Mi az az MCC? Miért érdemes hozzátok menni? Te miért így döntöttél?
Az én történetem olyan szempontból különleges, hogy mindig is akartam szakkollégiumba jelentkezni. Már gimnázium végén megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy egyrészt lakhatás szempontjából, másrészt egyetem melletti szakmai okokból szeretnék egy szakkollégium részese lenni. A gimis évek alatt a Mathias Corvinus Collegium Középiskolás Programjában szintén részt vettem, ahol három, féléves kurzust el is végeztem – nemzetközi kapcsolatokat és társadalmi tanulmányokat, de van jogi képzésük is. Számomra a KP egy olyan közeget teremtett, amiből egyértelműen következett, hogy én az MCC-ben képzelem el a jövőt és ott is szeretném folytatni tanulmányaimat.
Tehát ha jól értem már, az egyetem megkezdése mellett elkezdtél járni az MCC-be?
Igen, első éves juniorként az egyetemi programba.
Mit javasolsz azoknak, a joghallgatóknak vagy egyetemistáknak, akik már az egyetemi körforgásból kiszabadulva akarnak csatlakozni?
Az ő esetükben a döntés nagyon egyszerű! Cél az MCC Jog szakirány. Maga az MCC – és ezt a legnehezebb megérteni – nem egy szakkollégium, sokkal inkább egy széleskörű tehetséggondozó intézmény. Vannak intézmények, amelyek jogilag is szakkollégiumként működnek, annak minden előnyét, jogait és kötelezettségeit élvezve. Az MCC – én inkább úgy fogalmaznék – egy széles spektrumú, multidiszciplináris – azaz több tudományt és szakterületet érintő – intézmény, nem pedig szakkollégium. Az MCC-s „karriered” elkezdődhet kisiskolás korodban, tarthat a középiskolás évek alatt és az egyetemi program –az az öt év, amit az MCC nyújthat az egyetem alatt – ennek csak egy apró, de kétségtelenül fontos szelete. Azoknak a Pázmányos hallgatóknak, akik most első- és másodévesek az MCC Jog szakirány képzését tudom kiemelni, amelyre a jogász képzés első két évében lehet jelentkezni. A Szakirány teljesen nyitott a Pázmányosok felé, de Budapest összes jogi egyeteméről sok szeretettel várjuk az érdeklődőket. Úgy gondolom, hogy ez az a plusz, ami – lehet közhelyesen fog hangzani –, de tényleg meg tud adni bármit, amire az egyetemi évek alatt szükség van, ha szeretnéd és vállalod az ezzel járó munkát.
Sokan mondják azt, hogy azért nem akarnak jelentkezni a Mathias Corvinus Collegiumba, mert nehéz, túlságosan leterhelné őket, vagy úgy se vennék fel őket. Nekik mit üzensz? Mi a tanácsod számukra?
Elsődlegesen szeretném leszögezni, hogy én másodévesként nem akarom megváltani a világot és nem szeretném megmondani kortársaimnak a „tutit”, de annyi elmondható és az elmúlt két év függvényében ez a tapasztalatom, hogy amit te beleraksz, minimum annyit vagy többet kapsz vissza. El lehet végezni egy szakkollégiumot, vagy az MCC-t félgőzzel is, csak minek? A leterheltségről annyit, hogy a közeli cimboráim és Pázmányos barátaim nagyon sokszor mondják, hogy félnek túlzott leterheltségtől. Én személy szerint egy „negatív” példa vagyok, hiszen az MCC-s kötelezettségeim mellett teljesítenem kell az egyetemen, mindezekkel párhuzamosan újságíróként dolgozom és hála Istennek van magánéletem is, jut idő sörözésekre, baráti beszélgetésekre, táncházra. Természetesen megterhelő egy szakkollégium, minden plusz vállalás terheli az embert, a kérdés mindig a mérték és a visszakapott jutalom. Az MCC Jog szakirányra azokat az embereket várjuk, akik úgy érzik, hogy kell nekik valami plusz; akik azt érzik, hogy több van bennük és ezt szeretnék kamatoztatni. Ha valaki így érez és jelentkezik és részese lesz az MCC-nek, garantálom, hogy a terheltség ellenére mindig annyit vagy többet fog visszakapni a közösségtől, a szakmától, a lehetőségektől, mint amennyit ő az előbbiekbe fektetett. Eredményes polgári jog vizsga sincs, öt-hat nap tanulás nélkül, ezt mindenki tudhatja. Ugyanígy eredményes szakkollégiumi vagy MCC-s pályafutás sincs befektetett munka nélkül. Ezeket a döntéseket mindenki saját magának hozza meg és én egy picit mérges is vagyok, ha valaki, az „úgyse vesznek fel mentalitással” áll a kihívások és feladatok elébe. Ilyen nincs, egyszerűen meg kell próbálni, hiszen nem vesztesz vele semmit, ha nem vesznek fel – ellenben hihetetlenül sokat nyerhetsz, ha felvesznek. Sőt, ha nem vesznek fel még azzal is nyerhetsz, tapasztalatot, okulást és megtapasztalsz egy olyan felvételi procedúrát, ami a komfortzónádból kizökkent – az ilyen élmények sosem ártanak.
A személyes élményeknél maradva mi az a lehetőség, ami számodra az MCC-ben a legjobb? Mi az első dolog, ami lehetősség képpen eszedbe jut az MCC-ről? Mi az a plusz, amit az MCC vagy a te megfogalmazásod szerint „szélesebb spektrumú tehetséggondozó intézmény” feeling adott neked?
Éppen tegnap adtunk elő a Collegiumban: arról volt szó, hogy mit adhat a Szakirány. Ha őszinte akarok lenni, azt kell mondanom, hogy mindent. Elmondhatom én is a szokásos marketing „bla-blát”, ami szerint szerzel egy baráti közösséget, de beszéljünk egyenesen. Jelenleg harmincan vagyunk a Jog szakirányon és egy nagyon szoros baráti kapcsolatokat kialakító, egymásra bármikor reflektáló és érzékeny közösség vagyunk. Ez egy egyetemistának nagyon jól jön, főleg a budapesti egyetemi „gyökértelenségben” – ami sokszor tapasztalható a vidékről feljövő diákok esetében, de nem ritka a fővárosi fiatalok körében sem.
A „gyökértelenséget” eszmei téren vagy a szociális háló terén érted?
A szociális „gyökértelenség” a legnagyobb probléma: ha én, mint kápolnásnyéki lakos, aki Székesfehérvárra járt iskolába feljövök Budapestre úgy, hogy nincsenek barátaim, nagyon könnyen „elveszhetek”. Köszönhető ez annak, hogy nagyon nehéz Budapesten jelenleg a lakhatás, nem egyszerű a kollégiumi helyzet sem, a diákszervezetek száma korlátolt, és ha nem figyelsz oda a közösségi hálóra már első évesként nagyon gyorsan elveszve találhatod magad az egyetemi forgatagban. Ebben szerintem nagyon jó támasz az MCC.
Visszatérve az előző kérdésedre és kiegészítve azt: a Jog szakirány nemcsak baráti társaság, hanem szakmai közösség is. Tudni kell, csak a Jog szakirány 10 OTDK helyezést nyert (6 darab nyertes OTDK dolgozat és 4 legjobb opponens) a tavalyi OTDK-n – ez a magyar szakkollégiumok között az eddigi legjobb eredmény. Az a baráti közeg, ami szakmailag is jó, téged is építeni fog. A szokásos marketingfogások tehát nálunk mind megvannak: baráti közeg, szakmai közeg, lakhatás – hisz ki ne szeretne a Gellért-hegy zöldövezetében lakni? Az MCC-ben ingyen tanulhatsz nyelveket, például angolt, oroszt, de volt japán kurzus is, most pedig kínai fog indulni. Amiről még szeretnék beszélni a marketing szövegen kívül – és erről őszintén kell szólni, mert rövid monitorozás alapján a diákok mégis csak ezt várják egy szakkollégiumtól tapasztalataink alapján –, az az, hogy az MCC és a Jog szakirány az általa szervezett programok, felhalmozott tudás és lehetőségek miatt nagyon jó és kiterjedt kapcsolati hálóval rendelkezik – aminek révén kellő munkával bárki nagyon értékes lehetőségekhez juthat. Az MCC Jog szakirány kiváló gyakornoki lehetőségekkel rendelkezik, az alumni közül sokan partnerügyvédek, gyakorló ügyvédek, nagy nemzetközi cégeknél, nagy magyar jogi irodáknál. Ugyanígy jó viszonyt ápolunk az Alkotmánybírósággal, a minisztériumokkal, de a nagy nemzetközi multik sem ismeretlen területek. Most éppen az Alkotmánybírósággal szervezünk közös versenyt – az AB megkeresésére! Ezek a lehetőségek folyamatosan fennálnak, amikkel mi élni tudunk, és amik – valljuk be – kétségtelenül szükségesek a jelenlegi munkaerőpiaci körülmények között. Ezek mellett a Collegium mind sokszínűségben, mind interdiszciplinaritásban abszolút az elsők között van az országban. A Jog szakirányon kívül van Média, Közép-Európa, Nemzetközi Kapcsolatok, Közgazdaságtan és Pszichológia szakirány – bárhova várják a joghallgatók jelentkezését is! A Collegiumban együtt vagyunk a pszichológusokkal és a közgazdászokkal is – nem vagyunk szemellenzős jogászok. Ha hozzánk jössz, garantáljuk, hogy nem leszel bezárkózott „szakbarbár”, hiszen lehet, hogy egy pszichológussal lesz közös politikai pszichológia kurzusod, amelynek van bizonyos jogi vonulata is. Barátkozhatsz közgázosokkal, vannak nálunk mérnökök és politológusok, nemzetközi kapcsolatok hallgatók és ezen ismeretségekkel, barátságokkal nem csak az ismerősi köröd bővül, hanem mind fejben, mind világlátásban szélesedsz.
A felvételi procedúráról szólnál még pár szót?
A legfontosabb: március 8-a a felvételi leadásának határideje. Várunk mindenkit sok szeretettel! Az első felvételi fordulóban egy tanári ajánlást, egy három oldalas esszét és egy amerikai típusú önéletrajzot várunk, aminek az elbírálása után van egy szóbeli és egy írásbeli forduló – ezek nagyrészt logikát mérnek, nem jogi szaktudást. Végül a harmadik forduló a felvételi tábor, ahol kötetlen kikapcsolódás, buli, vitázás keretein belül hozzuk meg a végső döntést. Nagyon-nagyon bíztatok mindenkit, hogy jelentkezzen, sok szeretettel várunk mindenkit! Kövessetek minket Facebookon és Instagramon is, az Instán betekinthettek az MCC napi életébe. Nagyon szépen köszönöm a lehetőséget!