A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapját Magyarországon 2001-től ünnepeljük.
Február 25-én emlékezünk meg arról a több mint 600 ezer magyarról, akik a kommunizmus áldozataivá váltak. Áldozatnak tekinthető az is, akit vallattak, kínoztak, kirekesztettek, megbélyegeztek vagy üldöztek és bármily módon megnyomorítottak. Ez az nap állít emléket az 1947-ben Szovjetunióba hurcolt Kovács Bélának, a Független Kisgazdapárt főtitkárának, akit a szovjet hatóságok 8 évig fogságban, majd börtönben tartottak.
Hazánk e fontos emléknap állításával szeretné az emlékezetben tartani az akkori történéseket, azokból tanulságokat levonni, figyelmeztetni és emlékeztetni mindnyájunkat, hogy a kommunista diktatúra áldozatai egyben a magyar szabadság hősei is – Kovács Béla szobra az Országház mellett állít ennek példát. 2014-ben a Áder János magyar és Joachim Gauck német köztársasági elnök kezdeményezése egy olyan nyilvántartás létrehozása volt, amely a kommunizmus minden magyar és német üldözöttjének neveit tartalmazta, ezt később életrajzokra egészítette ki a Nemzeti Emlékezet Bizottsága. Magyarországon ez az adatbank a Terror Házában található meg. Hazánkban a 2015-ös év a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékéve elnevezést kapta, amelyet egészen 2017 február 25-ig viselt.
A megemlékezések azonban már február hónapban megkezdődnek, az ország számos pontján és a fővárosban tartanak filmvetítéseket, felolvasásokat, előadásokat, rendhagyó tanórákat, kiállításokat, a Terror Háza pedig ingyenesen látogatható február 24 -én és 25-én. Mivel a kommunista diktatúra összességében több, mint 100 millió ember életét követelte, így az emléknapok a határon túl sem maradnak el. Amerika november 7-én emlékezik meg a kommunista diktatúra áldozatairól, Lettország július 17-én, Litvánia és a legtöbb európai ország pedig augusztus 23-án, amelyet hivatalosan A fekete szalagos napnak neveznek.
A Terror Házában idén az egyes elhurcolt áldozatok leszármazói lesznek tárlatvezetők, így sportolók, zenészek és színészek akikkel együtt a Hősök falánál gyertyagyújtásra lesz lehetőség.
"...mert ahol zsarnokság van,minden hiában,a dal is, az ilyen hû,akármilyen mû,
mert ott áll eleve sírodnál,õ mondja meg, ki voltál,porod is neki szolgál. "
Illyés Gyula, 1950