Másodfok

Pánikgomb a családon belüli erőszak áldozatainak

Tasi Csenge

2019. december 03. - Másodfok

A családon belüli erőszak egy jelentős probléma azonban jó látni, hogy komoly előre lépések történnek a megfelelő kiállás érdekében. Arra a kérdésre, hogy mekkora probléma is ez és miért van szükség a fellépésre, a WHO – World Health Organization – statisztikája adja meg a választ, a számok pedig lesújtóak. "Világviszonylatban évente átlagosan 1.4 millió ember veszíti életét bántalmazás miatt, ez azt is jelenti, hogy közel 3800 ember veszíti életét naponta. Azonban még ennél is több azoknak a száma, akik hosszú távú, súlyos sérüléseket szenvednek el, mind fizikai, mentális és szexuális értelemben véve.”

pa_nikgomb.jpeg

Nem titok, hogy az abúzus egyszerre társadalmi, egyéni és közegészségügyi probléma és ebben a viszonylatban a halál csupán csak a jéghegy csúcsa. Szintén a WHO számadataiból tudható meg, hogy közvetlenül csak az áldozatok 33% hal bele a bántalmazásba, közvetetten azonban az esetek 56%-ban öngyilkossághoz vezetnek, ami így az egyik vezető halálok a bántalmazottak körében. Gyakori hiba azt gondolni, hogy a bántalmazásnak csak fizikai megnyilvánulása van, hiszen legalább több tucatnyi más eszközről is beszélhetünk, melyek nem csak az egyénnek okoznak súlyos károkat, ugyanúgy gyengülnek tőle a közösségek, végső soron széthullanak a társadalmak is.

Ezekre a problémára kíván megoldást keresni a magyarországi Családbarát Ország Nonprofit Közhasznú Kft. (továbbiakban: CSBO) „Kríziskezelő szolgálatok fejlesztése” elnevezésű projektjével.
Ahogy egymással bánunk, az a hazánk” – idézte fel Grundtner Marcell, a CSBO ügyvezetője az erőszakmentesség világnapja alkalmából rendezett sajtótájékoztatóján, ahol kihangsúlyozta; „a projekt indulása fontos mérföldkő, társadalmilag kiemelt szerepet tölt be, hiszen a projekt a magyar lelki egészség javulását, a kortársbántalmazás, a gyermekbántalmazás, a kapcsolati erőszak és az emberkereskedelem elleni szakszerűbb fellépést, illetve ezek közvetett módon történő mérséklődését szorgalmazza, segíti elő.” majd hozzátette, a szeretetteljes emberi kapcsolatok hiánya jóval károsabb, mint általában belegondolunk és az erőszak egy olyan, alattomosan gyűrűző folyamat, amely fogva tart és társas kapcsolatainkon keresztül végül a társadalmi szinteket is mérgezni kezdi.

Wernigg Róbert, a CSBO projektvezetője szerint megfelelő lépésekkel az erőszak megelőzhető lenne. Itthon ehhez EU-s forrásból támogatott kutatásokkal és felmérésekkel igyekeznek hozzájárulni, a tervek alapján 5 ezer embert kérdeznek majd arról, hogy volt-e részük családon belüli erőszakban, illetve egy újabb 2 ezer fős mintán a családon belüli erőszak hazai megítélését is felmérik. Ez a kutatás azért is jelentős, mert a rendszerváltás óta egyetlen kormány sem volt képes elismerni társadalmi szinten a családon belüli erőszak problémáját.

Segítség a gyakorlatban; a Kapcsolj egyből! applikációról.

A mobilalkalmazás célja a kapcsolati erőszak és az emberkereskedelem áldozatainak hatékonyabb segítése, a súlyos krízishelyzetek kialakulásának megakadályozása. További célja, hogy segítséget nyújtson a gyermekbántalmazás, a prostitúció- és emberkereskedelem áldozatainak, azáltal, hogy szükség esetén gondoskodik az azonnali összeköttetésről a megfelelő szakemberekkel.”

Az alkalmazás könnyen kezelhető és bárki letöltheti az Apple Store-on vagy Google Play-en keresztül. Az app egyaránt képes segíteni gyermekeknek és felnőtteknek, felmérni, hogy erőszak áldozatai e, majd ezek után átirányítani őket a legközelebbi segítő intézményig, miközben egyéb funkciókkal könnyíti meg a segítség-kérésüket. Például gombnyomásra leveszi a kijelző fényerejét, hogy titokban tárcsázhassuk az állami, CSBO alá tartozó OKIT – Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat – segélyvonalat, ami a nap 24 órájában elérhető. A szakképzett diszpécserek ilyenkor általában a családsegítő és a gyermekvédelmi szolgálat bevonásával védett, titkos című krízisellátóba, anyaotthonba vagy családok átmeneti otthonába vezetik az áldozatot, hogy a bántalmazója minél nehezebben találja meg.

Az erőszak csak erőszakot szül és nem merünk közbelépni!

Az Kapcsolj időben! egy nagyszerű gondolat és kezdeményezés, ha pedig beválik, egy hatalmas előrelépés, csak sajnos kevés és nem jelenthet megoldást mindaddig, amíg végre túl nem lépünk a társadalmi közönyön és áldozathibáztatáson, ami itthon általában a családon belüli erőszakot övezi. Ezen okokból kifolyólag rengeteg áldozat nem is meri jelenteni, mi történik vele, mert úgy ítéli meg, hogy társadalmi szinten nagyobb abúzust szenvedne el, mint amiben már eleve része van, arról már szót sem ejtve, hogy ez a rendszer, ami a kiutat jelentené, hány sebből is vérzik.

Ami nagy gondot jelent még, az a látencia. Sokkal kevesebb ügy jut el a bíróságokig, mint amennyi valójában történik. Emiatt ne legyenek illúzióink, itthon továbbra is óriási problémát jelent a családon belüli – főleg nők és gyerekek ellen irányuló – erőszak, az adatok alapján a helyzet tragikus;

  • Magyarországon az elérhető statisztikák szerint havonta legalább 3 nőt meggyilkol férje vagy volt férje, élettársa vagy volt élettársa, barátja vagy volt barátja, alkalmi partnere.
  • A police.hu-n és a hírportálokon egyre kevesebbszer jelennek meg ezek a gyilkosságok: az elmúlt években évi 15-20 esetről jelent meg hír. Azonban a statisztikák azt mutatják, hogy ennél jóval több áldozatról van szó.
  • Minden ötödik nő olyan családban nőtt fel, ahol az apja verte az anyját
  • A nők elleni erőszakos bűncselekmények 22 százalékát partnerük vagy volt partnerük követte el. A férfiakra vonatkozó hasonló adat 3 százalék volt.
  • A partnerük által megölt férfiak bírósági aktáiból az esetek 80 százalékában tudható, hogy a nő elkövetővé válását hosszan tartó súlyos feleségbántalmazás előzte meg a férfi részéről.
  • A nők 23 százaléka élt át legalább valamilyen fajta fizikai erőszakot jelenlegi vagy volt férfipartnere által. (Az adat konzervatív becslésű alsó érték.)
  • A nők átlag 35 verést szenvednek el mielőtt segítségért fordulnak, és akkor átlag 5-12 intézménynél, szervezetnél, hatóságnál kérnek segítséget az erőszak megállítása érdekében, mielőtt hatékony segítséget kapnak vagy megölik őket vagy gyerekeiket.

A KSH statisztikai adatai 2011-ből a hozzátartozók sérelmére elkövetett erőszakos bűncselekmények megoszlásáról:
kep.png

Természetesen nem szeretném, ha az olvasó azt a rossz konzekvenciát vonná le a cikkem alapján, hogy a családon belüli erőszak áldozatainak helyzete kilátástalan lenne, hiszen ahol van törekvés a megfékezésre, ott lesz is annak eredménye. Bízom benne, hogy a figyelemfelkeltés, bár apró lépés – mint ahogyan ez az alkalmazás is – előbb-utóbb eléri célját miszerint egyetlen egy nőre, férfire vagy gyermekre sem emelnek kezet az otthonaikban, vagy azokon kívül.

(Fontos linkek, források: https://nokjoga.hu/alapinformaciok/statisztikak; http://nokjoga.hu/sites/default/files/filefield/nane-fra-nepesseg-enyubs-final-2014-w-w-2015jun19.pdf; https://www.parlament.hu/documents/10181/303867/2015_35_nok_elleni_eroszak/fadb957a-2fe4-4f21-ac23-dbd540cff956https://www.kapcsoljegybol.hu/)

 Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://masodfok.blog.hu/api/trackback/id/tr10015240454

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
A PPKE JÁK HALLGATÓI LAPJÁNAK BLOGJA