Másodfok

A horrorfilmek pszichológiája

Szekretár Dóra

2020. március 27. - Másodfok

Az emberek többsége szélsőséges véleménnyel rendelkezik a horrorfilmekről. Egyesek imádják, esetleg szemrebbenés nélkül képesek nézni, míg mások egyet sem bírnak végig ülni és messziről kerülik őket. De vajon mitől függ, hogy ki melyik kategóriába tartozik?
horrorfilmek_pszichologiaja.jpg

Számos tanulmány kimutatta, hogy miként lehet pozitív élmény a horrorfilm az agyban lejátszódó folyamatok alapján.

Katherine Brownlowe pszichiáter szerint amikor az agy egy horrorfilm után lenyugtatja magát, igazából neurokémiailag egy kellemes érzetet nyújt. Ilyenkor termelődik a dopamin nevezetű neurotranszmitter, amit másképp boldogsághormonnak is hívnak, és egyfajta jutalomként aktiválódik, emiatt érezheti büszkén magát az ember, hogy „túlélte” a félelmetes helyzetet.

Ezenkívül ez a büszkeségérzet, hogy beleélik magukat egy rémisztő filmbe, azt megélik, végig követik az érzelmi hullámvasutat, egyfajta löketet is adhat egyes emberek számára, hogy könnyebben küzdjenek meg a problémáikkal a jövőben. Brownlowe szerint így a hétköznapi feladatok, mint például fizetésemelést kérni, nyilvános beszédet tartani már nem tűnik annyira félelmetesnek.

Azonban a fentiek ellenére sem reagál minden ember egyformán a horrorfilmekre. Margee Kerr szociológus szerint az úgynevezett élményhajhászok jobban értékelik ezt a műfajt, mivel másképp dolgozzák fel testüknek a stresszre adott reakcióját. Ilyenkor hirtelen megemelkedik a pulzus, megfeszülnek az izmok, adrenalin járja át a testet, amit ezen emberek pozitív élményként élnek meg. Mások viszont úgy fogják fel, mintha gyakorlatilag pánikroham közeli állapotba kerülnének, amikor nem tudnak teljességgel uralkodni a testük felett.

Az is egy közrejátszó ok lehet, hogy milyen korábbi élményeket tárol az agy az ilyesfajta félelemmel kapcsolatban. Ha például már gyermekként horrorfilmeket nézettek valakivel a szülei, amikor abban a korban volt, hogy „minden, amit lát, az valós”, akkor valószínűbb, hogy nem fogja kedvelni ezt a műfajt. Azonban, ha olyan emlékei vannak, hogy a családdal, esetleg barátokkal ijesztő történeteket meséltek egymásnak, akkor a szeretteihez fogja inkább kötni, mintsem a szorongáshoz.

Továbbá az ingerlékenység, empátia, érzékenység mind hatással lehet az embernek a horrorfilmekkel való kapcsolatára. Főként az úgynevezett szuperérzékenyek (highly sensitive people – HSP) számára nem ajánlják ezen műfajt, hiszen ők jobban felveszik környezetük rezgéseit és nehezebben tudnak elvonatkoztatni attól, hogy mi a valóság, és mi csak fikció.

Azok számára, akik szeretnék legyőzni, vagy legalábbis csökkenteni a félelmüket, tanácsolják a szakértők, hogy nézzék lehetőleg szerettükkel, vagy több barátjukkal a horrorfilmeket. A közös intenzív élmény, sebezhetőség, félelem közelebb hozza az embereket egymáshoz, és inkább arra fognak emlékezni, mintsem a látottakra.

 Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr7715342418

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA