élete végéig támogatta. Természetesen ma már ez nem teljesen így van, azonban aki tag akar lenni, bizonyítania kell hűségét, és fontos, hogy egy belső ember ajánlja őt a főnöknek. 

A szervezeten belül erős hierarchia van. A vezér a család feje, akit Capofamigliának hívnak. Alatta van az alvezér, a Sotto Capo, a tanácsadással pedig a Consigliere foglalkozik. Eggyel alacsonyabb rang a Capodecina, a kapitány, aki a „közkatonákat”, az Uomini d’Onore-kat irányítja.

A maffia és a hatóságok kapcsolata

Érdekesség, hogy az olasz állam egészen a ’80-as évek végéig tagadta a maffia létezését, ezzel szemben Amerikában már a ’60-as évektől hivatalos volt az álláspont, hogy a kontinensen olasz bűnszervezetek tevékenykednek.

Az évek során többször volt példa rá, hogy a merényletek visszaszorítása érdekében a politika kifejezetten felszólította, követelte tőlük, hogy fejezzék be az erőszakos fellépést a nyugodt polgári légkör megtartása végett. Ilyen helyzeteket tárgyalássorozatok követtek, melyekben az állam akarata a gyilkolások befejezése volt, ezért cserébe a bűnszervezet feltételeket diktált, példa erre a letartóztatott maffiatagok börtönkörülményeinek enyhítése.

A jelenlegi olasz belügyminiszter, Lamorgese a kormány egy kiemelt céljának nevezte az ellenük való harcot (a legtöbb országban kifejezetten erre szakosított rendőri részleg van fenntartva).

Ha kicsit többet szeretnél megtudni…

Akit érdekel a téma, rengeteg sorozat, film, könyv, sőt, még videójáték is készült ezzel kapcsolatban. Vannak jobbak, valósághűbbek, és olyanok is, amik inkább csak szórakoztatóak. Pár ötlet, ha a tanulás közepette pihennél kicsit:

  • A keresztapa trilógia (film)
  • Gomorra (sorozat)
  • A polip (sorozat)
  • Aki legyőzte Al Caponét (film)
  • Roberto Saviano: Gomorra (könyv)
  • Szicíliai kísértettörténet (film)
  • John Dickie: Cosa Nostra-Az olasz maffia története (könyv)

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on! 

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr4715339518

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA