Másodfok

A közterületek elnevezésére vonatkozó szabályok

Vincze Álmos

2020. április 05. - Másodfok

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény Negyedik, vagyis Családjogi Könyve 146. szakaszának 1. bekezdése rögzíti, hogy a kiskorú szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll, míg a 2. bekezdés megjelöli, hogy a szülői felügyelet mely jogokat és kötelességeket foglalja magában: egyebek mellett idetartozik a kiskorú gyermek nevének meghatározása is. A Ptk. tehát egyértelművé teszi, hogy a gyermek nevét a szülői felügyeletet gyakorló személy jogosult meghatározni. De mi a helyzet a közterületek esetében? Ki dönt arról, hogy mely nevet viseljen például egy utca vagy egy köztér?

utcanevek_va.jpg

A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 13. szakasza értelmében a közterületek, valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmények elnevezése önkormányzati feladatnak minősül. Ugyanezen törvény egy későbbi rendelkezése (42.) azt is kimondja, hogy a helyi önkormányzat képviselő-testületének hatásköréből ezen jogosultság nem ruházható át, míg a Mötv. 143. szakasza felhatalmazást ad a települési önkormányzatoknak (Budapesten a Fővárosi Önkormányzatnak) arra, hogy rendeletben állapítsák meg a közterületek elnevezésének, valamint az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés szabályait. A Mötv. értelmében a közterületeket tehát a települési önkormányzatok (szűkebben a képviselő-testületek), valamint a Fővárosi Önkormányzat (szűkebben a Fővárosi Közgyűlés) jogosult elnevezni.

A most már több, mint 13 ezer főt számláló Albertirsa esetében például a 6/2016. (IV. 01.) önkormányzati rendelet tartalmazza a közterületek elnevezésére vonatkozó szabályokat. A rendelet felsorolja, hogy kik, mely személyek kezdeményezhetik a közterület elnevezésére vagy elnevezésének megváltoztatására irányuló eljárást, eszerint: a; a polgármester, b; a helyi önkormányzat képviselője, c; a közterületen bejelentett lakcímmel rendelkező állampolgárok legalább 10%-a, illetve d; a közterületen ingatlannal, székhellyel, telephellyel rendelkező jogi személy. A rendelet azt is leírja, hogy a közterületek elnevezésével kapcsolatos előkészítő feladatokat a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság látja el.

Tavaly novemberben kérelem érkezett Albertirsa Város Önkormányzatának Képviselő-testületéhez, amelyben a Vágóhíd utcában lakók azt kezdeményezik, hogy változtassák meg a közterület (Vágóhíd utca) nevét Gerje utcára. A kérelmezők közül az érintett közterületen bejelentett lakcímmel 7-en rendelkeznek, ami – miután a Vágóhíd utcában összesen 40 személy rendelkezik bejelentett lakcímmel – meghaladja a rendeletben megszabott 10%-os határt. Ám Albertirsa Város Képviselő-testülete végül – képviselői indítványra – egy olyan határozatot fogadott el, amely értelmében a Vágóhíd utcában bejelentett lakcímmel rendelkező valamennyi lakos véleményét kikérik a névváltoztatásról. A döntés hátterében főként praktikus ok állt, hiszen 40 lakos esetében egyáltalán nem megvalósíthatatlan, – köszönhetően a körzet tevékeny képviselőjének is – hogy valamennyijüket megkérdezzék az esetleges névváltoztatás kapcsán – tekintettel egyébként arra is, hogy ezáltal tisztább képet kaphat arról a testület, hogy a Vágóhíd utcában élők közül valójában hányan szeretnék a névváltoztatást.

Budapesten a Fővárosi Közgyűlés által elfogadott 94/2012 (XII. 27.) önkormányzati rendeletben találhatóak meg a közterületek elnevezésére vonatkozó szabályok. A rendelet – az albertirsai rendelettel összhangban egyébként – általános jelleggel meghatározza, hogy minden közterületet el kell nevezni, illetve azt is, hogy a közterületnév megállapításakor figyelemmel kell lenni a történelmi hagyományokra, a földrajzi környezetre, valamint a nyelvhelyességi követelményekre. A fővárosi önkormányzati rendelet előírása szerint a főpolgármester terjeszti a Fővárosi Közgyűlés elé a közterület elnevezésével, illetve annak megváltoztatásával kapcsolatos javaslatot. A Közgyűlés hatáskörébe tartozik a; a közterületek elnevezése és elnevezésüknek megváltoztatásán túl az adott b; városrésznév megállapítása, megváltoztatása, valamint c; a közterületek védetté nyilvánítása is. A rendelet külön szól arról az esetről, amikor személyről neveznek el közterületet, eszerint személyről közterületet elnevezni halála után, legalább 5 év elteltével lehet.

Magyarországon előszeretettel neveznek el közterületeket, így utcákat és köztereket történelmi személyekről. Leggyakrabban Petőfi Sándor, Kossuth Lajos vagy Rákóczi Ferenc utcanévvel találkozhatunk.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,

kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr215461998

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA