Másodfok

Az atomenergia hazai szabályozása

Szekretár Dóra

2020. február 04. - Másodfok

Az atomenergia békés célú, biztonságos alkalmazása és ennek törvényi keretek közé helyezése elsődleges cél minden érintett állam tekintetében. Szükséges olyan szabályozási rendszer kialakítása mind hazai, mind nemzetközi szinten, ami biztosítja a megfelelő biztonsági előírásokat, követelményeket, valamint hatósági ellenőrzést.

atomenergia_szd.jpg

Hazánkban az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény adja a jogi szabályozás alapját, valamint biztosítja a környezet és a lakosság egészségét, védelmét. A törvény hatálya az atomenergia felhasználásával járó jogosultságokra és kötelezettségekre, annak békés alkalmazására, továbbá a természetes és mesterséges ionizáló sugárzás káros hatásai elleni védelemre terjed ki. Több kormányrendelet és miniszteri rendelet foglalkozik az ezekhez kapcsolódó engedélyezési eljárásokkal, a törvény végrehajtásával, hatósági ellenőrzési feladatokkal. A hazai szabályozás részei ezenkívül az Európai Unió irányelvei (Euratom), szerveinek rendeletei, valamint a nemzetközi egyezményeket kihirdető jogszabályok.

Közigazgatási szinten az Országos Atomenergiai Hivatal, mint kormányzati főhivatal ajánlásokat fogalmaz meg, amit útmutató formájában közöl főként a nukleáris biztonsági követelmények, rendelkezések teljesítéséről. Ezek közé tartozik a radioaktív hulladékok és kiégetett üzemanyag biztonságos kezelése, nukleárisbaleset-elhárítás, nukleáris védettség, nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása, továbbá az atomkárokért való felelősség. A Hivatal irányítása alá tartozó további területek a teljesség igénye nélkül: nukleáris létesítmény biztonsági felügyelete, veszélyhelyzet-kezelés, sugárvédelem, nukleáris létesítménnyel és radioaktívhulladék-tárolóval összefüggő építmények hatósági felügyelete.

Mivel az atomenergia helytelen felhasználásából igen súlyos következmények származhatnak, így a veszélyhelyzet-kezelésre különösen nagy hangsúlyt fektetnek. Éppen ezért hozták létre az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Intézkedési Tervet (OBEIT), ami az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer (ONER) felépítését és működését érintő főbb jogszabályokat és egyéb szabályozásokat foglalja össze. Az ONER riasztási gyakorlatok által ellenőrzi a leírt folyamatok begyakorlását, a kapcsolattartási pontokat, a riasztási feladatokról döntést hozó szakembereket, valamint az ONER szerveiben közreműködő állomány rendelkezésre állását. A Rendszer veszélyhelyzeti kritikus feladatai közé tartozik többek között a beavatkozás általános irányítása, telephelyi sugárvédelem és fizikai védelem, rendvédelmi szervek tevékenységének összehangolása, országos sugárvédelmi feladatok, Magyar Honvédség országos irányítása, valamint a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség értesítése.

Mindezen intézkedésekre és szabályozásokra azért van szükség, mivel az atomenergia alkalmazásának egyik legfontosabb területe hazánkban a villamosenergia-termelés, a Paksi Atomerőmű a villamosenergia körülbelül 50 százalékát nyújtja. Ezenkívül a radioaktív izotópok és ionizáló sugárzások felhasználása kiterjed az egészségügyi ellátás, az ipar, a mezőgazdaság, a tudományos kutatás és az oktatás területére is.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,

kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr3215449040

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA