Másodfok

Beteges románcok

Varga Virág Szonja

2020. január 28. - Másodfok

Kiszolgáltatott emberek, túszok, akik elrablóik iránt kezdenek szeretetet, szerelmet érezni. Abszurdnak tűnhet, de ez a jelenség létezik, Stockholm-szindróma néven ismerhetjük. Akkor alakul ki, amikor a bántalmazott vagy fogvatartott a sok rossz mellett néha kedvességet is tapasztal fogva tartója részéről. Cikkemben bemutatok pár tipikus Stockholm-szindróma esetet a múltból.stockholm-vvsz.jpg

A történetek sorát a Normalmstorg-i drámával kezdeném, amely a Stockholm-szindróma névadója. Svédország fővárosában 1973. augusztus 23-án két rabló megtámadott egy bankot, és öt és fél napon keresztül tartott fogva négy túszul ejtett alkalmazottat. Az összezártság 131 órája alatt különös dolog történt: a négy banki dolgozó annyira megkedvelte fogva tartóikat, hogy miután kiszabadultak, gyűjtést rendeztek, hogy fedezni tudják a rablók jogi védelmének költségeit. Ezzel az esettel kapcsolatban rengeteg álhír is született, mint például, hogy egy volt túsz szerelembe esett az egyik elrablóval, és el is jegyezték egymást.

Az egész világot bejárta az a Utah állambéli történet, mikor 2002. június 5-én Brian David Mitchell betört a Smart család otthonába, és az éjszaka leple alatt elrabolta a 14 éves Elizabeth-et. A lány kishúga is jelen volt, ám annyira félt, hogy úgy tett, mintha aludna, és csak hajnali 4-kor mert először megmozdulni, és jelezni szüleinek, hogy baj van. Elizabeth-et az elrablója az otthonába vitte, és feleségével együtt tartották fogva kilenc hónapon keresztül. Ez idő alatt többször megerőszakolta, pornográf felvételeket mutatott neki, alkohollal itatta, és kényszerítették arra is, hogy nézze, ahogy elrablói nemi életet élnek. Kilenc hónap elteltével találta meg a rendőrség a lányt, nem is olyan messze annak családi házától. Civilek értesítették a rendőröket, mert többen látták sétálni a lányt a házaspárral. Ekkor a rendőrök igazoltatták őket, s majd miután fény derült a lány személyazonosságára, a lányt hazavitték, Mitchell-t és feleségét pedig letartóztatták. Miután Elizabeth hazakerült, kiderült, hogy a tudatát teljesen átmosták az elrablói, a lány a kilenc hónap alatt sosem próbált megszökni. Később a bíróság a férfira életfogytig tartó börtönbüntetést szabott ki, feleségét pedig 15 év szabadságvesztésre ítélte.

Jaycee Lee Dugard-nak 1991-ben veszett nyoma, majd 18 évvel később, egy udvari tákolmányban élve bukkantak a nyomára. Megdöbbentő volt a rendőrség számára is amikor előkerült a 11 éves korában eltűnt kislány, akit otthona közelében, egy buszmegállóban raboltak el. A lány mostohaapja még látta is családi házuk ablakából hogyan tuszkolják be a lányt egy autóba, ám az emberrablást nem tudta megakadályozni, a rendőrség pedig hosszú éveken keresztül nem akadt az elkövetők nyomára. Zavaros életű elrablójától a nőnek két gyermeke született. Az esetben a legmegdöbbentőbb az volt, hogy miután megtalálták a nőt, és elkapták a fogva tartóját, Jaycee azt nyilatkozta, hogy elrablója jó ember, aki sokat törődik gyerekeivel. Később viszont megváltoztatta a vallomását, és azt mondta, hogy elitélendőnek tartja fogva tartója cselekedetét – ennek a nyilatkozatnak köszönhetően ítélték 431 év szabadságvesztésre a férfit.

Patty Hearst, a húszéves egyetemista Amerika leghírhedtebb sajtómágnásának unokájaként élte a felső tízezer gondtalan világát. Ennek az idillnek azonban 1974. február 4-én egy csapásra vége szakadt. Patricia lakásába három fegyveres tört be, akik elrabolták a lányt. Patty-ért azonban furcsa mód a banda, aki elrabolta, nem pénzt kért, hanem azt, hogy bocsássák szabadon egy korábban bebörtönzött társukat. A hatóságok ezt a kívánságukat elutasították. Ezután azzal álltak elő (így nem lesz szóismétlés), hogy a Hearst család hetvenmillió dollár értékben osszon szét élelmet a szegények között. Patty családja hatmilliót osztott szét. Ezután két hónappal egy San Franciscó-i bankba fegyveresek törtek be, ahol a biztonsági kamerák felvételei szerint a banditák egyike maga az elrabolt Patty volt, egy méretes gépkarabéllyal a kezében. Másfél évvel később fogták el, amikor foglalkozásaként azt nyilatkozta, hogy „városi gerilla” – egyértelműsítve, hogy a dúsgazdag lány „szerelembe esett” fogva tartóival.

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr3415339508

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA